Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %0,34
 • ALTIN
  %0,19
 • BIST
  %0,49
Akciğer kanseri tedavisinde erken teşhis için yapılması gerekenler neler uzmanlar açıklıyor!

Akciğer kanseri tedavisinde erken teşhis için yapılması gerekenler neler uzmanlar açıklıyor!

Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanserler arasında yer alıyor. Uzmanlar ise erken safhada tespit edilen akciğer kanserinin rehabilitasyon edilebildiğinin altını çiziyor. Peki erken safhada akciğer kanserini tespit etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Akciğer kanseri taraması nasıl yapılır? Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan açıkladı. Akciğer kanseri ile ilgili sansasyonel bilgiler […]

Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanserler arasında yer alıyor. Uzmanlar ise erken safhada tespit edilen akciğer kanserinin rehabilitasyon edilebildiğinin altını çiziyor. Peki erken safhada akciğer kanserini tespit etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Akciğer kanseri taraması nasıl yapılır? Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan açıkladı.

Akciğer kanseri ile ilgili sansasyonel bilgiler paylaşan Doç. Dr. Özkan Demirhan,”Dünya popülasyonunun çoğalışına ve popülasyondaki ihtiyarlamaya bağlı olarak 2025 senesinde 20 milyona yakın yeni kanser olayı olacağı belirtilmiştir. Ülkemizde takribî her sene 160 bin yeni kanser tanısı konulmaktadır. Bu gidişle de 2023 senesinde 400 binlere kadar çıkabileceği bildirilmekte. Ülkemizde hem erkeklerde hem de bayanlarda kanserden vefatlar kalp damar sistemi hastalıklarından sonra ikinci sırada görülmektedir. Akciğer kanseri en sık görülen kanserlerden biri olup, kansere bağlı vefat sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. 20’inci asrın başlarında ender bir hastalık iken, 1950’lerden itibaren, özellikle tütün ve tütün mahsullerinin kullanımının çoğalması, etrafsal lekeliliğin oluşması ile birlikte tüm dünyada ehemmiyetli bir hastalık haline gelmiştir.” dedi.

 Ailede akciğer kanseri öyküsü olanlarda tehlike 2 kat çoğalmaktadır.

Genetik geçişin ehemmiyetine vurgu yapan Demirhan,”Ailede birinci dereceden şahıslarda akciğer kanseri öyküsü olanların, akciğer kanserine tutulma tehlikeyi olağan bireylere göre 2 kat çoğalmaktadır. Birinci derece yakınlarında akciğer kanseri bulunan hiç sigara içmemiş şahıslarda, akciğer kanseri büyüme tehlikeyi ailesinde akciğer kanseri bulunmayan bireylere göre 2,7 kat çoğalmaktadır.” biçiminde konuştu.

Erken tanı büyük ehemmiyet taşıyor.

Erken tanının akciğer kanserinde çok ehemmiyetli olduğunun altını çizen akciğer kanseri cerrahisi alanında tecrübeli Dr. Özkan Demirhan ,” Erken teşhis öteki kanser cinslerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de büyük ehemmiyet taşıyor. Akciğer kanserini erken safhada tutmak için şuurlu Checkup rakamını çoğaldırmak, akciğer filmi ve düşük doz akciğer tomografisi ehemmiyetli rol oynuyor. Özellikle 10-20 yıldır sigara kullanan 40 yaş üstü bireyler, ailesinde akciğer kanseri öyküsü olanlar kumpaslı olarak hekim hakimiyetinde olmak zorundalar. Tehlike altında oldukları için bu bireylere netlikle düşük doz akciğer tomografisi öneririm. Şayet lezyon tespit edilirse çok iyi ve dikkatli değerlendirilmeli takip gerektiren lezyon ise 3 , 6-12 aylık takipler yapılmalı. Ama düşük doz tomografi olması büyük ehemmiyet taşıyor zira hastalar daha az ışınıma maruz kalıyor. Erken tanıda bize yol gösteren beynelmilel bir yöntem vardır bu yöntem yüzde 100 olmasa da bizlere bir fikir vermektedir. Filmde patoloji tespit etildiği zaman sigara içimi ve yaş vaziyeti de göz önünde bulundurulur. Külfetli vaziyetleri erken tespit etmek için PET CT de önerilebilir. Lezyon tanısı için biyopsiye kadar giden bir sürece de gidebilir şayet operasyona uygunsa kesinlikle cerrahi rehabilitasyon seçim edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

 Rehabilitasyon alternatiflerini iyi incelemek gerekir.

Akciğer kanserinde rehabilitasyon alternatiflerini iyi incelemek gerektiğinin altını çizen Demirhan,” Akciğer kanserinde rehabilitasyon yöntemlerinde operasyon oranları yüzde 15-20 gibi. Akciğer kanseri tanısı konmuş hastaların çoğu yaygın metastaz olunca göğüs cerrahisine müracaat etemiyor.  Bu surattan süratlice zaman kaybetmeden bu hastalığın bedene dağılıp dağılmadığına bakmak gerekli. Onun tarama yöntemleri var. PET CT, beyin MR, gerekirse kemik MR’ları ya da bedenin başka bir yerlerinin MR’ larını sürüklemek gerekir. Bu taramaları yapıp hastanın zaman kaybetmeden şayet operasyona uygunsa operasyon alternatifi değerlendirilmeli şayet operasyona uygun değilse öteki rehabilitasyon alternatiflerine bir an evvel başlanmalı. Şahsın bu süreçte zaman kaybetmemesi çok ehemmiyetli. En geç 15-20 gün içinde rehabilitasyonların başlanması hastanın kanunum niteliği ve rehabilitasyon galibiyeti açısından ehemmiyet taşıyor.

Erken tanı için ise özellikle ailede öyküsü olanlar sigara içen ya da içmeyen kesinlikle rutin taramalarını yaptırmayı sıçramamalılar. Akciğerde lezyon çıkması gidişatında da göğüs cerrahisine de müracaat etmek gerektiğini unutmamalılar. Akciğer kanserinin ileri düzey hastalığında ise multidisipliner rehabilitasyon yaklaşımı ile uygun hastalar cerrahi rehabilitasyona aday olabiliyor.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN