Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

Ciltte kızarıklık, kabartı, kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösteren zona, ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla görülme tehlikeyi artan bir cilt hastalığı. Hastalık en çok sırt, bel ve surat bölgesinde görülüyor. Zona hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için haberimizde derledik. Zona hastalığı nedir? Ülkemizde çok sık görülen zona hastalığı tipik bir ten rahatsızlığıdır. Zona, duyusal asap hücresi […]

Ciltte kızarıklık, kabartı, kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösteren zona, ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla görülme tehlikeyi artan bir cilt hastalığı. Hastalık en çok sırt, bel ve surat bölgesinde görülüyor. Zona hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için haberimizde derledik.

Zona hastalığı nedir?

Ülkemizde çok sık görülen zona hastalığı tipik bir ten rahatsızlığıdır. Zona, duyusal asap hücresi gruplarını yakalayan, ağrılı bir enfeksiyondur. Şiddetli ağrıları tetikleyen hastalık bağışıklık sistemini zayıflatır. 

Zona hastalığının bulguları

Zona hastalığının bulguları arasında; anlaşma veya karıncalanma, adale eforsuzluğu, mide ekşimesi, lenf nodlarında şişme açılan ve kabuklanan akışkan dolu kabarcıklar, kaşıntı, acı, yanma, değmeye duyarlılık, kızarıklık, ağrı, acıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı döküntüler yer alır. Rehabilitasyon edilmezse bu enfeksiyon kalıcı göz zararına neden olabilir.

Zona nasıl anlaşılır?

Zona çok besbelli ve değişik bir hastalıktır, zira kabarcıklar bedenin yalnızca beli bölgesinde görülür. Zona hastalığı bir hayli bireyde olduğu gibi kanser hastalarında da öncelikle halsizlik olarak görülmeye başlar. Ardından tende kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi zona bulguları görülür. Hastalığın ilerlemesiyle beraber de şiddetli ağrılar ve su dolu baloncuklar görülmeye başlar. Sarih ve besbelli olan Zona bulgularına karşın kuşkulu bir gidişat varsa o zaman kabarcıklardan alınan bir parça mikroskopla araştırılır kan testi yapılabilir. Böylece rastgele bir kuşkuya gerek kalmaz.

Zonanın rehabilitasyonu

Zona hastalığının rehabilitasyonları arasında; Bol bol dinlenmek, kaşıntıyı ve ağrıyı eksiltmek için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak, jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek yer alır.

Zona hastalığı rehabilitasyonu için varisella zoster virüsüne karşı tesirli asiklovir ve valasiklovir adlı antiviral ilaçlar kullanılır. Ağrı, yanma, batma gibi bulgular için de ağrı kesici haplar, kremler ve losyonlar reçete edilir. Konutta rehabilitasyon da bulgularınızı rahatlatmaya takviyeci tesiri var.

Zonaya iyi gelen yiyecekler

Zona rehabilitasyonunda yiyeceklerden faydalanmanız da hastalığı iyileştirmenizde muhtemel bir yöntem. Zonaya iyi gelebilecek yiyecekler arasında; Kuşburnu, zerdeçal, bal yer alıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN