Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Varis hastalığı bulguları neler? Operasyonsuz rehabilitasyon arıyorsanız…

Varis hastalığı bulguları neler? Operasyonsuz rehabilitasyon arıyorsanız…

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, beslenme kumpasına kadar bir çok sebebi olarak varis hastalığı rehabilitasyonuna bulgularına dair merak edilen tüm sualleri Dr. Mustafa Saygın cevapladı. Varis Hastalığı, ilerledikçe daha büyük bir mesele haline gelen hastalıklardan birisidir. Toplardamar genişlemesi olarak da öğrenilen varis, estetik görünümün bozulmasının yanı gizeme bacaklarda ağrı, şişme ya da kramp gibi şikâyetlere neden olabilmektedir. Varis, […]

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, beslenme kumpasına kadar bir çok sebebi olarak varis hastalığı rehabilitasyonuna bulgularına dair merak edilen tüm sualleri Dr. Mustafa Saygın cevapladı. Varis Hastalığı, ilerledikçe daha büyük bir mesele haline gelen hastalıklardan birisidir. Toplardamar genişlemesi olarak da öğrenilen varis, estetik görünümün bozulmasının yanı gizeme bacaklarda ağrı, şişme ya da kramp gibi şikâyetlere neden olabilmektedir.

Varis, aynı zelzelelerde olduğu gibi muhtelif şiddet ve derecelerde olabilir. Varis rehabilitasyonu denince akla ilk olarak ameliyat gelse de, varis rehabilitasyonunda sıklıkla seçim edilen yöntem artık günümüzde operasyonsuz ve robotik tekniklerle yapılan harekâtlardır. Toplardamarların bedendeki en ehemmiyetli misyonu, kapakçıkları sayesinde kan akışının kalbe doğru olmasını sağlamaktır. Aksi halde yer çekiminin tesiri ile kan alt doğru hareket eder ve bu da varis hastalığına neden olur.
Dr. Mustafa Saygın’a Sorduk.

Varis Hastalığının Bulguları Neler?

Varisin en ehemmiyetli bulgusu damarların genişlemesi ve kanın geri firari yapması nedeniyle oluşan ağrı ve şişmelerdir. Bacakta yeşil, mavi ve şişkin damarlar büyür, ayak bileği bölgesinde kahverengi kirler oluşur hatta bilekte yaralar dahi açılabilir. Aynı zamanda bacakta üşengeçlik, kaşıntı ve kramp gibi meseleler de görülebilmektedir. Geceleri daha sık yaşanan bu meseleler birliktesi cilt kalınlaşması ve renk koyulaşması da getirmektedir. Uzun vadede hasarsız gibi görünen varis, gerçeğinde bir hayli meseleye neden olabilmektedir.    

Bir Hayli hastamız bu vaziyeti umursayıp akciğere pıhtı atması nedeniyle ne yazık ki acil servislere güç yetişmektedir. Bu sebeple çok geç kalmadan rehabilitasyon edilmesi ehemmiyet taşımaktadır. Cerrah Hekim Mustafa Saygın “Artık varis hastalığında ameliyat rehabilitasyonunu çok az hastamızda ve mecburi kalırsak uyguluyoruz. Tutkal Rehabilitasyonu, Lazer rehabilitasyonu,  Radyo frekans rehabilitasyonu ve skleroterapi en sık yapılan rehabilitasyonlar ve tüm bu rehabilitasyonlar 10 dakika sürüyor ve hastalarımız kalkıp harekâttan hemen sonra yürüyerek gidebiliyorlar “ diyor.

Varis Rehabilitasyonu Yöntemleri Neler? En Çok Hangi Yöntem Kullanılıyor?

Varis mevzusunda deneyimli ve operasyonu yapacak hekim tarafından lüzumlu detaylı ultrason analizi yapıldığında bir bacakta birden çok cinste varis problemi olduğunu tespit ediliyor. Yapılan bu damar haritalaması neticesinde uygulanacak tespit edilen tüm değişik varisler için, Lazerli Tutkal rehabilitasyonu uygulanması, en popüler ve aktüel varis rehabilitasyonu tekniğidir. Lazerli tutkal rehabilitasyonunda cilt üzerinde minik bir alan uyuşturulur ve rehabilitasyon edilecek damara, ağrı, acı olmaksızın ince bir kanül desteği ile girilerek lazer enerjisi ve  tutkal verilmektedir. Böylece genişlemiş damar bölgeleri kurutularak rehabilitasyon edilmektedir.

Her bir damar için 5 dakika gibi bir operasyon neticesinde hastamız  yürüyerek aynı gün sağlık kurumundan taburcu olabiliyor. Temel olarak daha öncekinden operasyonla beden dışına çıkarılan damar,  hastamızın iyileşme sürecini ve psikolojisini derinden etkilemekteydi. Ancak son robotik ve teknolojik rehabilitasyonlar sayesinde hastalarımız operasyon olduğu gün aynı konforu ile yaşamına devam  edebilmektedir. Hiçbir kesme dikme yada anestezi uygulamasına gerek kalmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN