Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Ellerde aşırı terleme neden olur normalden fazla çalışan tiroit bezleri sebebi!

Ellerde aşırı terleme neden olur normalden fazla çalışan tiroit bezleri sebebi!

Genellikle fobi, coşku ve stres vaziyetlerinde hepimizin yaşadığı terlemeye kimilerinde gereğinden fazla tesadüfülüyor. Genetik etkenlere bağlı olarak asıllaşan fazla terlemenin en yaygın sebeplerinden biri de tiroit hormonlarıyla alakalı. Basmakalıptan fazla çalışan tiroit hormonu ellerde fazla terlemeye neden oluyor. İşte fazla terleme hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler… Ellerde fazla terleme neden olur? Ellerinde fazla terleme olan […]

Genellikle fobi, coşku ve stres vaziyetlerinde hepimizin yaşadığı terlemeye kimilerinde gereğinden fazla tesadüfülüyor. Genetik etkenlere bağlı olarak asıllaşan fazla terlemenin en yaygın sebeplerinden biri de tiroit hormonlarıyla alakalı. Basmakalıptan fazla çalışan tiroit hormonu ellerde fazla terlemeye neden oluyor. İşte fazla terleme hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler…

Ellerde fazla terleme neden olur?

Ellerinde fazla terleme olan hastaların çoğunda bu cins terleme ailede vardır, başka bir deyişle genetiktir. Bazı bireylerde ise terleme coşku ve stresle tetiklenir. Özellikle fazla coşkulu, paniğe yatkın bireylerin yaşadığı ani ruh farklılıkları ellerde terlemelere neden olabilir.

Stres, fobi, coşku tetikliyor

Mesela fazla terleme yalnızca ellerde mesele halindeyse ve erken yaşlardan beri yaşanan bir problemse, büyük olasılıkla terleme bu bireyin coşku, fobi ya da stres vaziyetiyle tetiklenen bir meseledir.

Ellerde terleme geçmişten beri süregelen bir şikayet değilse ve yeni yeni ortaya çıkıyorsa ya da fazla terleme ellerle beraber bedenin öbür kısımlarında da mesele haline gelmişse, o zaman altta uyuyan bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Tiroit bezlerinin basmakalıptan fazla çalışması sebebi

Basmakalıptan fazla çalışan tiroit bezleri bedende gerginliğe neden olduğundan asaplılık haliyle birlikte fazla el ve ayak terlemesi, uyku bozuklukları, dikkat eksikliği gibi negatiflikler görülebilir.

Fazla kilolu olmak da etmen

Fazla kilolu olmanın negatifliklerinden biri de ellerde terleme biçiminde kendini sezdirir. Fazla kilo beden ısısının çoğalmasına neden olacağı için beden bu ısıyı alt sürüklemek için terleme yoluna gidecektir. Onun için kilolu şahıslar her zaman ötekilerine göre daha fazla terlemektedir.

Şeker hastalığı

Her şeker hastasında görülmemekle beraber ani avuç içi terlemeleri ve bir şeyler yeme isteği beraber ortaya çıkıyorsa bu vaziyette şeker hastalığının tesirlerinden bahsedebiliriz. Kan şekerinin ani biçimde düşmesi bedenin balanslarını altüst eder, bu gidişat ise avuç içlerinde fazla terlemeye neden olur. Diyabet ilaçları da yeniden fazla terlemeye yol açabilir.

Kalp ve akciğer hastalıkları

Bunların dışında kalp, akciğer rahatsızlıkları, menopoz, antidepresanlar ya da tansiyon ilaçları gibi ilaçlar da fazla terlemeye neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN