Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Tırnakta beyaz kirler neden olur protein yetersizliği neden olabiliyor!

Tırnakta beyaz kirler neden olur protein yetersizliği neden olabiliyor!

Tırnakta nokta halinde, çizgi halinde veya tamamen kaplayacak kadar geniş bir alanda olabilen ve tıp dilinde karşılığı “lökoniki” olan beyaz kirlerin neden olduğunu öğreniyor muydunuz? Genellikle protein ya da mineral beceriksizliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık ciddi hastalıklarında habericisi olabiliyor. Peki tırnaktaki beyaz kirler neden oluşur? İşte merak edilen sualin yanıtı!  Tırnakta beyaz kirlerin […]

Tırnakta nokta halinde, çizgi halinde veya tamamen kaplayacak kadar geniş bir alanda olabilen ve tıp dilinde karşılığı “lökoniki” olan beyaz kirlerin neden olduğunu öğreniyor muydunuz? Genellikle protein ya da mineral beceriksizliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık ciddi hastalıklarında habericisi olabiliyor. Peki tırnaktaki beyaz kirler neden oluşur? İşte merak edilen sualin yanıtı! 

Tırnakta beyaz kirlerin sebepleri 

Protein yetersizliği olabilir

Tırnakta beyaz kir yatay şeritler halinde ise protein eksikliğisöz mevzusu demektir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla beraber uzamazlar. Beyaz kir, tırnağınızı öteki elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein beceriksizliğidir. Protein alınca hemen geçer.

Mineral yetersizliği

Tırnakta oluşan beyaz kirler yalnızca protein değil aynı zamanda mineral noksanlığından da kaynaklanıyor olabilir. En büyük etmeni çinko ve kalsiyum beceriksizliğidir. Kalsiyum yetersizliği ile tırnakta beyaz kirler oluştuğu söylense dahi, bu gidişat bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Tırnak yaralanmaları

Tırnak köküne alınan darbeler, tırnaklarda beyaz kirlere neden olabilir. Sık olarak manikür yaptırmak da başlıca sebeplerden biridir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı sarı beyaz kirler ile başlar. Bu kirler zamanla tırnağa dağılır ve tırnak kalınlaşır.

Başka rahatsızlıklar

Karaciğer hastalıkları, siroz ve hepatit tırnaklarda beyaz kirlere neden olur. Böbrek hastalıkları, tırnaklarda beyaz ve pembe kirlere neden olur. Böbrek yetmezliğinde tırnaklar komple beyaz olabilir. Kansızlık kaynaklı tırnaklarda pislenmeler oluşabilir.

Tırnaktaki beyaz kirlerden kurtulmak için bunları yapın 

– Tırnaklarınızı pak tutun ve ıslatın.
– Oje yaptıktan sonra bakım yaparken daha yumuşak yapın.
– Tırnaklarınıza tekerrür oje sürmeden evvel en az bir gün bekleyin.
– Paklik yaparken bulaşık, banyo, mutfak pakliği gibi kesinlikle eldiven kullanın.
– Kütikül ve dipleri dahil, tırnaklarınıza iyi bakın.
– Buğday tohumu, badem, fıstık, nohut fasulye ve kuru meyveler gibi çinko bakımından zengin gıdalar harcayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN