Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır sık sık kusuyorsa dikkat!

Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır sık sık kusuyorsa dikkat!

Bebekleri tehdit eden sağlık meselelerinden biri de reflü hastalığıdır. Bebeğinizin fazla tedirginlik çıkarması, kusma, memeyi yalanlama ve kilo almama gibi bulgular gözünüze çarpıyorsa ”Aman canım gelişince geçer” demeyin! Bebeklerde reflü neden olur bulguları nelerdir nasıl geçer? İşte bebeklerde reflü hastalığına ve rehabilitasyon yöntemlerine dair aradığınız tüm ayrıntıları Memorial Ataşehir Sağlık Kurumu Çocuk Gastroenteroloji Kısmı’nden Prof. Dr. […]

Bebekleri tehdit eden sağlık meselelerinden biri de reflü hastalığıdır. Bebeğinizin fazla tedirginlik çıkarması, kusma, memeyi yalanlama ve kilo almama gibi bulgular gözünüze çarpıyorsa ”Aman canım gelişince geçer” demeyin! Bebeklerde reflü neden olur bulguları nelerdir nasıl geçer? İşte bebeklerde reflü hastalığına ve rehabilitasyon yöntemlerine dair aradığınız tüm ayrıntıları Memorial Ataşehir Sağlık Kurumu Çocuk Gastroenteroloji Kısmı’nden Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu, bebek reflüsü ve rehabilitasyon yöntemleri hakkında bilgi verdi.

REFLÜ DEVAM EDİYORSA DİKKAT!

Mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri kaçması olarak belirlenen gastroözofageal reflü bebeklerin neredeyse %60’ında görülmektedir. Bebeklerde mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın henüz bütün olgunlaşmamış olması, genellikle uyur pozisyonda olmaları, midelerinin ufak olması ve akışkan yiyecek ile beslenmeleri reflü bulgularının sık yaşanmasına neden olmaktadır. Bebeklerde görülen ve genellikle bir yaşa kadar kendiliğinden geçen reflü bir hastalık değildir. Ancak bulgular 1-2 yaşın ötesinde devam ediyorsa ya da genel sıhhati bozan belirtiler ortaya çıkmışsa hastalık olarak kabul edilir.

BEBEĞİNİZ BESLENİRKEN GÖZLEMLEYİN!

Fizyolojik olduğu kabul edilen bebek reflüsünde; bebek iyi gelişir, mutlu ve sevinçlidir, rastgele bir hastalık belirtisi yoktur, yalnızca beslenmelerden sonra öğürmeksizin mamaları geri çıkarır, bazen ağız kenarından sızdırır. Bu geri çıkarma özellikle ani hareketler ve alt değiştirme esnasında bacakların havaya kaldırılması gibi zorlayıcı vaziyetlerde ortaya çıkar. 

BEBEKLERDE REFLÜ HASTALIĞI NASIL OLUR?

Bulantı, kusma, fazla tedirginlik, ağlamalar, meme reddi, beslenirken kendini geriye atma, inatçı hıçkırıklar, gelişmede yavaşlama, yineleyen öksürükler, solunumla beraber hışıltı, yineleyen orta kulak irini gibi bulgularla kendini muhakkak edebilir. Bu temkinlerle bebeğinizin reflüsünü giderebilirsiniz.

Bebeklerde görülen geçici reflüler için tanısal bir teste gereksinim yoktur. Hikaye ve bebeğin tetkiki ile basitlikle tanı koyulur. Gastroözofageal reflü hastalığının teşhisinde ise en emin yöntem asit ölçümü olarak öğrenilen 24 saatlik pH-metre/impedans tahlilidir. Teşhis için endoskopik tetkik de destekçidir. Bebeklerde görülen geçici reflüde ilaçlı rehabilitasyon gerekmemektedir.

-Özellikle mama ile beslenen veya bitirici beslenmeye başlanmış bebeklerde öğün ölçüsünün fazla olmamasına, az ve sık beslenmeye dikkat edin.
Bebeği besledikten hemen sonra yatırmayın
-Yatağının baş tarafını 30-45 derece yükselterek, sola yan olarak yatırın.
-Ani hareketlerden kaçının, kucağınıza aldığınızda karnından anlayarak yakalamayın.
-Beli lastikli kıyafetler giydirmeyin.
-Mama ile besleniyor ve aşırıca kusuyorsa reflüye özel olarak planlanmış kıvamı artırılmış mamalardan yararlanın.

”GELİŞİNCE GEÇER” DEMEYİN!

Bebeklerde görülen fizyolojik reflü geçicidir ama rehabilitasyon edilmeyen reflü hastalığı risklidir; boy kısalığı, anemi, diş çürükleri ve kronik akciğer hastalıklarına yol açabileceği gibi yemek borusunda darlık ve hatta yetişkin çağlarda yemek borusu kanserine dahi yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN