Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,14
 • ALTIN
  %0,16
 • BIST
  %-1,82
Kanser, anne karnındaki bebeğe geçer mi?

Kanser, anne karnındaki bebeğe geçer mi?

Hamilelik yarıyılında bedende görülen farklılıklar sebebiyle kanser hastalığını gizlemektedir. Gebelik yarıyılında kanser hastalığının teşhisi oldukça güçtür. Kanser hastalarında kilo kaybı olurken hamilelerde ise bu vaziyet aksine kilo alımı olduğu için hamilelik yarıyılında kanser teşhisi oldukça güçtür. Gebelik yarıyılında görülen kanser cinsleri arasında en yaygın olanı ise meme kanseri olduğu tanımlanmıştır. Bu yarıyılda hamilelerin bedenlerini çok […]

Hamilelik yarıyılında bedende görülen farklılıklar sebebiyle kanser hastalığını gizlemektedir. Gebelik yarıyılında kanser hastalığının teşhisi oldukça güçtür. Kanser hastalarında kilo kaybı olurken hamilelerde ise bu vaziyet aksine kilo alımı olduğu için hamilelik yarıyılında kanser teşhisi oldukça güçtür.

Gebelik yarıyılında görülen kanser cinsleri arasında en yaygın olanı ise meme kanseri olduğu tanımlanmıştır. Bu yarıyılda hamilelerin bedenlerini çok iyi bir biçimde hakimiyet etmelidir. Genellikle bu yarıyıllarda doğumdan sonra annenin kanser olduğu teşhisi koyulabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli özellik ise hamilelerin hekimlerden çok kendilerine dikkat etmeleridir. Bu noktada kesintisiz olarak meme hakimiyetleri yaptırmalılar. Memede rastgele bir farklılık görüldüğünde hemen hekime bildirmeleri gerekmektedir.

kanser anne karnındaki bebeği etkiler mi

Kanser çeşitlerinden bir değişiği ise rahim ağzı kanseridir. Gebelik yarıyıllarında kanamalar ve sıklıkla akıntıların olması kuşku uyandıranilecek bulgular arasındadır. Bu vaziyetlerde yeniden aynı biçimde anne adayının en kısa zamanda hekime bildirmesi gerekmektedir.

Kanser bebeğe geçer mi?

Bu yarıyıllarda hamile kalmayı tasarlayan anne ilk olarak kanser tehlikesine karşılık smear testi yaptırılması gerekmektedir. Bazı kanserlerde ‘Cilt kanseri’ gibi vaziyetlerde kanser hücreleri prezanteden geçip bebeğe erişebilmektedir. Genellikle bu vaziyetler istisnai vaziyetlerdir. Fakat kanser hastası anne adaylarına uygulanabilecek rehabilitasyon yöntemlerinde kanserin cinsine ve rehabilitasyon yöntemine göre farklılık gösterebilir. Hamile bir annenin rehabilitasyonunda cerrahi bir yöntem uygulanabilir. Fakat zorunlu hakimiyetler yapıldığında bebeğe hasar vermeden hatta erken doğuma neden olmadan rehabilitasyon edilebilmektedir. 

hamilelik döneminde kanser olmak anne karnındaki bebeği etkiler mi

Burada aynı biçimde kasvet yaratabilecek vaziyet ise rehabilitasyon sonrasında bazı vaziyetlerde kemoterapi veya radyo terapi yapılmasıdır. Gebelik yarıyılında radyoterapi uygulanmamaktadır. Bunun sebebi ise tam bedene uygulanması gerektiği için bu vaziyetten bebek de etkilenecektir. Kemoterapi ise bebekler üzerinde negatif bir tepki gözlemlenmemiştir. Fakat alanında yeni yapılan bir çalışma olduğu için yinede çok tehlikesiz değildir. 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN