Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Pandemi yarıyılı beceriksiz kalan diş rehabilitasyonları genel sıhhati nasıl etkiliyor aman dikkat!

Pandemi yarıyılı beceriksiz kalan diş rehabilitasyonları genel sıhhati nasıl etkiliyor aman dikkat!

Pandemi yarıyılında ağız ve diş sıhhati problemlerine karşı diş doktoruna müracaat etmek yerine geçici çözümler üretmek, ağız ve diş sıhhatinin daha da bozulmasına neden olabiliyor. Bu süreçte sıhhati gözetmeye müteveccih şuurlu çözüm yaklaşımlarıyla en uygun manipülasyonları ve rehabilitasyonları yapan uzmanlar, ciddiye alınmayan belirtilerin ileride daha büyük sağlık meselelerine neden olacağını dikkat topluyor. Mevzu ile alakalı […]

Pandemi yarıyılında ağız ve diş sıhhati problemlerine karşı diş doktoruna müracaat etmek yerine geçici çözümler üretmek, ağız ve diş sıhhatinin daha da bozulmasına neden olabiliyor. Bu süreçte sıhhati gözetmeye müteveccih şuurlu çözüm yaklaşımlarıyla en uygun manipülasyonları ve rehabilitasyonları yapan uzmanlar, ciddiye alınmayan belirtilerin ileride daha büyük sağlık meselelerine neden olacağını dikkat topluyor. Mevzu ile alakalı açıklamalarda bulunan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Alsancak Diş Muayenehaneyi Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, diş ve diş eti problemlerinin, kalp ve eklemler olmak üzere pek çok uzva erişerek ciddi hastalıklara neden olabileceğinin altını çiziyor.

Pandemi sürecinde maske kullanmak, sosyal mesafe kaidelerine uymak, zorunlu olmadıkça konuttan çıkmamak gibi genel refleksler artık herkesin uyguladığı tutum şekilleri haline geldi. Ancak sıhhatimizi ilgilendiren öbür mevzularda, özellikle de diş sıhhati hizmetlerinin alımında nasıl bir farkındalık seviyesinde olunması gerektiği uslarda sual işareti olarak kalıyor.Diş doktorları, pandemi yarıyılında olsak da devam etmekte olan rehabilitasyonların bitirilmesinin ehemmiyetini belirtiyor. Zira beceriksiz kalan rehabilitasyonlar ağız ve diş sağlının daha da bozulmasına ve sıhhatin de riske girmesine neden olabiliyor.

BU VAZİYETLERDE DİŞ DOKTORUNA GİTMENİZ KOŞUL!

Enfeksiyona neden olabilecek dişlerin varlığı, genel mukavemetin düştüğü vaziyetlerde yaygın enfeksiyonlara dönüşebiliyor diye belirten Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Alsancak Diş Muayenehaneyi Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, “Acil diş rehabilitasyonuna gereksiniminiz varsa, kendiliğinden ortaya çıkan ağrı ve kanamalar söz mevzusu ise, mevcut kron ve köprüleriniz düştüyse, sallanan implant ve implant üstü takmalarınız varsa ertelemeden diş doktoruna gitmeniz gerekiyor” diye konuştu.

SAĞLIKLI BESLENME HASTALIK TEHLİKESİNİ AZALTIYOR

Bu yarıyılda kumpaslı ve sağlıklı beslenmenin hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltmek açısından hayati bir ehemmiyet taşıdığını andırdıran Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, “Beceriksiz dişler, yarım kalmış protetik uygulamalar, artık geçimsiz hale gelmiş, vuran ve acıtan takmalarınız varsa bu gibi gidişatlar beslenme niteliğinizi negatif tesirler. Ayrıca yaşam konforunun korunması açısından bu stil meselelere uygun bir çözüm aramanması gerekiyor” dedi.

CİDDİYE ALINMAYAN AĞIZ VE DİŞ SIHHATİ SORUNLARI GENEL SIHHATİ DA ETKİLİYOR

Sıklıkla yaşanan diş çürüklerinin uygun şekilde rehabilitasyon edilmezse dişin sert dokusunda giderek artan kayıplara neden olabileceğini söyleyen Dt. Tankut Tuncer, “Çürükle beraber dişin pulpasına erişmiş olan mikroorganizmalar dişin kökünde bulunan kanal süresince ilerleyerek çene kemiğine ve oradan da kanımıza karışarak tüm bedenimizde kalp ve eklemler başta olmak üzere pek çok uzvumuza erişebiliyorlar. Buralarda eklem ve kalp enfeksiyonları gibi çok ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabiliyorlar. Eş biçimde diş etleri de pek çok mikroorganizma için bedenimize harika bir giriş kapısıdır. Bir diş eti enfeksiyonu rehabilitasyon edilmediğinde süratle diş eti altında yer alan kemiğe sirayet ederek bir yandan dişlerimizin ve çene kemiği dokusun kaybına öbür yandan da makûs ağız kokusuna neden olur. Ayrıca bu enfeksiyonu oluşturan mikro organizmaların rakamları ve çeşitleri o kadar çok ki, ağız etrafının bedenimizin en lekeli bölgesi olduğunu söylemek netlikle mübalağa olmaz. Özellikle diş eti hastalıkları yüksek tehlikeli böyle bir etrafta kana devamlı olarak bakteri karışmasına neden olurlar” diye konuştu.

SAĞLIK TAMLIĞI İÇİN DİŞ SIHHATİ KOŞUL

Ağzımızın bulunduğu bölgenin, yerine getirdiği işlevler açısından hem iç ve hem de dış uzuv olduğunu söyleyen Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, “Sindirim işlevimiz ağızda başlar ve bu işlev ancak dişlerimizin ve yumuşak dokularımızın sağlıklı ve beceriksizsiz olduğu vaziyette bütün olarak yerine getirilir. Bu nedenle diş beceriksizlerinin giderilmesi, ağız yumuşak dokularının sağlıklı olmaları öbür sindirim işlevlerinin de daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Şüphesiz sağlık bir tamdır ve insan organizması tamı oluşturan parçaların beceriksizsiz çalışmasıyla bütün olur. Diş doktorları kendi alanlarında geçmişte olduğu gibi gelecekte de sabır ve itinayla ağız ve diş hastalıklarına takat üretmeye devam edeceklerdir” dedi.

DİŞ FIRÇASI VE DİŞ İPİ KULLANIMI RUH SIHHATİ İÇİN EHEMMİYETLİ

Pandemi sebebiyle konutta geçirdiğimiz zaman çoğaldığını ve bu gidişatın kendimize gösterdiğimiz özenin eksilmesine ve depresif bir hale gelmemize neden olduğunu söyleyen Dt. Tuncer, “Şahsi ve dişsel bakımlarımızı aksatmadan yaşamımıza devam etmemiz, pandemiye daha iyi sabretmemize dayanakçı olurken, pandemiden de daha güçlü çıkmamızı sağlayacaktır. Diş doktorları olarak teklifimiz şahsi ağız ve diş sıhhati bakımlarınızı aksatmamanız ve kumpaslı olarak diş fırçası ve diş ipi kullanmanızdır” dedi.

PANDEMİ YARIYILINDA TEHLİKE VE MESULLÜK BALANSINI KORUYORUZ

Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, pandemi yarıyılında diş doktoruna gitme mevzusunda kaygısı olanlar için de şunları söyledi: “Akademik birikimimiz, mesleksel deneyimimiz, itinayla temin edilen teçhizatlarımız, yüksek kaliteli muayenehane koşullarımız ve Sağlık Bakanlığı’nın devamlı aktüellediği algoritmalar sayesinde güven ve özveriyle diş sıhhati hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. Zira sıhhati bir tam olarak idrak ediyor ve bu tamı gözetmek için pandemi yarıyılında da tehlike ve mesullük balansını koruyarak cemiyet ağız ve diş sıhhatine gereken yardımı veriyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN