Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Kahve neye iyi gelir günde 4 fincan kahve yağlanmayı durduruyor!

Kahve neye iyi gelir günde 4 fincan kahve yağlanmayı durduruyor!

Kahve pek çoğumuzun beğenerek harcadığı kültürümüzün de parçası olan bir meşrubat. Beğenerek harcadığınız kahveyle obezitenin önüne geçmek olası. Günde 4 fincan kahve tüketimi yağlanmayı önlüyor. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Amerika Birleşik Devletlerinde Illinois Üniversitesi’nde görevli analistler, kafeinin, bedenin kanda fazla yağ yapımını durdurduğunu ve yağ hücrelerinin klasikten daha az depolanmasını sağladığını ortaya çıkardı. […]

Kahve pek çoğumuzun beğenerek harcadığı kültürümüzün de parçası olan bir meşrubat. Beğenerek harcadığınız kahveyle obezitenin önüne geçmek olası. Günde 4 fincan kahve tüketimi yağlanmayı önlüyor. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Amerika Birleşik Devletlerinde Illinois Üniversitesi’nde görevli analistler, kafeinin, bedenin kanda fazla yağ yapımını durdurduğunu ve yağ hücrelerinin klasikten daha az depolanmasını sağladığını ortaya çıkardı. İşte araştırmanın sansasyonel neticeleri!

Kahve ve mate çayı yağlanmayı eksiltiyor

Analistler farelere, Latin Amerika’da yaygın bir nebatsal meşrubat olan fitokimyasallar, flavonoidler ile amino asitler kapsayan mate çayı verdi. Mate çayının, 30 ve 300 miligram arasında vasati 95 miligram kafein kapsayan bir fincan demlenmiş kahve ile karşılaştırıldığında, porsiyon başına takribî 65 ila 130 miligram kafein kapsadığı kaydolundu. Hayvanlara ayrıca tesirlerini karşılaştırmak için sentetik kafein ve kahveden elde edilen kafein de verildi.

Yağların birikmesini önlüyor

Mate çayındaki kafeinin kahvedeki kafein ile eş tesire sahip olduğunu ve kaynağı ne olursa olsun kafeinin, lipidlerin yağ moleküllerinin birikimini yüzde 20 ila 41 eksilttiğini tespit eden analistler, kafein harcayan farelerin bedenlerinde yağ ölçüsünün, harcamayanlarla karşılaştırıldığında “ehemmiyetli miktarda” değişik olduğunu gözlemledi.

Kahve içenler içmeyenlere göre daha az kilolu

Çalışmanın sonunda, kafein harcayan farelerin, harcamayanlardan yüzde 16 daha az kilo aldığı ve bedenlerinde yüzde 22 daha az yağ depoladığı ortaya çıktı. Kafein verilen farelerde “fasn” geninin takribî yüzde 31 ila 39 daha az etkin olduğu, bunun daha az şekerin yağa dönüştüğü anlamına geldiği aktarılan çalışmada, bu farelerde “Lpl” geninin de takribî yüzde 51 ila 69 daha az etkin olduğu, bunun da oluşan yağ ölçüsünü eksilttiği görüldü.

Mate çayı ve kafein obezite karşıtı

Çalışmanın lideri Elvira Gonzalez de Mejia, “Belirtiler göz önüne alındığında mate çayı ve kafein, obezite karşıtı unsurlar olarak kabul edilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN