Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Acil vaziyetlerde öğrenilmesi gereken ilk dayanak kaideleri neler işte en ehemmiyetli 7kural!

Acil vaziyetlerde öğrenilmesi gereken ilk dayanak kaideleri neler işte en ehemmiyetli 7kural!

Trafik, iş ve ev kazaları ile zelzele, su baskın gibi natürel afetler neticesinde yaşanan kalıcı yaralanmaların ve vefatların büyük çoğunluğu, paniğin dominant olduğu ilk dakikalarda ve yanlış müdahaleler sonrasında asıllaşmaktadır. Oysaki, temel ilkyardım bilgilerine sahip olmak yaşanabilecek mümkün kalıcı yaralanmaların ve vefatların önüne geçmektedir. 150 seneyi aşkın köklü geçmişiyle Generali Sigorta, herkesin kesinlikle öğrenmesi gereken ilk […]

Trafik, iş ve ev kazaları ile zelzele, su baskın gibi natürel afetler neticesinde yaşanan kalıcı yaralanmaların ve vefatların büyük çoğunluğu, paniğin dominant olduğu ilk dakikalarda ve yanlış müdahaleler sonrasında asıllaşmaktadır. Oysaki, temel ilkyardım bilgilerine sahip olmak yaşanabilecek mümkün kalıcı yaralanmaların ve vefatların önüne geçmektedir. 150 seneyi aşkın köklü geçmişiyle Generali Sigorta, herkesin kesinlikle öğrenmesi gereken ilk dayanak kaidelerini paylaştı.

Generali Sigorta’nın paylaştığı hayat kurtaran 7 ilkyardım kaideyi şu biçimde:

Öncelik civar güvenliği

Acil dayanak gereken bir gidişata müdahale eden bireyler, civar güvenliğinin sağlanmaması sebebiyle kazazede olma tehlikeyi ile karşı karşıyadır. Misalin trafik kazası yaşanan bir civarda güvenliğin sağlanamaması, hem kazaya müdahale edenler hem de öteki taşıtların güvenliği için tehdit oluşturabilir. Bu tehlikenin önüne geçmek için müdahalenin yapıldığı civarın güvenliği kesinlikle sağlanmalıdır.

Bayılma gidişatında

Kısa süreli şuur kaybının nedeni kan tazyikindeki düşüş, havasızlık, fazla duygusal dalgalanmalar veya açlık olabilir. Bu gibi bir gidişatta öncelikle nabız ve solunum hakimiyet edilmeli, kumpaslı ise bayılan birey sırt üstü yatırılıp ayakları yükseltilmeli ve hareketsiz bir biçimde uyuması sağlanmalıdır. Sonrasında ise baygın birey kalabalık ve kapalı bir yerde duruyorsa kesinlikle sakin ve sarih bir alana alınmalıdır.

Kırık ve çıkık gidişatlarında

Kırık ve çıkık gidişatlarında en ehemmiyetli nokta o bölgeyi hareket ettirmemektir. Bu ehemmiyetli ayrıntının ardından birey hareket ettirilmeden yaralı bölgeye destek bağlanmalıdır. Kemik ucunun dışarıda olduğu sarih bir kırık söz mevzusu ise, sterilize bir bez desteğiyle yaranın üstü kapatılıp, olası olan en az hareketle sağlık kuruluşuna gelinmelidir.

Zehirlenme kuşkusu gidişatında

Zehirlenme gidişatında birey kusturulmamalı, ağızdan rastgele bir akışkan verilmemeli, ağzı ve ağız çevresi yıkanarak arınmalıdır. Bu müdahale ile beraber zehirlenen birey en yakın sağlık müessesesine eriştirilmelidir.

Kesik gidişatında

Kesiklerde ilk yapılması gereken, yarayı pak suyla yıkadıktan sonra kanayan bölgenin üstüne pak bir bezle bastırmak ve kanamayı durdurmaktır. Aynı zamanda müddet kaybedilmeden ambulans çağrılmalı ve birey en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Yanık gidişatında

Yanan bölgede su kabarcıkları oluşmamış ve ten hafif kızarık biçimde ise 10 dakika soğuk suyun altında yakalanmalıdır. Yanığın üzeri pak bir bezle kapatılmalı ve yanan birey sakinleştirilmelidir. Yanan şahsın kıyafetlerinin çıkarılması gerekiyorsa, giysiler yanık çevresinden keserek çıkarılmalı, hasta ambulans çağırıp hemen bir sağlık kuruluşuna eriştirilmelidir.

Boğulma gidişatında

Boğulmalar ağırlık olarak dumana maruz kalmaktan ya da sudan kaynaklanan riskli vaziyetlerdir. Bu gidişatları yaşayan şahsın ilk olarak nabzı, kalp atışları ve solunumu hakimiyet edilmeli ve ambulans çağrılmalıdır. Gidişatın ağır olması halinde eğitimli bireylerce solunum ve kalp masajı uygulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN