Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Endometriozis belirtileri nelerdir çevresel nedenlere bağlı olabilir!

Endometriozis belirtileri nelerdir çevresel nedenlere bağlı olabilir!

Kadınların sıklıkla mesele yaşadığı mevzulardan biride ”Endometriozis” rahatsızlıklardır. Endometriozis genellikle etrafsal nedenler, genetik yatkınlık gibi faktörlerden oluşan 10 kadından birinde görülmektedir. Elmaelma.com okuraları için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Bilensoy mevzuyla alakalı şu bilgileri verdi… Endometriozis, olağanda uterusunuzun iç kısmını oluşturan dokunun endometriyum rahminizin dışında yetiştiği, genellikle ağrılı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle yumurtalıklarınızı, […]

Kadınların sıklıkla mesele yaşadığı mevzulardan biride ”Endometriozis” rahatsızlıklardır. Endometriozis genellikle etrafsal nedenler, genetik yatkınlık gibi faktörlerden oluşan 10 kadından birinde görülmektedir. Elmaelma.com okuraları için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Bilensoy mevzuyla alakalı şu bilgileri verdi…

Endometriozis, olağanda uterusunuzun iç kısmını oluşturan dokunun endometriyum rahminizin dışında yetiştiği, genellikle ağrılı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle yumurtalıklarınızı, fallop tüplerini ve pelvisi kaplayan dokuları kapsamaktadır. Şayet endometriozis yumurtalıklarla alakalıysa, endometrioma ismi verilen çikolata kistleri oluşabilir. Endometriozisin cemiyette faize çağındaki kadınlarda görülme oranı yüzde 5-10 arasındadır. Ancak hamile kalma eforluğu sürükleyen infertil kadınlarda yüzde 25-30 gibi yüksek oranlarda karşımıza çıkan yaygın bir sağlık meseleyidir. Bulguları arasında ağrılı kumpassız kanama veya ağır geçen adet, ağrılı cinsel ilişki, sancılı bağırsak hareketleri, adet evveli karın ağrısı, kasık ağrısı, bitkinlik ve alt karın bölgesinde kabarıklık gösterilebilir.

LAPAROSKOPİK USULÜ SEÇİM EDİLİYOR!

Endometriozisin tanı ve rehabilitasyonunda kozmetik neticelerin harikulade olması, karında kesi izi olmaması, işlem sonrasında süratle günlük hayata dönme rahatlığı gibi çok rakamda avantajından dolayı laparoskopik usulün yaygın olarak kullanılmaktadır. Harekât sırasında hastalığın yaygınlığı tespit edilir ve takibe hastalık ilerleme derecesine göre evrelendirilir. Yapışkanlıklar varsa açılır ve tüp işlevleri değerlendirilir. Çikolata kistlerinin varlığında hastanın ağrı şikayeti varsa yumurtalık rezervini eksiltmemeye çalışılarak kapsülün çıkarılması, kanamanın hakimiyet edilmesi ve yumurtalığın daha önceki haline getirilmesi ile laparoskopik harekât bitirilmektedir.

Öte yandan, harekât esnasında karın boşluğu içerisinde başka odaklar var ise bu odaklar koterizasyon veya çıkarılma usulleri ile yok edilirler. Çocuk isteğinin olmadığı vaziyetlerde doğum hakimiyet hapları, bazen de endometriozisin yinelememesi için progesteron kapsayan ilaçlar kullanılabilir. Şayet bebek isteği varsa tüp bebek sınanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN