Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Erik yedikten sonra diş fırçalamanın hasarları uzmanlar uyarıyor!

Erik yedikten sonra diş fırçalamanın hasarları uzmanlar uyarıyor!

Bazı besinlerin diş erezyonuna neden olduğunu öğreniyor muydunuz? Özellikle taze meyveler, bazı nebatsal çaylar, şekerli gıdalar vb. şeyler. Diş erezyonunu önlemek için uzmanlar uyarıyor! Erik vb. gibi yiyecekleri harcadıktan sonra sakın hemen dişlerinizi fırçalamayın! Bu cins gıdalar dişlerde asit aşınmayı ihtimalini 4-10 kat arasında daha fazla artırıyor. Peki erik yedikten sonra diş fırçalamanın hasarları neler? İşte tüm […]

Bazı besinlerin diş erezyonuna neden olduğunu öğreniyor muydunuz? Özellikle taze meyveler, bazı nebatsal çaylar, şekerli gıdalar vb. şeyler. Diş erezyonunu önlemek için uzmanlar uyarıyor! Erik vb. gibi yiyecekleri harcadıktan sonra sakın hemen dişlerinizi fırçalamayın! Bu cins gıdalar dişlerde asit aşınmayı ihtimalini 4-10 kat arasında daha fazla artırıyor. Peki erik yedikten sonra diş fırçalamanın hasarları neler? İşte tüm merak ettiğiniz suallerin cevaplarını Diş Doktoru Pertev Kökdemir’den bildik. 

DİŞ MENESİNİ YUMUŞATIYOR

Yemek yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Dişlerinizi özellikle asitl yemeklerden veya meşrubatlardan hemen sonra fırçalamayın. Asitli meşrubatlar, sporcu meşrubatları, asidik yiyecekler, ekşi meyveler, narenciye; diş minesini yumuşatır.

UYUMADAN EVVEL DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN 

Bu yiyecekleri harcadıktan hemen sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzeriniki etkisini süratlendirebilir ve alt katmanı eskitebilir. Zira yemekte dişlere yapışan artıklar kısa vakit içinde isyankarda döner. Yemekten hemen sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde dağılmasına neden olur. Asit, diş minesinin niteliğini düşürür, dayanıklılığını eksiltir. Böylece dişler çok daha kolay çürür. Dişleri yemekten hemen sonra değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Reelinde en ideal olanı gece uyumadan evvel fırçalamaktır.

1 KADEH ILIK SU İÇEBİLİRSİNİZ 

Kolay çözüm, ekşi bir şey yedikten sonra asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama gereksinimi seziyorsanız, ağzınız çalkalayın ve sonra bir kadeh ılık su için.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN