Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Osteoartrit bulguları obezite yaş riskini düşürüyor!

Osteoartrit bulguları obezite yaş riskini düşürüyor!

Millet arasında ‘eklem kireçlenmesi’ olarak öğrenilen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4 ehemmiyetli alışkanlığı sıraladık! Eklem ağrısının görülme yaş oranını erken yaşlara sürükleyen obezite gibi bu 4 ehemmiyetli alışkanlığı yapmayı en kısa zamanda vazgeçmeniz gerekmektedir. Mevzu hakkında Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sefa Müezzinoğlu, eklemleri […]

Millet arasında ‘eklem kireçlenmesi’ olarak öğrenilen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4 ehemmiyetli alışkanlığı sıraladık! Eklem ağrısının görülme yaş oranını erken yaşlara sürükleyen obezite gibi bu 4 ehemmiyetli alışkanlığı yapmayı en kısa zamanda vazgeçmeniz gerekmektedir. Mevzu hakkında Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sefa Müezzinoğlu, eklemleri hırpalayan sebepleri elmaelma.com okurları için bilgilendirmede bulundu.

Evvel, ağrı ve eklem sertliği ile sinyal veriyor… Günün ilerleyen saatlerinde ve hareket sonrasında oluşan ağrı, hastalık ilerledikçe istirahat halinde dahi büyüyebiliyor. Ağrıya zamanla eklemlerde takılma, sürtünme, şişlik ile deformite eşlik edebiliyor. Özellikle diz ve kalça ekleminde görülse de, omurga ile elleri de yakalayabiliyor. Hastayı her gün ağrı kesici almaya zorlayan, günlük işlerini yapamayacak kadar şiddetli hareket kısıtlılığı oluşturabilen bu hastalığın ismi; osteoartrit, cemiyetteki öğrenilen ismiyle “eklem kireçlenmesi”.

ÇAĞIN MESELEYİ OBEZİTE!

Çağımızın ehemmiyetli ve yaygın problemlerinden biri olan obezite eklemlerimizin de en büyük düşmanı. Öyle ki aşırıdan her bir kilo eklemlere vahşice 4 – 6 kilo olarak yansıyabiliyor. Fazla kilo sebebiyle alt bölge eklemlerine binen yükün çoğalması kıkırdakların aşınmasına yol açabiliyor. Fazla kiloyla oluşan biyokimyasal vakaların da bedende yangıyı artırması neticesinde eklem bozulmasında tesirli oldukları, yapılan çalışmalarla gösterilmiş. Bedeninizin taşıyabileceği, boyunuza uygun kilo aralıklarına, başka bir deyişle uygun “Beden Kitle Oranı”nına erişmeniz ve bu aralıklarda kalmanız, eklem sıhhatiniz için yapacağınız en doğru hareket olacaktır.

HAREKETSİZ BİR YAŞAM

Hareketsiz bir yaşam sürmek bu hastalığa yol açan alışkanlıklardan biri. Zira hareketsizlik sebebiyle eklemlerin cılız kalmaları bu bölgedeki aşınmayı süratlendiriyor. Ayrıca ilerleyen yaşla beraber eklemleri saran adalelerde yağlanma çoğalıyor. Bunun neticesinde, eklemlere destek olan adaleler vazifelerini yerine getiremeyince, zati eskimeye başlamış olan eklemlerde mesele daha da gelişiyor. Bu sebeple sıhhatli eklemlerin olmazsa olmazı; hareket etmek!

EKLEMLERE ANİ YÜKLENMELER

Spor şuurlu yapıldığı takdirde sıhhatimiz üzerinde çok ehemmiyetli faydalar sağlıyor. Ancak kalça, diz, omuz gibi eklemlere fazla yüklenen spor cinsleri şuursuzca yapıldığında bütün aksine eklemlerde ciddi zararlar oluşturabiliyor. Müezzinoğlu, genç yaşlarda büyüyen menisküs ve bağ yaralanmalarının uzun yarıyılda osteoartrite neden olabileceği ihtarında bulunarak şunları söylüyor: “Bu surattan sakatlıktan korunmak, sakatlık oluşmuşsa doğru ve yeterli rehabilitasyon olunması özellikle gençler için çok ehemmiyetli. Ayrıca uzun müddet spor etkinliklerinden uzak kaldıktan sonra orta ve ileri yaşlarda başlanan, ani ve hakimiyetsizce yapılan sporlar da sakatlık oluşturup eklemlere hasar verebiliyor. Dolayısıyla sporda kumpaslı ve hakimiyetli bir artırımla gidilerek sakatlanmalardan sakınılmalı

eklem ağrısı belirtileri

AĞRI DURUMLARINDA HAREKET ETMEYE ÇABALAMAK

Eklemlere yapılan ehemmiyetli yanılgılardan biri de, ağrı oluştuğunda aynı hareketi yapmaya devam etmek. “Ağrı yaralanma demektir. Bir başka deyişle eklemlerin zarar gördüğüne işaret eder” ihtarında bulunan Prof. Dr. Sefa Müezzinoğlu, “Ağrı oluşmuşsa geçinceye kadar beklenmeli ve sualin bir daha yinelememesi için etkinlik seviyesine dikkat edilmeli” diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN