Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Yetersiz diş nelere neden olur bir hayli meseleye neden oluyor!

Yetersiz diş nelere neden olur bir hayli meseleye neden oluyor!

Yetersiz diş nelere neden olur? Mevzuyla alakalı merak edilenleri  Diş Doktoru Çağatay Kavaz mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.  Diş beceriksizliği, çoğu zaman hafife alınan ve uzun vadede sebebiyet vereceği problemler üzerine bilgi beceriksizliği bulunan sağlık problemlerinin başında geliyor. Diş beceriksizliği gülerken veya konuşurken görünen, estetik bölge olarak adlandırdığımız bölgedeyse hastalarımız tarafından hemen giderilmeye çalışılırken, çiğneme […]

Yetersiz diş nelere neden olur? Mevzuyla alakalı merak edilenleri  Diş Doktoru Çağatay Kavaz mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.  Diş beceriksizliği, çoğu zaman hafife alınan ve uzun vadede sebebiyet vereceği problemler üzerine bilgi beceriksizliği bulunan sağlık problemlerinin başında geliyor. Diş beceriksizliği gülerken veya konuşurken görünen, estetik bölge olarak adlandırdığımız bölgedeyse hastalarımız tarafından hemen giderilmeye çalışılırken, çiğneme yaptığımız arka bölgedeyse aynı özen gösterilmeyebiliyor.

Ben diş noksanlığına günde en az 3 defa kullanılan oldukça kritik bir uzvun kaybı olarak bakıyorum. Diş eti hastalıkları, diş çürükleri, travma..vb. nedenlerle diş kaybı yaşayan hastalarımızın da öyle bakmalarını şiddetle öneri ediyorum!

Uzun yarıyıl diş noksanlığında başımıza neler gelebilir? 

Şayet kayıp tek taraflıysa hastalarımız her zaman çiğneme eylemini kayıpsız tarafla yapma meylimdelerdir. Bu da uzun vadede çiğneyen tarafın fazla işlevinden kaynaklı, diş noksanı bulunan tarafınsa fazla pasifliğinden kaynaklı diş ve diş eti problemleri yaratacaktır. Şayet kayıp iki taraflıysa ve giderilmiyorsa da hastalarımız kemikleriyle çiğneme meylindedir. Bu da malesef o bölgedeki kemiğin harabiyetine bağlı olarak yeni diş kayıpları anlamına gelecektir. Diş noksanlığının her hali kuşkusuz ki diş doktorluğu dünyasının henüz bütün olarak çözememiş olduğu ileri derece çene eklemi rahatsızlıklarının da habercisidir!

Dişsiz kalan bölgeye doğru komşu dişler yıkılıyor, karşı dişler ise uzuyorlar. Bu istenmeyen hareketler de çiğneme ilişkilerimizi tamamen bozuyor, aynı zamanda etraftaki kemiğe de geri dönüşü olmayan ciddi hasarlar veriyorlar. Senelerce bütün olarak öğütülemeden yutulan gıdalar suratından mide problemleri çok sık karşımıza çıkıyor. Evet, ağızda başlayan bir problem midenize hasar veriyor!
Yetersiz dişlerin olduğu bölgelere doğru dişlerimiz kayarak, dişler arasında boşluklar oluşuyor. Bu da yiyecek birikimine bağlı yeni çürükler, dental plak yaradılışı ve ağız kokusu neticesini doğuruyor!

Diş noksanlığının dolaysız veya dolaylı yollardan ağız ve genel sıhhatimize verdiği hasarların tümünü anlatmaya kalkışırsak ciltlerce kitap yazabiliriz. Yalnızca burada bahsettiğim kısımlar dahi bunun ciddi bir problem olduğunu anlamaya yetiyor diye dşünüyorum. 

Peki çözüm nedir?

Diş noksanlığının çözümü köprü takmalar veya dental implantlardır. Köprü takmalar komşu dişlerde eskitme yapılıp, 3 veya daha fazla dişin birleşik bir biçimde planlandığı, başka bir deyişle komşu sağlıklı dişlere hasar vermek anlamına geldiği için artık ilk seçimimiz implantlar oluyor.

Dental implantlar çene kemiklerine yerel anestezi altında, sızısız bir biçimde yerleştirilen titanyum parçalardır. Bu parçalar vasati 3 ay sonra kemiğinizle tamamen kaynayarak diş kökünüz görevi göreceklerdir. Bu süreçten sonra üstlerine yapılacak bir veya daha fazla porselen dişle hem estetik, hem fonksiyonel noksanlıkları gidereceklerdir.

Geçmişte dudak uçuklatan maliyetleriyle erişilmesi güç bir rehabilitasyon olan dental implantlar, gerek bu alanda küresel olarak geliştirilen teknoloji ve artan yapım, gerek yeniden küresel çapta piyasaya giren suratlarca şirketin yarattığı rekabet dolayısıyla oldukça erişilebilir maliyetlere yapılabilmektedir.

Hem ağız sıhhatinizi hem beden sıhhatinizi tehlikeye atmamak ismine diş beceriksizliklerinizi önem vermenizi öneririm. Estetik anlamda dişleriniz sizin en bedelli makyajınızken, sağlık anlamında da bedeninizin giriş kapısıdır. Her şeyin ağızda başladığını unutmayalım!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN