Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %-0,03
 • EURO
  %0,34
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %1,14
Sırt ağrıdene ne iyi kazanç yüzme sırt ağrılarını gideriyor!

Sırt ağrıdene ne iyi kazanç yüzme sırt ağrılarını gideriyor!

Sırt ağrılarına genellikle çağdaş yaşamın getirdiği hareketsizlik neden oluyor. Her beş şahıstan birinin hayatında en az bir kere yaşadığı sırt ağrıları yaşamı negatif güzergahta etkiliyor. Sırt ağrıları seyrek de olsa ehemmiyetli bir hastalığın bulgusu olabiliyor. Adale gücenmesi gibi kolay bir sebebe bağlı olabileceği gibi, kalp, akciğer, safra kesesi rahatsızlıkları ya da boyun ve sırt fıtıkları gibi […]

Sırt ağrılarına genellikle çağdaş yaşamın getirdiği hareketsizlik neden oluyor. Her beş şahıstan birinin hayatında en az bir kere yaşadığı sırt ağrıları yaşamı negatif güzergahta etkiliyor. Sırt ağrıları seyrek de olsa ehemmiyetli bir hastalığın bulgusu olabiliyor. Adale gücenmesi gibi kolay bir sebebe bağlı olabileceği gibi, kalp, akciğer, safra kesesi rahatsızlıkları ya da boyun ve sırt fıtıkları gibi pek çok hastalığın bulgusu da olabilir. İşte sırt ağrıları hakkında öğrenilmesi gereken tüm bilgiler!

Sırt ağrısı nedir?

Sırt ağrısı baş bölgesinin altından bel bölgesine kadar sırtımızda bulunan omurganın her iki tarafında bulunan adalelerin gerilmesi neticeyi alana gelen ağrıdır. Çoğunlukla stres kaynaklı olan rahatsızlık genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bazı gidişatlarda boyun, omuz ve sırt bölgesinde bulunan asapların muhtelif etmenlerden kaynaklı baskı altında kalması ve sırt adalelerinin uzun zaman gerilmesi sonucunda da oluşur. 

Sırt ağrısı bulguları

Yaşam stiliniz sırt ağrısı sebepleri arasında ehemmiyetli bir yere sahip olabilir. Bilgisayar başında çok fazla oturuyor, gün içinde çok az hareket ediyor, yanlış duruş, oturuş ve beslenme alışkanlığına sahipseniz; çok fazla rüzgâr, soğuk hava vb. şartlara maruz kalıyorsanız sırt ağrılarının yaradılışı kolaylaşır. Bunun dışında kesinlikle hekiminize müracaat etmeniz gereken bazı bulgular da alttaki gibidir:

Son 3 ay içinde geçirilmiş ciddi travmalar
Bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığın varlığı
Uzun süreli kortizon kullanımı
Gece terlemeleri
Gece artan sırt ağrıları
Sırt ağrısının çoğalış göstermesi
Kemik erimesi olan şahıslarda minik travma ve ani hareketlerle ortaya çıkan sırt ağrısı
Ağrının bir aydan uzun sürmesi
Bacaklarda anlaşma, eforsuzluk ve idrar kaçırma eşik ediyorsa

Sırt ağrısı nasıl rehabilitasyon edilir?

Sırt ağrısı rehabilitasyonu usulleri de sırt ağrısı nedenleri kadar çoktur. Yaşam biçiminin değiştirilmesi ağrıların gevşemesine neden olacağı gibi ilaçlı ve ilaçsız rehabilitasyon alternatifleri de bulunur. Doktorunuz bu rehabilitasyon usullerine sizinle beraber karar verir. Akut sırt ağrıları çoğunlukla ilaçlı rehabilitasyon edilir. Egzersiz ve spor ile desteklenir. Bazı sırt ağrısı çeşitlerinde hekim dolaysız olarak ağrılı noktaya enjeksiyon yapar. Spesifik sırt ağrısı ile karşı karşıya kalınması vaziyetinde ağrının odağına erişilir. Bu vaziyette kullanılan ilaçlar değişiktir. İlaçsız rehabilitasyonda genellikle hareket önerilir. Hastanın yaşına ve fiziksel gidişatına göre yürüyüş, bisiklet ya da yüzme önerilebilir.

Yüzme sırt ağrıdene iyi geliyor!

Sıklıkla sırt ağrısı şikâyeti olan şahıslara doğru biçimde fiziksel etkinlik yapması önerilir. Yüzmek pek çok ağrı çeşidinde olduğu gibi sırt ağrıdene de son derece iyi gelen bir spordur. Doğru esneme hareketlerini günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin.

Uzun zaman hareketsiz kalmaktan kaçının

Aynı zamanda balanslı beslenin ve fazla kilolardan kaynaklı omurgaya binen fazla yükün eksilmesini sağlayın. Duruş, oturuş, sürüş ve yatış pozisyonunuzu gözden geçirin. Yatak, sandalye, koltuk tercihinde vücudunuz için en uygun olan seçim edilmelidir. Vasıtanızın koltuk ayarının bel, sırt ve boynunuzu desteklediğinden emin olun. Olası olduğunca stres ve gerilimden uzak durun. Bedeninizdeki adaleleri zorlayacak hareketler yapmayın. Soğuk, rüzgâr ve ıslanmaktan kaçının. Kemiklerinizi kuvvetlendirmek için güneş ışığından faydalanın. Tüm bunların yanı gizeme kumpaslı olarak hekimize görünerek rutin hakimiyetlerinizi yaptırmayı umursamama etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN