Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Tetik parmak hastalığı belirtileri neler sertlik oluşuyorsa…

Tetik parmak hastalığı belirtileri neler sertlik oluşuyorsa…

Tetik parmak hastalığının ne olduğunu dinlemiş muydunuz? Parmakların bellirli zaman aralıklarında kasılması ile ortaya çıkan, ya da aniden litlenmesi ile ortaya çıkan tetik parmak hastalığı şahsın yevmiye yaşam niteliğini oldukça negatif etkileyen bir vaziyettir. Peki nedir bu tetik parmak hastalığı? Bulguları nelerdir? Dahası bir rehabilitasyonu var mıdır? İşte tüm merk edilen suallerin cevaplarını sizler için […]

Tetik parmak hastalığının ne olduğunu dinlemiş muydunuz? Parmakların bellirli zaman aralıklarında kasılması ile ortaya çıkan, ya da aniden litlenmesi ile ortaya çıkan tetik parmak hastalığı şahsın yevmiye yaşam niteliğini oldukça negatif etkileyen bir vaziyettir. Peki nedir bu tetik parmak hastalığı? Bulguları nelerdir? Dahası bir rehabilitasyonu var mıdır? İşte tüm merk edilen suallerin cevaplarını sizler için araştırdıl. 

Kesintisiz yinelenen el işlerinde ortaya çıkıyor 

Parmakların veya başparmağın bükülme sırasında kasılması ya da kilitlenmesi neticesinde parmaklarda acıya neden olan vaziyete tetik parmak hastalığı denmektedir. Hastanın parmağında ani kitlenme görülür ve kitlenen parmağı düzleştirmek oldukça güçtür. Genellikle kesintisiz yinelenen el işlerinde ortaya çıkar. Aynı hareketi yapmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir vaziyettir. 

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BİR HAYLİ SEBEBİ VARDIR 

Çoğu zaman, yinelenen bir hareket ya da parmağınızın ya da başparmağınızın zorlayıcı kullanımından kaynaklanır. Tetik parmak hastlığına tutulma tehlikesini çoğaldıran bazı etmenler bulunmaktadır. Bunlar; Yaş: Genellikle 40 ve 60 yaşları arasında ortaya çıkar.Cinsiyet: Bayanlarda erkeklerden daha yaygındır.Sağlık şartları: Diyabet, gut ve romatoid artrit tetik parmağına neden olabilir. İş: Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler gibi parmak ve başparmak hareketlerini yineleyen kimseler arasında yaygındır.

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BULGULARI

Tetik parmağının işaret ve semptomları hafif ila şiddetli ilerleyebilir ve şunları kapsayabilir: Özellikle sabahları parmak sertliği. Parmağınızı hareket ettirirken bir atma sesi ile beraber “tık sesi” Etkilenen parmağın tabanında avuç içi hassasiyet veya bir yumru nodülAniden düz bir biçimde ortaya çıkan bükülmüş bir pozisyonda tutma veya kilitleme gibi belirtilrri bulunmaktadır. 

NASIL REHABİLİTASYON EDİLİR? 

Tetik parmak hastalığının rehabilitasyonunun emeli şişliği indirmek ya da yalakanma hareketi sağlamaktır. Bunun için atel kullanılır ya da bazen ilaç rehabilitasyonu uygulanabilir. Bu rahatsızlığı olan bireylerin parmaklarını zorlayıcı harekette bulunamamsı gerekir. Parmak egzerisiz yaparakta bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Operasyonsuz tetik parmağı rehabilitasyonunun yanı gizeme operasyonlu olanıda bulunmaktadır.  Tetik parmak operasyonunda genellikle genel anesteziye gereksinim dinlenmez. Rehabilitasyonun emeli parmağın tabanındaki kılıfı açarak tendonun daha öncekisi gibi rahat hareket edebilmesini sağlamaktır. Avuç içinde takribî 1 cm’lik kesi açıldıktan sonra içerideki tendon hareketlerini kısıtlayan kılıf kesilerek hafifletilir. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN