Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Geçmeyen ağız kokusu neden olur dil kanseri habericisi olabilir!

Geçmeyen ağız kokusu neden olur dil kanseri habericisi olabilir!

Ağız kokusu cemiyet içerisinde oldukça rahatsız edici bir vaziyettir. Bireyin kendisini de rahatsız eden bu hastalık ciddiye alınması gereken bir mevzudur. Ağız kokusu her zaman sanıldığı kadar masum bir gidişat değildir. Uzmanların bu mevzuda ciddi ihtarları var. Her şeyi yapıyor fakat bir cinsli ağız kokunuzu geçiremiyorsanız aman dikkat! Bu gidişat çok ciddi bir hastalığın habericisi […]

Ağız kokusu cemiyet içerisinde oldukça rahatsız edici bir vaziyettir. Bireyin kendisini de rahatsız eden bu hastalık ciddiye alınması gereken bir mevzudur. Ağız kokusu her zaman sanıldığı kadar masum bir gidişat değildir. Uzmanların bu mevzuda ciddi ihtarları var. Her şeyi yapıyor fakat bir cinsli ağız kokunuzu geçiremiyorsanız aman dikkat! Bu gidişat çok ciddi bir hastalığın habericisi olabilir. Peki geçmeyen ağız kokusu neden olur? Bu sualin cevabını, Burun Boğaz ve Başboyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akdağ’dan bildik. İşte tüm merak edilenler!

Dil kanseri gözden kaçan bir hastalıktır 

Uzman Dr. Mehmet Akdağ, dil kanserinin hem millet arasında hem de bilimsel arenada çok fazla öğrenilmediğini ve gözden kaçırılan bir hastalık olduğunu söyledi.Ağız içerisindeki her yaranın dil ve ya boğaz kanseriyle ilgili olmayacağının altını çizen uzman hekim, bu yaraların bir hayli sebebinin olabileceğini hatırlattı.Sadece bu gidişatın gözden kaçırılmaması gereken bir gidişat olduğunu belirtti. Uzmanlar, agız içinde 15 günden uzun süren yaralarda kesinlikle, kulak burun boğaz hekiminin tetkiki gerekiyor, ağız veya dil kanserini ayırt etmek açısından diyor. 

Dil kanserinin habercisi olabilir 

İrtibat kurarken en ehemmiyetli mesele olarak ortaya çıkan ağız kokusu reelinde sanıldığı kadar masum değil. Ağız içerisinde çıkan ve bir cinsli geçmeyen yaraların neden olduğu ağız kokusu, dil kanserinin habercisi olabilir. Uzmanlar sigaranın da dil kanserine neden olabileceğini hatta bu tehlikeyi çoğaldırdığını belirterek, erken tanının hayati ehemmiyet taşıdığını dile getirdi. 

Ağız içerisinde çıkan yaralar sızılı ya da sızısız olabilir. Ama burada sızısız yaralar daha çok ehemmiyet taşıyor. Ağız kokusu dil kanserinin geç yarıyıl bulgusu arasında yer alıyor. Dil kökü ve dil tabanı ile alakalı ilerlemiş ülserel lezyonlarda şayet çürüme ki yara alanlarında derinleşme krater gibi alan oluşur orada yemek artığı ile beraber çürüme oluşuyor. Çürüme ve bakteriler ile beraber şahıs konuşurken veya soluk alırken ağız kokusu oluşuyor. Bu ağız kokusu da rutinin dışında bazen beklenmeyen dil kanserlerinin bulgusu olabiliyor.”

Sigara herzaman ki gibi büyük bir etken

Bir Hayli gırtlak ve boğaz kanserinin sebebi olduğu gibi dil kanserinin de en ehemmiyetli sebepleri arasında sigara yer almaktadır. Sigara dışında ehemmiyetli sebeplerden biri de diş ve ağız hijyeninin olmamasından kaynaklanmaktadır. Diş bakımı, ağız bakımı, diş fırçalama yapılamayan fertlerde hem enfeksiyon hem de tümöral gelişim söz mevzusudur. Tetkikten sonra şayet dil urundan şüpheleniliyorsa kesinlikle oradan bir biyopsi alınmalıdır. Uygulanan biyopsi neticesinde  şayet kanser çıkarsa yaranın lokasyonuna bağlı olarak işlem reelleştiriliyor.   Hastalıkta erken tanı çok ehemmiyetli.Erken yarıyılda tanı konulursa ufak rehabilitasyonlarla hastaların meseleyi çözülüyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN