Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Çikolatanın faydaları neler kolesterolü düşürüp hafızayı geliştiriyor!

Çikolatanın faydaları neler kolesterolü düşürüp hafızayı geliştiriyor!

Tatlı krizlerinin öznelerinden biri olan çikolata, ne kadar sıhhatli beslenmeye dikkat etseniz de başta bayanlar olmak üzere herkesin sık sık canının sürüklediği ve harcamak istediği bir abur cubur. Peki sık sık çikolata yeme isteği neden olur ? İşte o nedenler… KAN ŞEKERİNİN DÜŞÜK OLMASI Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Lorraine Kearney bunu şöyle açıklıyor: “Öğünler arasında […]

Tatlı krizlerinin öznelerinden biri olan çikolata, ne kadar sıhhatli beslenmeye dikkat etseniz de başta bayanlar olmak üzere herkesin sık sık canının sürüklediği ve harcamak istediği bir abur cubur. Peki sık sık çikolata yeme isteği neden olur ? İşte o nedenler…

KAN ŞEKERİNİN DÜŞÜK OLMASI

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Lorraine Kearney bunu şöyle açıklıyor: “Öğünler arasında fazla boşluklar vazgeçtiğinizde kan şekeriniz düşüyor ve enerjiye lüzum dinliyorsunuz. Tatlı gıdalar enerji seviyesini süratli bir biçimde yükselttiği için ister istemez şekerli şeyler istiyoruz. Ancak bu gidişatta çikolata yemek doğru bir seçim değil. Süratli bir biçimde yükselen enerji, aynı süratle düşecek ve daha fazla harcamak isteyeceksiniz. En iyisi öğünler arasında büyük boşluklar vazgeçmemek, kan şekerini balansta yakalayan yüksek lif oranına sahip gıdalar harcamak.”

MAGNEZYUM NOKSANLIĞI

Kearney’e göre düşündüğünüzden çok daha fazla bireyde magnezyum noksanlığı var. Çikolata bu mineral bakımından oldukça zengin bir yiyecek. Ufak bir kare çikolatada 41 miligram magnezyum bulunuyor. Bayanların günde vasati 320 gram magnezyum alması gerekiyor. Peki bu mevzuda ne yapmanız gerekiyor? En iyisi çok fazla harekât görmemiş natürel çikolataları seçim etmelisiniz. Zira kakao harekât gördükçe magnezyum oranı düşüyor. Adale sızısı, evham ve uykusuzluk gibi semptomlar yaşıyorsanız bir uzmana müracaat etip magnezyum seviyenizi hakimiyet ettirmelisiniz.

ADET YARIYILI

Araştırmalara göre bayanların yüzde 50’si adet yarıyılı yanaştığında çikolata krizi yaşıyor. Bunu açıklayan hiçbir biyolojik asıl olmasa da muhtemelen bu yarıyılda düşen enerjimizi yükseltmek ve azıcık daha mutlu sezmek için çikolataya müracaat etiyoruz.

FAZLA STRES

İş hayatının getirdiği stres de canınızın çikolata sürüklemesine neden olan etmenlerden. İçtiğiniz kahveler de artık işe yaramıyorsa çikolataya sığınabilirsiniz. Stresli veya endişeli olduğumuzda kendimizi iyi sezdiren besinleri elimizin altında yakalayabiliyoruz. Kearney bu gidişatta çikolatayı seçmemizi şöyle açıklıyor: “Bir karbonhidrat dilimize değdiğinde, dopamin salgılıyoruz ve beynimizin ödül ve zevk ile tetiklenen kısmı uyanıyor. Gözümüzün döndüğü o an çikolatayla her şeyi unutuyoruz ancak bu çok kısa sürüyor. Sonra tekerrür mutluluğu arıyoruz.”

ALIŞKANLIKLAR

Her gün kesinlikle çikolata veya çikolatalı bir şey harcıyor musunuz? Öyleyse bu vazgeçmeniz gereken bir alışkanlık. Artık lüzumunuz olduğu için değil, rutininiz haline geldiği için harcıyorsunuz. Bunun yerini acilen sıhhatli bir atıştırmalıkla doldurmalısınız.

ÇİKOLATANIN YARARLARI

Çikolata isteğinizin sebeplerini tanımladığınıza göre şimdi size birkaç iyi haberimiz var. Kakao aktioksidan açısından oldukça zengin bir yiyecek. Araştırmalar gösteriyor ki çikolata kolesterolü düşürüyor ve belleğinizi geliştiriyor.

Ancak handikapı şu ki, yediğiniz kolili mahsuller çikolatanın besleyici özelliklerini pek de taşıyor sayılmaz. Bütün tersi şekerle dolu olduğu için sıhhatinizi makûs doğrultuda etkiliyor. Uzmanlar çikolatadan yararlanmak için en az %70 oranında kakao kapsayan çikolataların seçim edilmesi gerektiğini söylüyor. Siz yeniden de birkaç parçadan fazla yemeyin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN