Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Uyurken sol tarafa yatmanın yararları sağlığa iyi geliyor!

Uyurken sol tarafa yatmanın yararları sağlığa iyi geliyor!

İyi bir uyku, vücutsal ve akılsal sıhhatimizi gözetmek için oldukça ehemmiyet talep ediyor. Yattığımız pozisyon da sıhhatimize uyku saatlerimiz gibi tesir ediyor. Doğru uyku pozisyonu cilt sıhhatinden, sindirime bedenimize iyi geliyor. Bu nedenle uyku pozisyonuna dikkat etmek ehemmiyetli. İşte yatarken sol tarafa uyumanın bedene verimleri! Sol tarafa doğru yatmak cildi genç gösteriyor Uyku pozisyonu, sıhhatimizi […]

İyi bir uyku, vücutsal ve akılsal sıhhatimizi gözetmek için oldukça ehemmiyet talep ediyor. Yattığımız pozisyon da sıhhatimize uyku saatlerimiz gibi tesir ediyor. Doğru uyku pozisyonu cilt sıhhatinden, sindirime bedenimize iyi geliyor. Bu nedenle uyku pozisyonuna dikkat etmek ehemmiyetli. İşte yatarken sol tarafa uyumanın bedene verimleri!

Sol tarafa doğru yatmak cildi genç gösteriyor

Uyku pozisyonu, sıhhatimizi tesirler, cildimizin genç ve sıhhatli görünmesine dayanakçı olur ve sindirimi iyileştirir. 8 tane uyku pozisyonu vardır ve bunların hepsi sıhhatimizi tesirler. Sol tarafımızın üzerinde yatmak, sıhhatimizi ciddi biçimde iyileştirir ve hatta yaşamımızı dahi kurtarabilir.

Sırt üstü yatmak, soluk almada eforluğa neden olabilir, astım ve uyku apnesi rahatsızlıkları olan şahıslar için özellikle risklidir. Sağ taraf üzerinde yatmak ise sindirim problemleri yaratabilir.

Sol tarafa uyumak mide yanmasını yasaklıyor

Yapılan araştırmalara göre, sol tarafımızın üzerinde yatmak, mide yanması semptomlarını eksiltebiliyor ve kalbe giden kan dolaşımını iyileştirdiğinden gebelik yarıyılında da öneri ediliyor. Sol tarafa doğru yatış  poziyonunu en daha önceki oryantal tıp ananeyi Ayurvedic ve Hint seçenek tıbbı da önermekte.

Bedendeki zehirli maddelerin filtrelenmesine yarıyor

Bedenin sol tarafı, baskın lenfatik taraftır; sol yanınız üzerinde yattığınızda, bedeninizin zehirli maddeleri, lenf akışkanlarını ve atıkları, göğüs kanalı ve lenf düğümleri aracılığıyla filtreleyebilmesi için daha fazla zamanı olur.

Sağ taraf üzerine uyumak ölümcül hastalıklara neden olabilir

Buna karşılık, sağ taraf üzerinde yatmak, lenf sisteminizin daha yavaş çalışmasına neden olarak zehirli madde birikimi neticeyi oluşabilecek ölümcül hastalıkların tehlikesini artırır. Lenf sistemi bütün kapasite çalışmadığında, zehirli maddeleri filtreleme ve lenf akışkanını bedene dağıtabilme mevzusunda beceriksiz kalabilir.

Sol tarafınızın üzerinde yatmaya başladığınızda, bedeninizin zehirli madde tahribinde daha bereketli olmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu uyku pozisyonu, sindirim sistemini iyileştirir ve bedeninizin besleyici maddeleri süratli bir biçimde benimseyebilmesini ve zehirli maddelerden kurtulmasını sağlar.

Genelde sırt üstü, surat üstü ya da sağ tarafınızın üzerinde uyuyorsanız, bu alışkanlıktan nasıl kurtulacağınız merak ediyor olabilirsiniz. İşte sol tarafa dönük uyumanızı sağlayacak usuller:

Sol tarafınıza doğru dönün ve sırtınıza bütün boy bir destek yastığı koyun. Yastık, gece süresince sağa doğru dönmenizi yasaklayacaktır.

Yatakta yattığınız güzergahı değiştirin. Böylece hem öteki tarafa dönmüş olacak hem de aynı uyku tecrübesini yaşayabileceksiniz.

Sağ tarafınızda loş bir ışık vazgeçin. Uyku sırasında bedeniniz natürel olarak ışıktan uzağa dönmek isteyeceği için, sol tarafınız üzerinde yatmanız daha kolay olacaktır.

Uyku rutininizi ve sıhhatinizi iyileştirmek ismine bu minik farklılıkları kesinlikle deneyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN