Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı ne kadar sürer? Kahve ve çay büyük etken!

Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı ne kadar sürer? Kahve ve çay büyük etken!

Bembeyaz dişlerle tebessümmek hepimizin hayali! Ancak günlük hayatta tükettimiz kahve çay gibi meşrubatlar diş renginin sararmasına neden olabiliyor. Her ne kadar dişlerinizi kumpaslı olarak fırçalıyor olsanız dahi sararmasını yasaklayamazsınız. Bu noktada merak mevzusu olan diş beyazlatma operasyonu safhaları ve kalıcılığı hakkında merak edilenler hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Diş Sağlık Kurumu Restoratif Diş Rehabilitasyonu Kısmı’nden Dr. Öğr. […]

Bembeyaz dişlerle tebessümmek hepimizin hayali! Ancak günlük hayatta tükettimiz kahve çay gibi meşrubatlar diş renginin sararmasına neden olabiliyor. Her ne kadar dişlerinizi kumpaslı olarak fırçalıyor olsanız dahi sararmasını yasaklayamazsınız. Bu noktada merak mevzusu olan diş beyazlatma operasyonu safhaları ve kalıcılığı hakkında merak edilenler hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Diş Sağlık Kurumu Restoratif Diş Rehabilitasyonu Kısmı’nden Dr. Öğr. Abonesi Hakan Yasin Gönder, diş beyazlatma hakkında merak edilenleri anlattı.

Bembeyaz bir tebessümme herkesin hayali! Kiminin; ya kendi diş rengi sarıdır ya da gün içerisinde sık harcadığı alışkanlıkları suratından, dişleri beyaz durmuyordur. Dişler kumpaslı olarak fırçalansa da, çoğu zaman diş sararmaları önlenemez. Özgüvenimizi derinden etkileyen bu vaziyet karşısında ne yapmak gerekir?

Bazı dişlerde doğumsal ya da sonradan kullanılan antibiyotikler gibi sebeplerle dişlerde alana gelen manevi renklemeler olmakla beraber, günlük olarak harcanan gıda ve meşrubatlar çay, kahve, meyve suyu, şarap gibi veya sigara kullanımı neticeyi dişlerin dışsal renklenmesine neden olan etmenlerde dişlerimizin natürel beyazlığını gölgelemektedir.

İdeal Diş Beyazlığı Nasıl Olmalı?

İdeal diş beyazlığına sahip olmak gerçeğinde güç değildir. Dişlerde alana gelen renklenmeleri diş beyazlatma bleaching operasyonu ile giderilebilir ve daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş beyazlatma operasyonu diş taşı pakliği operasyonu sonrası yapılan polisaj operasyonundan oldukça değişiktir. Diş beyazlatma harekâtında dişin kendi renk tonu 2-3 ton kadar açılabilmektedir. Diş beyazlatma operasyonu hekim tarafından büro civarında uygulanan büro tipi beyazlatma büro bleaching ve hastadan alınan miktarlarla hastanın kendisine verilen saydam bir plak sayesinde daha düşük oranlı beyazlatma casusları kapsayan jellerle hastanın kendisinin evde uygulayacağı ev tipi beyazlatma home bleaching olarak uygulanabilir.

Ayrıca hekim hakimiyetinde olmayan ve hastaların eczanelerden temin edebildiği over the counter olarak nitelendirdiğimiz; beyazlatıcı diş macunu, ağız gargarası gibi mahsuller bulunmaktadır. Fakat bu mahsullerin tesiri, hekim hakimiyetinde olan beyazlatma harekâtına kıyasla çok düşüktür, hekim hakimiyetinde yapılan beyazlatma sonrası hekim nasihati ile kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Diş Beyazlatma Operasyonu Nasıl Yapılır Çeşitleri Neler?

* Büro Tipi Beyazlatma Büro Bleaching
Büro tipi beyazlatma tüm beyazlatma sistemleri içerisinde en tesirli usuldür. Muayenede asıllaştırılan beyazlatma harekâtında kullanılan beyazlatıcı casusların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha süratli olur ve kalıcılığı daha uzundur. Diş beyazlatma operasyonu uygulanmadan evvel; daha tesirli bir netice almak için, hastaya beyazlatma evveli diş taşı pakliği yapılması gerekmektedir. Seanslar evveli ve sonrası hastadan resim alınarak, renk tespiti yapılmaktadır. Uygulanacak seans sayısı genellikle 2 veya 3 olup dişte ki renklenmeye göre değişmektedir.

Operasyon evveli diş etlerinin üzeri hasar görmesini istemediğimiz için gözetici bir bariyer ile kapatılır ve sonrasında beyazlatma jeli dişlere uygulanır. Takribî olarak 15 dakikalık periyotlarla 2 veya 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanır. Seanslar arasında hastanın renklendirici yiyeceklerden çay, kahve, şarap vb. uzak durması ve sigara kullanımını en aza indirmesi istenmektedir. Beyazlatma seansları arasında hassasiyetler görülebilmektedir fakat; kullanılacak olan hassasiyet giderici diş macunları ile bu hassasiyetler ortadan kalkmaktadır.

* Ev Tipi Beyazlatma Home Bleaching
Ev tipi olarak adlandırdığımız beyazlatma sisteminde, yeniden renk tespit etilip hastadan rehabilitasyon evveli alınan miktar sayesinde hastaya uygun saydam bir plak üretilir. Evde tipi diş beyazlatma harekâtında daha düşük yüzdeli “Karbamid Peroksit” kapsayan beyazlatma casusları kullanılır. Hazırlanan saydam plak ve beyazlatıcı casus kapsayan tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı hekim tarafından anlatılır. Hasta, ilacı diş hekiminin teklifleri istikametinde operasyonu günde 2 kezden 2 hafta veya yalnızca geceleri yatarken 1-2 hafta uygular. Haftalık hakimiyetlerle rehabilitasyonun nasıl gittiği izlenerek gereken farklılıklar yapılır. Hastaya hangi usulle beyazlatma uygulanacağına diş hekimi ve hasta beraber karar vermelidir.

Diş Beyazlatma Operasyonu Sonrası Beyazlık Ne Kadar Galibiyetli Olur?

Yapılan araştırmalar özellikle çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenmelerde hastalarda tatmin oranının oldukça yüksek olduğu gösterilmiştir. Ancak; ilaçlara veya fazla floride bağlı “florozis” olarak adlandırılan renklenmelerde çok iyi neticeler elde edilememektedir.

Diş Beyazlığı Ne Kadar Sürer?

Bireyden şahsa değişen etkenlere bağlı olarak değişmekle beraber, dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 sene arasında devam ediyor. Çay, kahve ve sigara kullanımı fazla olan fertlerde, kazanılmış olan beyazlığın ömrü daha kısa olmakla beraber, öteki fertlerde beyazlığın ömrü çok daha uzun olabiliyor. Dişlerin tekerrür daha önceki renklerine dönmeden 6 ayda bir kumpaslı hakimiyetler sağlanarak gerektiği takdirde beyazlatma operasyonunun 6 ayda veya senede bir yinelenmesi, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlamakta ve ikinci beyazlatmanın zamanının kısalması ve ekonomik açıdan da avantajlı olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN