Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %-0,87
 • ALTIN
  %-3,17
 • BIST
  %-1,37
Demir eksikliği nelere yol açar?

Demir eksikliği nelere yol açar?

Günümüzde demir noksanlığı sık sık görülen sağlık meseleleri arasındadır. Demir noksanlığı neticesinde anemisinde ilerlemesiyle yeni sağlık meselelerine de neden olmaktadır. Bu gidişatta şahsın bünyesine göre muhtelif ebatlarda sağlık meselelerine neden olmaktadır. Demir yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi çocuklarda, bayanlarda ve genç kızlarda ciddi sağlık meselelerine neden olmaktadır. Bayanlarda demir yetersizliğinin ortaya çıkma sebepleri arasında […]

Günümüzde demir noksanlığı sık sık görülen sağlık meseleleri arasındadır. Demir noksanlığı neticesinde anemisinde ilerlemesiyle yeni sağlık meselelerine de neden olmaktadır. Bu gidişatta şahsın bünyesine göre muhtelif ebatlarda sağlık meselelerine neden olmaktadır.

Demir yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi çocuklarda, bayanlarda ve genç kızlarda ciddi sağlık meselelerine neden olmaktadır. Bayanlarda demir yetersizliğinin ortaya çıkma sebepleri arasında sık doğumlar, adet kanamaları, fazla çay kahve gibi kafein meşrubatlar harcamak, ishal, reflü gibi hastalıklara neden olmaktadır. Çocuklarda ve genç kızlarda demir yetersizliğine bağlı anemiyle birlikte sihrime-büyüme mevzularında gerileme, bağışıklık sisteminin cılız olmasın hemen hastalanma gibi, mektepte zaferin düşmesine yol açmaktadır. Bu surattan çocuklarda yanlış beslenme, yiyeceklerden yeteri kadar demirin alınamaması kansızlıkğın çoğalmasına neden olmaktadır.

demir eksikliği

İnsanlarda demir yetersizliğine bağlı anemi gidişatında oluşan bulguları;

Kalpte çarpıntı ve gün içerisinde soluk darlığı hayata, çok seri üşüme, gün içerisinde aralıksız bitkinlik sezmek ve içerisinden çıkılamayan bunalım halleri, baş dönmesi göz kararmasında tesirli olmaktadır.

Aneminin temel sebebi bebeklikten başlar!

Çocuklarda be genç kızlarda görülen anemi, kumpassız beslenlenme neticesinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle genç kızlarda görülen demir yetersizliğine bağlı anemi ergenlik yarıyılında kafaya fazla takılan kilolardan kurtulmak için aralıksız az kalorili gıdaları harcamaya çalışmak gibi gidişatlarda bir çok sağlık meselesine neden olmaktadır. Bu meseleler arasında ciltte solukluk, saçlarda gözle görülür dökülme, en minik bir harekette yorulmak, sihrime ve gelişimde durma, adet kumpassızlığı gibi bulgular görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN