Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,62
 • EURO
  %0,06
 • ALTIN
  %-0,92
 • BIST
  %2,23
D vitamini yetersizliği bulguları neler el ve ayak bileğinde ağrıya neden olur!

D vitamini yetersizliği bulguları neler el ve ayak bileğinde ağrıya neden olur!

D vitamini, sıhhatimiz için lüzum dinlediğimiz en lüzumlu vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamini yetersizliğinde hem erişkinlerde hem de çocuklarda muhtelif sağlık meseleleri oluşabiliyor. D vitamini beceriksiz olan şahıslarda bitkinlik, ağrı gibi bulguların yanında el ve ayak bileklerinde ağrı görülebiliyor.  D vitamini yetersizliği nedir? D vitamini yetersizliği, sağlıklı kalabilmeniz için yeterli ölçüde D vitamini almadığınız […]

D vitamini, sıhhatimiz için lüzum dinlediğimiz en lüzumlu vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamini yetersizliğinde hem erişkinlerde hem de çocuklarda muhtelif sağlık meseleleri oluşabiliyor. D vitamini beceriksiz olan şahıslarda bitkinlik, ağrı gibi bulguların yanında el ve ayak bileklerinde ağrı görülebiliyor. 

D vitamini yetersizliği nedir?

D vitamini yetersizliği, sağlıklı kalabilmeniz için yeterli ölçüde D vitamini almadığınız anlamına kazanç. Yetersizliği şiddetli bulgulara neden olan vitamin, bedende çok değişik işlevler için kullanılır. Kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Asap sisteminin, adalelerin çalışabilmesi ve bağışıklığın devam etmesinde ehemmiyetli vazifeleri bulunur.

D vitamini yetersizliği bulguları neler?

Bazı insanlarda D vitamini yetersizliği bulunmasına karşın rastgele bir bulgu görülmez. Beceriksizlik bazen bitkinlik, genel beden ağrısı gibi bazı bulgulara neden olur. Ciddi yetersizliklerde ise kemik ağrısı ve yürümekte güçlüğe neden olan kuvvet kaybı ortaya çıkar. Ek olarak bağışıklık sisteminin vazifesini yerine getirememesi sebebiyle enfeksiyon sıklığında çoğalış görülür. El ve ayak bilekleri, omuz ilave etmeleri ve parmaklarda ağrı, değişken ruh hali, bunalım, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi bulgular da bulunabilir.

Erişkinlerde uzun süreli D vitamini yetersizliği; kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, adale eforsuzluğu ve düşme tehlikesinde çoğalışa neden olur. Çocuklarda ise raşitizm ismi verilen rahatsızlığa yol açar. 

D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Güneşin az bulunduğu aylarda ya da bölgelerde D vitamini yetersizliği yaşamamak için beslenme ve perhiz kumpasına D vitamini kapsayan yiyecekleri ilave etmek gerekmektedir. D vitamini nelerde var sualine cevap olarak alttaki gıdalar sıralanabilir:
– Yağ bakımından zengin olan balık çeşitleri somon, uskumru, ton balığı, sardalye
– Süt ve süt mahsulleri
– Yumurta
– Portakal suyu gibi natürel meyve suları
– Tavuk ciğeri
– Balık yağı
– Hububat mahsulleri
– Yonca
– Isırgan otu
– Maydanoz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN