Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Yemekten sonra kahve ve çay içmeyin demir emilimini negatif etkiliyor!

Yemekten sonra kahve ve çay içmeyin demir emilimini negatif etkiliyor!

Yemkten sonra çay ve kahve içmek neden hasarlıdır? Uzmanlar, yemeklerden hemen sonra içilen çay ve kahvenin içerisinde bulunan bazı maddelerin , demir emilimini yarı yarıya eksilttiğini belirtiyor. Merak edilen sualin cevabını Dr. Fevzi Özgönül’den bildik. Dr.Fevzi Özgönül”Demir yetersizliği dünyada çok sık tesadüfülen bir beslenme meseleyidir. Süt çocukları ve sihrime çağındaki çocuklar, hamileler ve vejetaryen perhizle beslenenlerde daha […]

Yemkten sonra çay ve kahve içmek neden hasarlıdır? Uzmanlar, yemeklerden hemen sonra içilen çay ve kahvenin içerisinde bulunan bazı maddelerin , demir emilimini yarı yarıya eksilttiğini belirtiyor. Merak edilen sualin cevabını Dr. Fevzi Özgönül’den bildik.

Dr.Fevzi Özgönül”Demir yetersizliği dünyada çok sık tesadüfülen bir beslenme meseleyidir. Süt çocukları ve sihrime çağındaki çocuklar, hamileler ve vejetaryen perhizle beslenenlerde daha sık noksanlık görülmektedir. Bayanlarda demir ambarları daha az olduğu için hemen hemen her üç bayandan birinde demir beceriksizliğine bağlı anemi şikâyeti görülmektedir. Bayanlarda fazla âdet görmeye bağlı fazla kanama sebebiyle de demir yetersizliği yaşanabilmektedir.”diye ifade etti.

 Özellikle besinlerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok efor olması nedeni ile demir beceriksizliğine sık tesadüfülmektedir. 

Kahveyi yemekten hemen sonra harcamayın. Neden mi?

Kahveyi yemekten hemen sonra harcamak demir emilimini negatif istikamette etkiliyor. Demir insan bedeninde toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok ehemmiyetli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, asap mesajımı, dokulara oksijen taşınması, Deoksirübo Nükleik Asit, RNA ve protein birleşimi gibi yaşam için ehemmiyetli olan bir hayli enzimin üretim düzeyinde vazife almaktadır. Bu sebeple demir yetersizliği, özellikle sihrime çağındaki çocuklarda, ergenlik çağında ve bayanlarda gebelik yarıyılında ortaya çıkmaktadır. 

Çay, demir emilimini eksiltiyor

Yemeklerde hemen sonra içilen çay da yiyecekten alınan demirin emilimini eksiltir. Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddeler, demir emilimini yarı yarıya eksiltir. Bu sebeple yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden bırakmamız gerekir. Natürel ki demirin yararları olduğu gibi aşırılığının da hasarları vardır. Bünyeye fazla ölçüde demir almak damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken ihtiyarlamasına da neden olur. Demir aşırılığı kanser tehlikesini artırdığı gibi siroz, şeker hastalığı, halsizlik, iştahsızlık, kalp gelişmesi, bulantı, kusma, soluk darlığı gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir diyen Dr.Fevzi ÖZGÖNÜL ,’ İnsanların günlük alması gereken demir ölçüyü 10-15 mg’dır. Bebeklerde 1-2 mg, erişkin erkeklerde 10s mg, bayanlarda 20 mg, hamileliklerde ise 30-35 mg olarak öneri edilir.’dedi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN