Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Kulak çınlaması neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Kulak çınlaması neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Kulakta çoğu zaman çınlama gibi dinlenen ses, uğultu, zil sesi, hışırtı, nabız sesleri gibi kendini gösteren kulak çınlaması, her yaştan insanın zaman zaman başına gelen meselelerden biri. Beş dakikadan az sürebilir, bir hafta da devam edebilir. Bu oldukça yaygın ve klasiktir. Kulak çınlamasının sebepleri henüz bütün olarak açıklanamasa da bazı hastalıkların habercisi olduğu öğreniliyor. İşte […]

Kulakta çoğu zaman çınlama gibi dinlenen ses, uğultu, zil sesi, hışırtı, nabız sesleri gibi kendini gösteren kulak çınlaması, her yaştan insanın zaman zaman başına gelen meselelerden biri. Beş dakikadan az sürebilir, bir hafta da devam edebilir. Bu oldukça yaygın ve klasiktir. Kulak çınlamasının sebepleri henüz bütün olarak açıklanamasa da bazı hastalıkların habercisi olduğu öğreniliyor. İşte kulak çınlamasının sebepleri ve rehabilitasyonu!

Şeker hastalığı nedeni olabilir

Kulak çınlamasının pek çok sebebi olabilir. Bir kulak lekesinin çınlamaya neden olabileceği gibi, uzun zaman yüksek ses maruz kalma, yabancı cisim, kulak çeperinde delinme, orta kulak cerahati, orta kulakta akışkan birikmesi, iç kulak hücrelerinin hasar görmesi, orta kulakta bulunan kemiklerin eklemlerinde sertleşmesi de çınlamaya neden olabilir. Ayrıca şeker hastalığı kulak çınlamasının sebebi olabilir. Şeker hastalığının yanı gizeme duyma kaybı, alerji, tansiyon oynamaları, meniere sınan kulak içi tansiyonu, kansızlık, menopoz yarıyılı, hormon farklılıkları, baş ve boyun bölgesinde yaşanan travmalar, tiroid, anevrizma sınan damar genişlemeleri, duymayı sağlayan asaplarda bulunan ur, yanlış ilaç kullanımı, nörolojik ve metabolik ve psikiyatrik hastalıklar da kulak çınlamasının nedenlerinden.

Şeker ve sigaradan uzak durmak gerekiyor

Kulak çınlamasının eksiltilmesine müteveccih yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunma, kan tazyikinin hakimiyeti, tuzlu besinlerden uzak durma, kahve, kola ve sigaradan uzak durma, egzersiz yapma çınlamayı giderecek tedbirlerden kimileri.

Rehabilitasyon edilmezse duyma kaybına neden olabilir

Bir haftadan uzun süren kulak çınlamaları patolojik çınlama olarak adlandırılır. Belirtilen vakitten daha uzun süren patolojik çınlama, aralıksız kulak çınlaması gibi gidişatlara genellikle duyma kaybı da eşlik eder. Kulak çınlamasının rehabilitasyon usulleri çınlamanın nedenine şekilleneceğinden rehabilitasyon alternatifleri oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Misalin kulak yolundaki buşon denilen kulak lekeyi ya da yabancı cismin çıkartılması bir rehabilitasyon usulüdür. Kulak çeperinin delinmesi cerrahi bir müdahale gerektirebilir.  Çınlamaya, duyma kaybının da eşlik ettiği bazı gidişatlarda duyma makineyi önerilebilir. Bu yolla hem duyma kaybı hem de çınlama şikayeti giderilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN