Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Sağlıklı yaşamın gizemleri neler kalori ölçünüzü azaltın!

Sağlıklı yaşamın gizemleri neler kalori ölçünüzü azaltın!

Büyüyen teknoloji ve tıp sayesinde insan ömrü giderek uzuyor. İnsan ömrü uzarken hastalıklardan azade, sağlıklı bir yaşamın gizemi ise herkes tarafından merak ediliyor. Uyku kumpasına dikkat etmek, iyi beslenmek, yürüyüş yapmak sağlıklı bir yaşamın altın kaidelerinden kimileri. Peki sağlıklı yaşam için başka hangi kaidelere dikkat etmeli? Uzun ve sağlıklı yaşamın gizemlerini sizin için haberimizde sıraladık! […]

Büyüyen teknoloji ve tıp sayesinde insan ömrü giderek uzuyor. İnsan ömrü uzarken hastalıklardan azade, sağlıklı bir yaşamın gizemi ise herkes tarafından merak ediliyor. Uyku kumpasına dikkat etmek, iyi beslenmek, yürüyüş yapmak sağlıklı bir yaşamın altın kaidelerinden kimileri. Peki sağlıklı yaşam için başka hangi kaidelere dikkat etmeli? Uzun ve sağlıklı yaşamın gizemlerini sizin için haberimizde sıraladık!

Bel etrafı yağlanmasına dikkat!

Karın ve bel etrafı yağlanması ciddi kalp damar rahatsızlıklarına yol açabilecek bir sağlık meselesinin işaretidir. Bu surattan yağ alımınızı azaltın, bol egzersiz yapın, yeteri kadar su için, kendinize bakın. Özellikle de tansiyonunuza ve kolesterol seviyenize dikkat edin. İstatistiklere göre, kalp rahatsızlığı dünya popülasyonu içinde en çok vefata neden olan etkenlerden biridir ve önüne geçebileceğimiz bir rahatsızlıktır.

Kalori ölçünüzü azaltın

Dünya Sağlık Teşkilatı’ne WHO göre bir insanın günde 1.500 ile 2.500 arası kalori harcaması gerekiyor. Bu lüzumunuz olan yiyecek maddelerini alırken aç kalmanızı önleyen ve muvaffak olması kolay bir hedef. Sadece şeker, tatlı, asitli meşrubat, hazır yemek tüketiminizi eksilterek dahi hayat stilinizi iyileştirebilir ve daha iyi beslenebilirsiniz.

Her gün en az yarım saat yürüyün

Her gün en az yarım saat süresince yürüyerek kalp atışınızı süratlendirebilir, bacak egzersizi yapabilir ve kan akışınızı iyileştirebilirsiniz. Egzersiz yapmayı asla ertelemeyin. Dışarı çıkın ve azıcık pak hava alın. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren ve sıhhatiniz için çok yararlı olan endorfin hormonunun tadını çıkarın.

Okuyun, oynayın ve sosyal etkinliklere katılın 

Beğendiğiniz hobilerle dolu faal bir yaşam stili sürdürmek ve yeni şeyler bilmek aklınızın güçlü ve sağlıklı kılmaya bereket. Duygularınızı da bakımsızlık etmeyin, zira mutsuzluk sadece hayat niteliğinizden değil aynı zamanda uzun yaşamsıhhatinizden de çalar. Mutsuz olmak hiçbir emele hizmet etmez. Çevrenizi sizi mutlu eden, beraber gülebileceğiniz, dolaşabileceğiniz ve yeni şeyler bilebileceğiniz insanlarla doldurun.

Brokoli, meyve, kahve ve bal harcayın 

Tıpkı limon, elma ve armut ve eşi antioksidan doğrultusundan zengin besinler gibi kahve de sizin için sağlıklıdır. Elbette fazlaya kaçmadığınız sürece. Havuç, brokoli ve ıspanak harcamak da uzun ve mutlu bir hayat yaşamak için ehemmiyetlidir. Alfakaroten içerikleri düşük vefat oranları ile ilişkilendirilmektedir. Bal ise beslenmenizin bırakılmazlarından olmalıdır. Yiyecek maddeleri doğrultusundan zengindir ve antibiyotik özellikleri her yaştan insan için tesirlidir.

Her gün 8-10 saat yatın

Belki bu sizi afallatabilir, ancak 100 yaşını geçmiş insanların neredeyse %70’i günde takribî 10 saat yatmaktadır. Gece süresince yatarlar ve gün içinde de azıcık kestirerek akşam üstü için enerji toplarlar.Derin ve nitelikli bir uyku sağlıklı olmanın ve aşikar öğrenişsel maharetlere sahip bir zekanın anahtarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN