Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,15
 • EURO
  %-0,09
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,39
Zatürre belirtileri ve tedavisi

Zatürre belirtileri ve tedavisi

Havaların soğumasıyla kendini gösteren kış mevsiminde salgın hastalıklara dikkat! Bu yarıyılda popüleritesini gözeten salgın hastalıklar zatürreye zemin hazırlamaktadır. Grip gibi bu hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan zatürreye karşı özellikle dikkatli olunması gerekiyor. Göğüs Hastalıkları Kısmı’nden Prof. Dr. Metin Özkan, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” kapsamında zatürre hastalığının bulguları, tehlike grupları ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi. Zatürre, […]

Havaların soğumasıyla kendini gösteren kış mevsiminde salgın hastalıklara dikkat! Bu yarıyılda popüleritesini gözeten salgın hastalıklar zatürreye zemin hazırlamaktadır. Grip gibi bu hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan zatürreye karşı özellikle dikkatli olunması gerekiyor. Göğüs Hastalıkları Kısmı’nden Prof. Dr. Metin Özkan, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” kapsamında zatürre hastalığının bulguları, tehlike grupları ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

Zatürre, akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Erken tanı konup uygun antibiyotik rehabilitasyonu verilirse hiç iz vazgeçmeden iyileşebilir. Ancak ufak çocuklarda, yaşlı hastalarda, KOAH, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve bedenin korunma sistemlerini baskılayan kortizon ve kanser rehabilitasyonları gibi rehabilitasyon alanlarda çok ağır izleyebilir ve bu hastalarda rehabilitasyonu geciktirmemek gerekir. Tüm dünyada enfeksiyonlara bağlı vefat sebepleri içinde birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca yoğun bakım gerektiren hastalarda %40 oranında ölümcül olabilir.

Zatürreye bakteri, virüs ve mantarlar neden olabilir. Akciğerlerde oksijen almamızı sağlayan hava kesecikleri cerahatli bir akışkan ile dolar ve buna bağlı alttaki bulgular ortaya çıkar: Öksürük ve balgam çıkarma, derin soluk alırken veya öksürürken göğüste batma ve ağrı, yüksek ateş, terleme ve titreme, özellikle yaşlı hastalarda şuur fluluğu, ileri derecede yorgunluk, bulantı, kusma veya bazen ishal ve soluk darlığı gibi vaziyetler zattürenin bulgularıdır.

Zatürre için tehlike taşıyan yaş grupları; 65 ve üzeri yaş grupları, iki yaş altı çocuklar, bağışıklık sistemi cılız olan şahıslar, kemoterapi ve kortizon gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar kullananlar, astrım bronşit gibi kronik akciğer hastalığı olanlar, kalp yetmezliği böbrek yetmezliği olanlar bu hastalık için tehlike taşıyan şahıslardır… Natürel gözetici sistemlere hasar vermemek için; afaki ve uzun vakit antibiyotik kullanılmamalı, havayı ıslatıp filtre ettiği için burun tıkanıklığı varsa giderilmeli, sigara içilmemeli, havayollarını kaplayan mukusun çok koyu kıvamda olmaması için yeterli su harcanmalı ve öksürük kesiciler sık kullanılmamalıdır.

Eğerki tehlike taşıyan yaş gruplarındaysanız ve tehlike taşıyan kategorideyseniz; Altmış beş yaş ve üstünde olup; KOAH, bronşektazi, kalp ve damar hastalığı, böbrek ve karaciğer hastalığı, şeker hastalığı olanlar dalağı alınmış olanlar, kronik içki alışkanlığı olanlar, immün sistemi baskılayan rehabilitasyon alanlar, beyin omurilik akışkanı firariyi olanlar zattüre aşısı yaptırmalıdır. Genellik bu aşı ömür boyu bir veya 2 kere yaptırılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN