Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Diş eti kanaması neden olur kan damalrının çoğalması neden oluyor!

Diş eti kanaması neden olur kan damalrının çoğalması neden oluyor!

Diş eti kanaması oldukça can sıkıcı bir vaziyettir. Son derece rahatsız edici olan bu problem erken teşhis edilmediğinde ve lüzumlu olan rehabilitasyon yapılmadığında kemik erimelerine ve diş kayıplarına yol açmaktadır. Peki diş eti kanaması neden olur? Nasıl rehabilitasyon edilir? Tüm merak edilenleri Diş doktoru Dr. Umut Şimşek’deri bildik.  Kan damarlarının çoğalmasından dolayı ortaya çıkıyor  Ağız bakımı […]

Diş eti kanaması oldukça can sıkıcı bir vaziyettir. Son derece rahatsız edici olan bu problem erken teşhis edilmediğinde ve lüzumlu olan rehabilitasyon yapılmadığında kemik erimelerine ve diş kayıplarına yol açmaktadır. Peki diş eti kanaması neden olur? Nasıl rehabilitasyon edilir? Tüm merak edilenleri Diş doktoru Dr. Umut Şimşek’deri bildik. 

Kan damarlarının çoğalmasından dolayı ortaya çıkıyor 

Ağız bakımı diş fırçası, diş ipi, arayüz fırçası ve ağız gargaraları ile sağlanır. Reelinde burada emel, besin artıkları ile ağız içindeki bakterilerin birleşmesini yasaklamaktır. Şayet ağız bakımı sağlanmaz ise diş plağı denilen mikrobiyal dental plak oluşur. Bu yapı, olağanda diş yüzeyine ait olmayan bir yapıdır. Plak oluştuğu zaman diş taşı formuna dönüştüğünde de dişetlerinde tepkin başlar. Enfeksiyon oluştuğunda dişetlerinde metamorfozlar görülür. Bunlar şişlik, ödem, ağrı, renk farklılığı ve kanamadır. Kanamanın sebebi dişetindeki kan damarlarının rakamının çoğalmasından ileri kazanç. Başka Bir Deyişle beden orada bir nevi savaş vakası başlatır. Savaş için vücüdu gözeten korunma hücreleri kan yoluyla iltihabi bölgeye kazanç.

Kemik erimesine yol açabilir 

Kanama spontan kanama ve travmaya bağlı kanama olarak 2 biçimde görülür. Spontan kanama kendiliğinden görülen kanamadır ve dişte rastgele bir uyaran olmadan yoğun enfeksiyon varlığında görülen kanamadır. Bu hadiselerde ileri derecede kemik erimelerine de tesadüfmek olasıdır. Travmaya bağlı kanama ise fırçalama ve yeme-içme sonrası görülen kanamadır. Bu da enfeksiyon bulgusudur.

Rehabilitasyon edilmezse diş kayıplarına yol açar 

Bazı gidişatlarda dişeti çekilmesine bağlı besin  sıkışması olabilir. Burada hastanın kürdan gibi travmatik uygulamaları sebebiyle de kanama görülebilir. Reelinde bu gidişat da dişeti hastalığınım habercisidir zira sıhhatli dişetinde çekilme görülmez. Dişeti kanaması dişeti hastalığının habercisi olduğu için muhtemel olan en kısa zamanda diş doktoru tarafından hasta tetkik edilmeli ve değerlendirilerek rehabilitasyon tasarıyı hazırlanmalıdır. Rehabilitasyon edilmeyen ve yalnızca antibiyotiklerle geçiştirilen dişeti kanaması ileride kemik erimesi ve diş kayıplarına sebebiyet verebilir.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN