Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır!

Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır!

Kanser hastalığı bedenimizin bir hayli sebeple hakimiyet altına alamadığı, hakimiyetsiz hücre ayrılınmasıdır. Günümüzde kanser hastalığı en sık 2.ölüm sebebidir. Bir Hayli etkene bağlı olarak büyümektedir. Bu etkenleri değiştiren ve değiştirilemeyen faktörler olarak ikiye ayırmaktayız. Değiştirilebilen faktörler: etrafsal etmenler, beslenme alışkanlıkları, enfeksiyon ve kimyevi casuslar ile sigara-içki tüketimidir.Değiştirilemeyen faktörler ise yaş, cinsiyet, ırk ve genetiktir. Fiziksel […]

Kanser hastalığı bedenimizin bir hayli sebeple hakimiyet altına alamadığı, hakimiyetsiz hücre ayrılınmasıdır. Günümüzde kanser hastalığı en sık 2.ölüm sebebidir. Bir Hayli etkene bağlı olarak büyümektedir. Bu etkenleri değiştiren ve değiştirilemeyen faktörler olarak ikiye ayırmaktayız. Değiştirilebilen faktörler: etrafsal etmenler, beslenme alışkanlıkları, enfeksiyon ve kimyevi casuslar ile sigara-içki tüketimidir.
Değiştirilemeyen faktörler ise yaş, cinsiyet, ırk ve genetiktir.

Fiziksel etkinlik kanser gelişimini önlemede çok ehemmiyetli bir gözetici etkendir. Haftada 75-100 dakika kumpaslı yürüyüşün meme kanser tehlikesini %15 eksilttiği görülmüştür. Kadınlarda en sık görülen kanser cinsi meme kanseridir. Her sekiz kadından birinde meme kanseri ile karşılaşmaktayız.

50 yaş ve üzerinde tehlike çoğalıyor

Aile hikayesi ve 50 yaş üzeri olmak tehlikeyi çoğaldırır. Ailede meme kanseri olması tehlikesini %30-80 çoğaldırır,bu sebeple bu grubun daha şuurlu olması gerekir. Meme kanserini erken tutmak tamamen size bağlıdır. Burada kendiliğindene meme tetkiki uru erken aşamada tespit etmemizi sağlar.

Erkeklerde de meme kanserine tesadüfmekteyiz. Her surat kadın meme kanserine karşılık bir erkek meme kanseri görülmektedir. Erkeklerde pek akla gelmediği ve meme tetkiki yapılmadığı için genelde kadınlara oranla daha geç aşamada karşılaşılmaktadır. Erkeklerde de memede kitle veya koltuk altında kitle gibi belirtiler vermektedir.

Memede kızarıklık, şişlik bulguları gösteriyor

Meme kanseri en sık memede kitle ile karşımıza çıkar ayrıca memede asimetri meme cildinde kızarıklık, şişlik, koltuk altında kitle biçiminde belirti verebilir.
Daha Öncekinden tüm meme cerrahi olarak çıkarılırdı ve sonrasında bazı etkenlere bağlı olarak Kemoterapi ve Radyoterapi uygulanırdı. Aktüel rehabilitasyon yaklaşımımız meme gözetici olarak adlandırılan yalnızca urun alınmasıdır. Meme gözetici cerrahide ilave olarak gözle görülemeyen ur hücreleri ve geri kalan meme dokusu ışınlanarak uzuv gözetmesi sağlanmaktadır.

Işın rehabilitasyonunda başka bir deyişle Radyoterapide son senelerde büyük büyümeler kaydededilmiştir. Daha Öncekinden özellikle sol meme kanseri ışın rehabilitasyonunda kalp krizi tehlikesinin çoğaldığı görülmüş. Günümüzde ise yeni büyüyen tekniklerle bu tehlikeyi eksiltilebilmektedir. Sol meme kanseri için solunum hakimiyeti denilen teknik, kalp krizi tehlikesini asgari seviyelere indirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN