Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,14
 • ALTIN
  %0,16
 • BIST
  %-1,82
FSH hormonu nedir?

FSH hormonu nedir?

Kadın ve erkeklerin muhakkak yaşlardan sonra çocuk sahibi olmaları güçleşir,  bu vaziyete en tesirli föktörlerden biride FSH hormonudur! Bu hormondaki dalgalanmalar çocuk sahibi olma olasılığınızı düşürebilir… Gelin FSH hormonuna daha yakından bakalım…   FSH hormonu nedir? Kadında FSH hormonu Follicle stimulating hormone, Folikül uyarıcı hormon beyinde hipofizden salgılanır ve isminden de anlaşıldığı gibi yumurtalıklardaki folikülleri […]

Kadın ve erkeklerin muhakkak yaşlardan sonra çocuk sahibi olmaları güçleşir,  bu vaziyete en tesirli föktörlerden biride FSH hormonudur! Bu hormondaki dalgalanmalar çocuk sahibi olma olasılığınızı düşürebilir… Gelin FSH hormonuna daha yakından bakalım…

 

FSH hormonu nedir?

Kadında FSH hormonu Follicle stimulating hormone, Folikül uyarıcı hormon beyinde hipofizden salgılanır ve isminden de anlaşıldığı gibi yumurtalıklardaki folikülleri uyarır, gelişmesini sağlar.

FSH hormonu hangi gidişatlarda ehemmiyetlidir?

Fsh hormonu hiç adet görmeyen kadınların sağlık değerlendirilmesi yapılması vaziyeti açısından oldukça ehemmiyetlidir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin de fsh hormonu kıymetlerine baktırmaları gerekmektedir.

Beyinden FSH’nın eksik salındığı gidişatlarda FSH kıymeti 1-3 mIU/ml’nin altında çıkacaktır ve bu gibi gidişatlarda kumpaslı adet görülmesi için dışarıdan hormon hapları dayanak edilmeli ve hamilelik istendiğinde de iğnelerle FSH verilmelidir.

Fsh yüksekliği de fsh düşüklüğü de çocuk sahibi olmak açısından bireyi kasvetlere sokabilir. Bu sebeple fsh hormonunun ne düşük ne de çok yüksek olması gerekir.

FSH hormonu kaç olursa hamile kalınır?

FSH hormonu kıymeti 10’un üzerine çıktığında hamile kalma talihinde düşüş alana gelebilir. FSH 15’in üzerine çıktığında hamile kalma problemi ciddi seviyede olur. FSH’teki çoğalış ne kadar fazla olursa hamilelik elde edilmesi o kadar güçleşir.

FSH hormonu yüksekliği bulguları nelerdir?

Fsh hormonu kadında olacağı gibi erkekte de alana gelen bir gidişattır. hem erkekte hem de kadında fsh hormonu yükseldiğinde değişik bulgular alana getirmektedir.
Fsh hormonunun yüksekliğini tespit edebilmek için ilk olarak kan analizinin yapılması gerekmektedir. Misalin; kadınlarda hormon bedellerinin sağlıklı bir biçimde ölçülebilmesi için yapılacak kan incelemelerinin adet döngüsünün 3. gününe 2 – 5 gün aralığına denk getirilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda fsh hormonu yüksekliğinin bulguları hamile kalamama, adet olamama gibi bulgular biçiminde kendini göstermektedir.

Erkeklerde ise FSH hormonu yüksekliği bulguları şu biçimde kendini göstermektedir;

Erkeklerde fsh hormonu yüksekliği testislerin hiç olmaması aynı zamanda testislerin olmasına karşın hiç büyümemiş olmasıdır. Bu hormonun düşük olması erkeklerde de çocuk sahibi olma ihtimalini sıfıra indirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN