Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Diş sıkma alışkanlığı nasıl geçer botoks yeni bir başlangıç olabilir!

Diş sıkma alışkanlığı nasıl geçer botoks yeni bir başlangıç olabilir!

Hemen hemen bir çoğumuzun farkında olmadan alışkanlık haline getirdiği ve diş sıhhatini negatif istikamette etkilediği gidişatlardan biride diş sıkma alışkanlığıdır. Özellikle uykuya geçiş sürecinde daha çok görülen diş sıkma alışkanlığı gün içerisinde rastgele bir düşüncelilik veya hiddetlenme halinde de hakikatleşebilmektedir. Ancak diş kırılma ve dişlerin baskı yapmasına neden olanmaktadır. Diş sıkma meselelerine karşılık olarak botoks […]

Hemen hemen bir çoğumuzun farkında olmadan alışkanlık haline getirdiği ve diş sıhhatini negatif istikamette etkilediği gidişatlardan biride diş sıkma alışkanlığıdır. Özellikle uykuya geçiş sürecinde daha çok görülen diş sıkma alışkanlığı gün içerisinde rastgele bir düşüncelilik veya hiddetlenme halinde de hakikatleşebilmektedir. Ancak diş kırılma ve dişlerin baskı yapmasına neden olanmaktadır. Diş sıkma meselelerine karşılık olarak botoks yapıldığını öğreniyor muydunuz? Botoksun sıhhatinde de oldukça tesirli! Peki diş sıkma alışkanlığı nasıl geçer? Diş sıkma neden olur? Suallerinin cevabını Diş Doktoru Mahmut GENÇ  bruksizm diş sıkma alışkanlığı ve rehabilitasyonu mevzusunda bilgiler verdi.

 DİŞ SIKMA BRUKSİZM NEDEN OLUR?

Bruksizm, geceleri ve hatta bazen gündüzleri diş sıkma olarak adlandırılır. Bu şahıslar çoğu zaman diş sıktıklarını anımsamaz ancak yakınları bu mevzuda kendilerini uyarabilir veya sabah kalktıklarında çene bölgelerinde kasılma ve ağrılar vardır. Bruksizm bir çok ehemmiyetli bulgu vererek problemin varlığını bize haber verir.. Baş, kulak, çene ve surat ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ağzı açarken ses gelmesi, ağız açmada zorlanma, ağrı veya çene kayması diş sıkmanın en ehemmiyetli bulgularıdır. Çoğu zaman muayenehane bulgu vermeden senelerce devam eder.

Bazı gidişatlarda ise akut hale gelerek bireye çok ciddi kasvetler veren bir rahatsızlığa dönüşebilir. Akut bruksizmde dişlerin kesici kenarlarında aşınmaya bağlı diş boyu kısalması ve diş yüzeylerinde çok ince çatlaklar görülebilir. Ayrıca hastalarda diş mine dokusunun incelmesine bağlı soğuk- sıcak hassasiyetleri de oluşabilir. Bu hastalarda rastgele bir travma yokken diş mine kırıkları ya da daha evvelden yapılmış onarımların kırılması gibi gidişatlarla da karşılaşılır.

Farkında olmadan çene ekleminizde ve surat adalelerinizde, fazla yüklenmeye neden olabilecek biçimde dişlerinizi sıkar ya da gıcırdatırsanız, ileri ki yarıyıllarda eklemde bozulmalara yol açarak kalıcı çene eklemi rahatsızlıkları oluşturabilir.

Bruksizm rehabilitasyonunun emeli dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı hasarları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını yasaklamak emeliyle alt ve üst çene dişlerinin arasına gözetici özelliği olan splint kullanılır. Ancak gece gözeticileri genellikle tek başına yeterli olamayabilir. Bu sebeple hastalığın sergilediği tabloya göre gece gözeticilerinin yanında bazı ek rehabilitasyonların da uygulanması gerekebilir. Bunlar arasında stres terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı ihtiyatlar, adale rahatlatıcı ilaç uygulanması, kusurlu yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, noksan olan dişlerin yerine konulabilmesi için takma uygulamalarıdır.

Botoks, dişlerimizi taşımamıza dayanakçı olan en büyük çene adaleleri olan masseter adalelerini hakimiyet altında alır. Botoks enjeksiyonun tesiri niteliğine göre ve şahıstan bireye farklılık göstermekle birlikte 3 – 4 ay ile 6 – 12 ay arasında farklılık gösterir. Ağız ve çene işlevlerinin hareketinin kısıtlanmaması için kesinlikle alanında uzman diş doktorlarına yaptırılması gerekir. Kumpaslı olarak enjeksiyon yapıldığında kastrofileri daha az enez hale kazanç ve zamanla botoks kullanımına gerek kalmayabilir. Ayrıca diş sıkmanın en ehemmiyetli sebebi olan stresin de hakimiyet altına alınması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN