Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %-0,87
 • ALTIN
  %-3,17
 • BIST
  %-1,37
Eklem sağlığını korumak için bu besinlere hayatınızda yer açın!

Eklem sağlığını korumak için bu besinlere hayatınızda yer açın!

Bedenin büyük bir yükünü sırtalana eklemlerin negatif doğrultuda etkilenmemesi oldukça ehemmiyetlidir. Gerek sosyahayatı gerek sıhhatin büyük bir kısmını elinde yakalayan eklem sıhhatini gözetmek için harcadığınız gıdaları dikkat etkeniz gerekiyor! Peki eklem sıhhati nasıl korunur? Eklem sıhhatini gözetmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli? Eklem sıhhatini gözetmek ve eklemlerle alakalı öğrenmeniz gerekenleri Sağlık Kurumu Derindere Ortopedi ve Travmatoloji […]

Bedenin büyük bir yükünü sırtalana eklemlerin negatif doğrultuda etkilenmemesi oldukça ehemmiyetlidir. Gerek sosyahayatı gerek sıhhatin büyük bir kısmını elinde yakalayan eklem sıhhatini gözetmek için harcadığınız gıdaları dikkat etkeniz gerekiyor! Peki eklem sıhhati nasıl korunur? Eklem sıhhatini gözetmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli? Eklem sıhhatini gözetmek ve eklemlerle alakalı öğrenmeniz gerekenleri Sağlık Kurumu Derindere Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Mikser anlattı.

Tam gün hareket eden bir organizmayız. Hayatın bayağı akışında yürüyor, merdiven inip çıkıyor, üst raflardan bir şeyler alıp koyuyoruz. Bu süreçte sırasıyla en çok diz, ayak bileği, kalça, el bilek, omuz ve dirsek eklemimiz etkileniyor. Eklemler derken yalnızca kemik yapıdan bahsetmiyoruz. Aynı zamanda kemiği çevreleyen adale ve yumuşak doku sistemini de göz arkasını etmemek gerekir. Kalsiyumdan zengin yiyecekler ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenirken; adale uzunluğu ve elastikliğini sağlayan egzersizleri de umursamama etmemek gerekiyor. Bu biçimde oluşturulan bir hayat stili gelecekte kalça ve ayak bileklerinizin sağlığına gözetirken sakatlıklarınızın da daha süratli iyileşmesine destekçi olabilir’ diye konuştu.

Eklemlerinizin hududunu öğrenil!

Her şeyde olduğu gibi adale ve eklemlerinizi kullanmada da bir hududunuz olmalıdır. Kesinlikle adale ve kemik yapınıza uygun bir spor seçim etkeniz gerekir. Size uygun olmayan hareketleri kapsayan sporlar gelecekte hiç de karşılaşmak istemeyeceğiniz stres kırığı, adale ve tendon yaralanmaları gibi problemleri birliktesi getirecektir.

Elastiklik ve Eklemleri Gözetmek İçin Pilates!

Bedendeki adaleleri en çok çalıştıran Pilates, adale ve eklemlerin elastikliğini artırmak için seçim edilebilecek en tehlikesiz spordur. Yüzme de ehemmiyetlidir; ancak yer çekimine karşı yapılan bir spor olmadığı için osteoporoz gibi sağlık problemlerinin rehabilitasyonunda rastgele bir tesiri yoktur. Özellikle yaş ilerledikçe bedenin su yakalama oranı ve bununla beraber elastikliği eksilmeye başlar.

Eklem Sıhhatini Gözetmek İçin Egzersiz Yapın!

Eklem sıhhatinizi, elastikliğinizi ve adale yapınızı gözetmek için kumpaslı egzersiz çok ehemmiyetlidir. Egzersiz yaparsanız…

Elastikliğiniz artar.
Kemik yapınız güçlenir.
Eklem ve adale sızılarınız azalır.
Dengeli hareket etmeyi öğrenirsiniz.
Gerilim ve stres sizi daha az negatif etkiler.
Kaygı ve bunalım daha az yaşarsınız.
Sağlıklı kilo verirsiniz.
Kalp ve damar sıhhatinizi gözetmeye destekçi olursunuz.
Kötü mizaçlı kolesterol seviyenizi düşürürken; iyi mizaçlı kolesterol seviyenizi yükseltirsiniz.
Meme kanseri, sütun kanseri, Tip 2 diyabet gibi hastalıkların tehlikesini düşürürsünüz.
Daha uzun ve sağlıklı bir hayat geçirme şöhretsiniz olur.
Bu İş Grupları Tehdit Altında Olabilir!

Maden emekçileri, inşaat sektöründe çalışanlar gibi diz çöken, çömelerek uzun süreli çalışılan işleri yapan bireyler diz eklemi problemleriyle çok sık karşılaşırlar. Büro çalışanlarında ise duruş bozukluğu, hareketsizliğe bağlı adalelerde kısalma, bilgisayar ve klavye kullananlarda başparmağı hareket ettiren kılıfın daralması ve ödem oluşmasına bağlı tendon sıkışması ve el bileği problemleri görülür. Elin temel işlevlerini %65 oranında sağlayan baş parmakta özellikle cep telefonu kullananlarda artrit büyür. Eklem sıhhatiniz için bu gıdaları hayatınıza dahil edin!
Zeytinyağı: Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre sızma zeytinyağının kumpaslı kullanımı eklemlerdeki sinovyal akışkanın korunması ve eksilmesi vaziyetinde çoğalışını sağlamaya destekçi olma mevzusunda ehemmiyetli bir seçenek olma özelliği taşıyor. Bu sebeple makarna, salata, sebze yemeklerinizde zeytinyağı kullanmayı umursamama etmeyin.

Kefir: Yapılan araştırmalar kumpaslı kefir harcayan özellikle sade kefir harcayan bireylerde eklem sertliği ve enflamasyon
belirtilerinde eksilme görüldüğü gösteriyor.

Portakal: Bir çalışmaya göre, osteoporotik diz sızısı sürükleyen bir grup bireye 8 hafta süresince portakal konsantresi verilmiş ve 8 hafta sonunda bu bireylerin diz sızılarının ve enflamasyon bulgularının eksildiği görülmüştür.

Somon: Şayet romatizmal hastalıklara bağlı inflamatuar eklem sızısı probleminiz varsa daha fazla balık yiyin. Somon ve uskumru gibi yağlı soğuk su cinsleri, Omega-3 yağ asitlerinin iyi kaynaklarıdır. Omega-3, eklem sızısı ve romatizmalı insanlarda hassasiyet sebebi olan iltihaplanmanın eksiltilmesinin yanı gizeme; eklemlerin sağlıklı
kalmasına destekçi olabilir. Balık hoşlanmıyorsanız doktorunuzun önereceği balık yağı kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN