Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,14
 • ALTIN
  %0,16
 • BIST
  %-1,82
Meditasyonun faydalaları nelerdir

Meditasyonun faydalaları nelerdir

Genellikle Uzak doğu ülkelerinde yaygın olarak yapılan fiziksel egzersizler gibi kumpaslı ve odaklı bir uygulamadır. Meditasyon yaparak vücudunuz ve aklınızla bir çok farklılık yapmanız muhtemel… Son zamanlarda batı ülkelerinde de yaygınlaşmaya başlayan meditasyonun bilimsel araştırmalar tarafından ispatlanmış verimlerini sizler için sıraladık. İlk olarak Harvard Tıp tarafından yapılan araştırmalara göre meditasyonun beyinde bulunan gri maddeleri biyolojik […]

Genellikle Uzak doğu ülkelerinde yaygın olarak yapılan fiziksel egzersizler gibi kumpaslı ve odaklı bir uygulamadır. Meditasyon yaparak vücudunuz ve aklınızla bir çok farklılık yapmanız muhtemel… Son zamanlarda batı ülkelerinde de yaygınlaşmaya başlayan meditasyonun bilimsel araştırmalar tarafından ispatlanmış verimlerini sizler için sıraladık.

İlk olarak Harvard Tıp tarafından yapılan araştırmalara göre meditasyonun beyinde bulunan gri maddeleri biyolojik olarak değiştirerek stresi yasaklayabileceğini gösteriyor. İkinci olarak Elizabeth Burns, Nobel mükâfatlı araştırmacınin 2012’de yaptığı bir araştırmada günde yalnızca 12 dakika süresince meditasyon yapmanın telomeraz etkinliksiniz çoğaldırdığı ispatlanmıştır. Bu etkinlik ihtiyarlamayı geciktirmektedir. Bu gidişatta strese bağlı ihtiyarlamayı yavaşlattığını göstermektedir.

Meditasyonu kumpaslı olarak yaptığınızda Beyin MR’ları beynin bilme ve anımsamayı sağlayan bölgedeki gri maddeleri çoğaldırdığını göstermektedir.Meditasyon aynı zamanda mutluluk seviyenizide yükseltiyor, artık mutluluğu yalnızca çikolatada aramanıza gerek yok! Beynin sol tarafı etkin olduğunda moral yüksek oluyor. Beynin sağ tarafı etkin olduğunda ise aksine motivasyon düşmesine yol açmaktadır mesela kaygı, asaplı bir halde olmak gibi. Yapılan bir deneyde meditasyon ile beynin sol tarafını faalleştirmek muhtemel.

Günümüzde sıkça yaşanan kalp krizleri ve bu tehlikeyi taşıyon çok fazla insan var meditasyon ile kalp sıhhatini ve yüksek tansiyon  oranını düşürmek muhtemel. Yapılan bir araştırma neticesinde meditasyon yapan şahıslarda yapmayanlara oranla 1.6 katı kadar daha az kalp krizi ve vefat görülmüş. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN