Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda çıkan yaraya dikkat!

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda çıkan yaraya dikkat!

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar? HIV virüsünün bulguları neler? Nasıl rehabilitasyon edilir? Uzmanlar uyarıyor! Aman ağız içerisinde oluşan yaralara dikkat! Estetik Diş Doktoru Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonların HIV belirtisi olabileceğini ifade ederek, “ HIV pozitif hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da çoğalış görülür. Oral mukozada beyaz görüntüler, genellikle genç fertlerde dudak kenarlarında […]

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar? HIV virüsünün bulguları neler? Nasıl rehabilitasyon edilir? Uzmanlar uyarıyor! Aman ağız içerisinde oluşan yaralara dikkat! Estetik Diş Doktoru Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonların HIV belirtisi olabileceğini ifade ederek, “ HIV pozitif hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da çoğalış görülür. Oral mukozada beyaz görüntüler, genellikle genç fertlerde dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonlar HIV belirtisi olabilir” diyor. Merak edilen suallerin cevaplarına içeriğimizden erişebilirsiniz. 

Diş eti problemleri çok görülüyorsa… 

AIDS tablosunda yoğun diş eti problemleri görülür. Neredeyse tüm AIDS hastalarında diş eti cerahati gingivitis görülür. Diş eti problemleri sızılı ve yoğun kanamalıdır. Ağız içinde sızısız genellikle damak bölgesinde morumsu kahverengi lezyonlar HIV’ i işaret edebilir” dedi. 

Ağız bölgesinde yaralar oluşuyorsa… 

Baş ve boyun bölgesin oluşacak makûs mizaçlı yapıların bedenin değişik bölgelerine dağılma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Kaya, “Papillom virüsü olarak adlandırdığımız HPV virüsü ise ağız bölgesinde karnabahar görünümlü lezyonlar oluşturabilir. Baş boyun bölgesi bedenin damar ağının en yoğun bulunduğu bölgedir. Bu bölgede oluşabilecek makûs mizaçlı yapıların lenf drenaj sistemi ile bedenin değişik bölgelerine dağılma olasılığı çok yüksektir” biçiminde konuştu. 

İyileşmeyen yaralara aman dikkat! 

Genellikle erkeklerde kasık ve ağız bölgesinde görülen İyileşmeyen yaralara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kaya, “Ağız bölgesinde 3 hafta süresince iyileşmeyen devamlı kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli belirli bir hekime danışılmalıdır. Kanser hastalığı bedenin iyileşme mekanizmasını bozduğundan ve bedeni hakimiyetsiz hücre dağılınmasına zorladığından bu gidişat kanserin habercisi olabilir” ifadelerini kullandı. 

 Şiddetli bir ağız kurluğunuz varsa… 

Dr. Efe Kaya, ağız bölgesinde sezilen anormal vaziyetlerin başka hastalıkların habercisi olduğunu ifade ederek” Şayet şiddetli bir ağız kuruluğu sürüklüyorsanız bu kullandığınız bir ilaca bağlı olabileceği gibi salgı bezi hastalığı olan sjögren belirtisinin habercisi olabilir. Ağız içindeki tükürük dişleri paklerken dişlerin çürümesine de yasaklamada destekçidir. Bu nedenle eksilmiş tükürük salgısı dişler üzerindeki çürük ihtimalini artırır.  Yoğun çürük nedeni de bu olabilir. Diş etleri çene kemiği bölgesinden kan damarı alır ve beslenir. Diş etlerinin sıhhatli görüntüsü mercan pembe rengidir. Soluk bir diş eti rengi görüntüsü kansızlık anemi hastalığını işaret edebilir. Dişlerin üzerindeki şiddetli eskime belirtisi mide asidinin ağıza geldiğini işaret eder. Bu gidişatta reflü ve bulimia tablosunu bizlere düşündürür.Reflü mide kapandığının bütün kapanmaması vaziyeti ve mide asidinin bu firariden ağıza sızması vaziyetidir. Mide asidi çok güçlü bir asit olduğundan dişlerin üzerine maruz vazgeçildiğinde dişleri eritebilir. Bulimia ise yemekten sonra hastanın yediklerini kusarak çıkarma gidişattır. Yeniden bu gidişatta mide asidi dişler ile yoğun temastadır” açıklamalarında bulundu. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN