Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
9 saatten fazla uyumak zararlı mı felç riskini arttırıyor!

9 saatten fazla uyumak zararlı mı felç riskini arttırıyor!

Çinde yapılan araştırmanın başında, geçmişte felç ya da değişik büyük sağlık meseleleri yaşamamış bireylerden geceleri en az 9 saat yatanlarda felç geçirme ihtimalinin, 8 saatten az yatanlara mukayeseyle yüzde 23 yükseldiği kollandı. Neticeleri “Neurology” mecmuasında yayımlanan araştırma çerçevesinde Çin’de yaşları vasati 62 olan 31 bin 750 şahıs incelendi. Gün içinde 90 dakikadan fazla yatmak riskli Gün […]

Çinde yapılan araştırmanın başında, geçmişte felç ya da değişik büyük sağlık meseleleri yaşamamış bireylerden geceleri en az 9 saat yatanlarda felç geçirme ihtimalinin, 8 saatten az yatanlara mukayeseyle yüzde 23 yükseldiği kollandı. Neticeleri “Neurology” mecmuasında yayımlanan araştırma çerçevesinde Çin’de yaşları vasati 62 olan 31 bin 750 şahıs incelendi.

Gün içinde 90 dakikadan fazla yatmak riskli

Gün içinde kumpaslı olarak 90 dakikadan fazla kestiren bireylerde de en fazla bir saat kestirenler veya gün içinde yatmayanlar ile mukayese etildiğinde felç geçirme tehlikesinin yüzde 25 çoğaldığı görüldü. Araştırma ayrıca geceleri uzun saatler yatan, gün içinde de uzun zaman kestirenlerin felç geçirme ihtimalinin yüzde 85 yükseldiğini ortaya koydu. Çalışma sırasında katılımcıların 6 sene süresince takip edildiği ve süreç içinde 1557’sinin felç geçirdiği belirtildi.

Daha fazla araştırma yapılması koşul

Huacong Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanı Şiaomin Cang, gün içinde kestirme ve geceleri daha uzun saatler yatmanın, artan felç tehlikesiyle ilişkisi mevzusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret etti. Cang, geçmiş çalışmaların, uzun zaman kestiren veya yatanların kolesterol seviyelerinde istenmeyen farklılara tesadüfüldüğünü ve bel etraflarının genişlediğini ortaya koyduğunu andırdırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN