Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,01
 • BIST
  %0,76
Göz şişmesine ne iyi kazanç poşet çay veya patates dilimleri şişliği indiriyor!

Göz şişmesine ne iyi kazanç poşet çay veya patates dilimleri şişliği indiriyor!

Hepimiz zaman zaman sabah kalktığımızda şişmiş gözlerle karşılaşabiliyoruz. Genellikle fazla yatmaktan kaynaklandığını düşündüğümüz göz şişmesinin başka nedenleri de olabilir. Göz şişmesi, gözün hem alt hem de üst kapağını etkileyebilen ve gözü saran bağ dokularda oluşan cerahat enflamasyon veya fazla akışkan ödem’dan kaynaklanıyor.  Göz kapağı şişmesinin sebepleri Alerji Göz kapağı şişmesi en sık alerjiye bağlı büyür. […]

Hepimiz zaman zaman sabah kalktığımızda şişmiş gözlerle karşılaşabiliyoruz. Genellikle fazla yatmaktan kaynaklandığını düşündüğümüz göz şişmesinin başka nedenleri de olabilir. Göz şişmesi, gözün hem alt hem de üst kapağını etkileyebilen ve gözü saran bağ dokularda oluşan cerahat enflamasyon veya fazla akışkan ödem’dan kaynaklanıyor. 

Göz kapağı şişmesinin sebepleri

Alerji

Göz kapağı şişmesi en sık alerjiye bağlı büyür. Hem göz kapağının kendisinden kaynaklı yerel alerjilerde hem de sistemik alerjik tepkindeanaflaksi göz kapağı şişmesi görülür. Alerji sebepli göz kapağı şişliklerinde genellikle ağrı görülmezken, gözde kaşıntı hemen her zaman eşlik eder. Soluk şişmiş bir göz kapağı vardır. Gözlerde kabarıklığa ve göz altı şişmesine neden olan alerjenler ise, polen, toz, hayvan kılı, tüyü, bazı göz damlaları, makyaj malzemeleri ve kontakt lenslerden oluşmaktadır.

Göz kapağı irini

Virüsler veya bakteriler nedeniyle oluşan bir hayli enfeksiyon vardır. Göz kapağı şişmesi ile beraber gözde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi bulgular görülür. Kirpiklerin tutulumu ve gözde çapaklanma görülebilir.

Arpacık

Göz kapağının kenarlarında kabarık ve kırmızımsı bir yumru olarak kendini belirli eder. Arpacık bakteriyel enfeksiyon veya meybomiyan bezindeki enflamasyon iltihaplanma sebebiyle oluşabilir. Bu yağ üreten bez tıkandığında, gözde şişme ortaya çıkar. Bu iltihabi şişlik bazen dışarı akabilir. Değmekle ağrılıdır ve bazen ileri derecede rahatsızlık verir göz kapağı hareketi ile ağrı çoğalabilir.

Konjonktivit

Kırmızı göz olarak öğrenilen bu vaziyete göz kapağı şişmesi eşlik edebilir. Göz akının kızarması, göz sulanması, gözde akıntı, batışma, ağrı şikayetleri görülür. Tek gözü yakalayabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

Göz kapağı şişmesinin rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Soğuk uygulama

Gözü ve çevresini soğuk suyla yıkamak ya da soğuk bir şeyle kompres yapmak şişliği indirebilir. Bunun için ince bir havlunun içine buz koyup, gözün üstüne yakalayabilirsiniz. Buzu cilde temas ettirmemeye özen gösterin.

Antihistamin ilaçlar

Göz şişmesi şayet bir alerjiden kaynaklanıyorsa, antihistamin göz damlaları veya ağız yoluyla alınan alerji ilaçları problemi dindirecektir. Hekiminiz ciddi alerjik tepkinler için steroid damlası önerebilir.

Antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar

Göz nezlesi veya oküler herpes gibi enfeksiyonlar ise antivirüs veya antienflamatuar göz damlalarına veya merhemlere iyi yanıt verecektir. Antibiyotikler de enfeksiyon vaziyetinde işe yarayacaktır.

Poşet çay veya patates dilimleri

Sıcak suyun içine sokup, çıkarttığınız poşet çayı soğuttuktan sonra gözünüzün üzerine koyabilirsiniz. Ayrıca patates dilimlerini de göz kapağının üstüne koyup, şişliği indirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN