Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Ramazanda susuzluğa ne iyi kazanç kefir harcamayı unutmayın!

Ramazanda susuzluğa ne iyi kazanç kefir harcamayı unutmayın!

Ramazan ayında oruç yakalayanları en çok zorlayan nokta susuz kalmak. Bedende eksilen su oranını artırmanın yolu sahur ve iftarda akışkan ölçüyü bol gıdalar harcamaktan geçiyor. Harcadığınız gıdaların aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağı olması koşul. Bazı gıdalar kapsadığı yüksek oranda akışkan ölçüsüyle bedenin akışkan gereksinimini karşılıyor, uzun müddet susuzluğa katlanmayı sağlıyor. İşte Ramazan’da susuzluğu gideren […]

Ramazan ayında oruç yakalayanları en çok zorlayan nokta susuz kalmak. Bedende eksilen su oranını artırmanın yolu sahur ve iftarda akışkan ölçüyü bol gıdalar harcamaktan geçiyor. Harcadığınız gıdaların aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağı olması koşul. Bazı gıdalar kapsadığı yüksek oranda akışkan ölçüsüyle bedenin akışkan gereksinimini karşılıyor, uzun müddet susuzluğa katlanmayı sağlıyor. İşte Ramazan’da susuzluğu gideren 7 mucize yiyecek!

Salatalığa yönelin

Salatalık yüksek ölçüde su kapsaması ile susuzluk hissini önlüyor. Sahurda bir adet salatalık harcayarak susamayı yasaklayabilirsiniz.

Domatesten yararlanın

İçeriğinde %80-90 arasında su barındıran domates, likopen içeriği ile beraber yüksek bir antioksidan özelliğe sahip. Akışkan gereksinimini karşılar özellikte olmasının yanısıra tüm yıl süresince bedende birikmiş olan stres etmenlerini, bedenin temizlemede olduğu bu yarıyılda atmaya da destekçi oluyor. Pişirilerek harcanabildiği gibi domatesin suyundan da faydalanlabilir. 

Bol sulu meyveler harcayın

İftar sonrası ve sahur zamanlarında sulu meyveler yiyebilirsiniz. Karpuz ve kavun gibi meyveler yüksek oranda su kapsıyor. 

Soğuk çorba

Uzun saatlerin ardından iftarınızı ferahlatıcı ama bir o kadar tok yakalayıcı ve besleyici kalitede olan soğuk çorba ile açmaya ne dersiniz? Soğuk çorbalar serinlemeye destekçi olacağı gibi lif içeriği ile beraber bağırsakların çalışmasına ve tok kalmanıza da destek olacak.

Cacık ve nane

Türk mutfağının bırakılmaz lezzeti cacık, Ramazan’da oruç yakalayanlar için de ferahlatıcı ve akışkan gereksinimini giderici özelliği ile öne çıkıyor. Salatalığa sulandırılmış yoğurt ilave ederek hatta birkaç da taze nane yaprağı ilave ederek hem tok yakalayan hem de su gereksiniminize katkı sağlayan muhteşem bir yiyecek elde edebilirsiniz. İçeriğindeki taze nane özellikle yemeğin ardından seçim edilirse kabarıklığı önlüyor ve serintetici tesiri ile hafiflemenizi sağlar.

Komposto ve hoşaf

Kuru ve taze meyvelerin içeriğindeki şekerden faydalanarak ek şeker ilave etmeden hazırlanan komposto ve hoşaf soğuk olarak harcandığında hem akışkan gereksinimini karşılıyor hem de mineral ve vitamin içeriği ile beraber bu yarıyılda karşılaşılabilecek bitkinlik, halsizlik gibi gidişatların önüne geçmenize fayda sağlıyor.

Kefire pervasız kalmayın

Bulguyu asırlar evveline katlanan ve bir hayli yararı bulunan kefir, Ramazan’da da uzun geçecek açlık yarıyıllarında fayda sağlıyor. İçeriğindeki protein kıymetleri ile hem tok kalmayı sağlayan hem de akışkan gereksiniminin karşılanmasına destek olan kefirin başka bereketleri de var. Bileşimindeki bakteriler sayesinde hazımsızlık, mide yanması, ekşime gibi yan tesirlerin üstesinden gelinmesine katkı sağlıyor. Buz ilavesiyle beraber de harcanabilen kefire sofralarda yer verilmesi ehemmiyetli.

Sahur ve iftarda yeterli oranda su harcayın

Ramazan ayında yemek yeme kumpası değiştiği için iftar ve sahurda yeterli su almak gerekiyor. Günde en az 8 kadeh su içmek gerektiği göz önüne alınırsa sahur ve iftarda bu oranı denk bir biçimde dağıtmak bedenin susuzluk sürüklemesini önlemenin yollarından biri.

Çay ve kahve içerken dikkat

Ramazan’da orucunuzu açtıktan sonra hemen çay veya kahve harcamamaya özen gösterin. Yemek yedikten 1 saat sonra çay ve kahve içmeye çalışın. Çay ve kahve gibi kafeini bol meşrubatlar bedenin su balansını bozduğu için dikkatli harcanmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN