Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Kısırlık nedenleri nelerdir kadınlardaki azalmış yumurta rezervleri büyük etken!

Kısırlık nedenleri nelerdir kadınlardaki azalmış yumurta rezervleri büyük etken!

İnterfilite nedir? Kısırlık neden olur? gibi merak edilen suallerin cevaplarını  Kadın Hastalıkları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Süleyman Tosun’dan bildik.  Evli olan çiftlerin korunmasız kumpaslı ilişkiye karşın 1 sene içinde hamilelik oluşmamışsa,bu gidişat infertilite olarak adlandırılır.Çiftlerin %90’ı 1 sene içinde hamile kalırlar.İnfertilite kısırlık demek değildir.Kısırlık kendiliğinden veya rastgele bir tıbbi yöntem ve teknoloji ile çocuk sahibi olma kaderinin bulunmamasıdır.Halbuki […]

İnterfilite nedir? Kısırlık neden olur? gibi merak edilen suallerin cevaplarını  Kadın Hastalıkları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Süleyman Tosun’dan bildik. 

Evli olan çiftlerin korunmasız kumpaslı ilişkiye karşın 1 sene içinde hamilelik oluşmamışsa,bu gidişat infertilite olarak adlandırılır.Çiftlerin %90’ı 1 sene içinde hamile kalırlar.İnfertilite kısırlık demek değildir.Kısırlık kendiliğinden veya rastgele bir tıbbi yöntem ve teknoloji ile çocuk sahibi olma kaderinin bulunmamasıdır.Halbuki infertilite tıbbi yöntem ve teknolojiler kullanılarak çocuk sahibi olunabilecek bir vaziyeti ifade eder.

Her çift 1 sene beklemeli mi? 

Kadın 35 yaş ve üzerinde ise 6 ay,40 yaş üzerinde ise 3 ay hamilelik olmamışsa daha erken uzman düşüncesi alınmalıdır.Adet kumpassızlığı,bedende fazla kıllanma,fazla kilo,evvelden geçirilmiş operasyonlar myom,yumurtalık kistleri,dış hamilelik operasyonu…gibi,birinci derece yakınlarda anne,teyze,hala erken menopoz hikayesi,evvelden teşhis edilmiş endometriozis çikolata kisti var ise en kısa zamanda hekime müracaat etmek gerekir.Erkek te ise daha evvelden testislerle alakalı bir operasyon geçirmiş ise veya operasyon olmasa da şiddetli ağrı,şişlik,cinsel gönülsüzlük,ereksiyon problemi hikayesi var ise 1 sene beklenmeden bevliye uzmanı ile görüşülmesi önerilir.

 İnterfilite sebepleri! 

Bir infertilite Muayenehanesine müracaat eten çiftler araştırıldığında %40 kadına bağlı nedenler,%40 erkeğe bağlı nedenler,%20 sinde de hem kadın,hem erkeğe bağlı nedenler ile açıklanamayan infertilite grubu oluşturmaktadır.

 Kadına bağlı nedenler:

-Yumurtlama problemleri;PCO polikistik over belirtiyi,hipogonadotrofik hipogonadizm       yumurtlama mekanizmasını idareyen hormonların bedende üretilmemesi

-Tubal etkenler;Tüplerin tamlığını bozan geçirilmiş operasyonlardış hamilelik,myomektomi,yumurtalık kisti operasyonlar,appendektomi gibikarın içi değişik operasyonlar

-Rahmin yapısal bozuklukları;Septum,subseptum, uterus didelfisçift rahim gibi doğuştan olan biçim bozuklukları olabileceği gibi sonradan rahmin ve endometriumunembryonun yerleştiği rahim içini döşeyen katman tamlığını bozan operasyonlar ve kürtaj gibi müdahaleler.Bulunduğu yer ve büyüklüğüne bağlı bazı myomlar ve rahim içi polipler.

-Genetik meseleler; Turner belirtiyi, inversiyon,trans lokasyon gibi kromozom sayı ve yapısını etkileyen genetik bozukluklar embryo gelişimini negatif etkileyebilir.

-Sistemik hastalıklar;Tiroid bozuklukları,diyabet,böbrek hastalıkları,anemi..gibi,

-Endometriozis;

-Yumurta niteliğini bozabilecek etrafsal etkenler,kimyevi maddeler veya ışınıma maruz kalma

-Rehabilitasyon emelli kemoterapi,radyoterapi

-Cinsel işlev bozuklukları;vajinismus

-Eksilmiş yumurtalık rezervi

 Erkeğe bağlı nedenler:

-İnmemiş testis,

-Ergenlik yarıyılı veya sonrasında geçirilmiş kabakulak enfeksiyonu

-Geçirilmiş testis harekâtları,travma veya enfeksiyonlarıorşit

-Varikosel;ısı çoğalışına neden olarak sperm sayı ve hareketliliğini bozabilir

-Rehabilitasyon emelli kemoterapi,radyoterapi

-Sperm çıkışını yasaklayan tıkanıklıklar,sistemik hastalıklarkistik fibrozis,diyabet,retrograde ejekülasyon

-Etrafsal etkenler:hava lekeliliği,sigara,içki kullanımı,kimyevi maddeler veya fazla ısıya uzun zaman maruz kalma.

-Genetik etkenler;Kleinfelter belirtiyi , inversiyon,trans lokasyon gibi kromozom sayı ve yapısını etkileyen genetik bozukluklar

 -Ereksiyon problemleri,retrograde ejekülasyon

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN