Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Uyuz nedir şiddetli kaşıntı en ehemmiyetli bulgusu!

Uyuz nedir şiddetli kaşıntı en ehemmiyetli bulgusu!

Son günlerde uyuz hadiselerinin çoğalmasıyla dağılmasından evham dinlenen uyuz hastalığı özellikle geceleri şiddetli kaşıntılarla kendini gösteriyor. Uyuz asalaklarının yol açtığı bu hastalıktan korunmak için elleri sık sık yıkamak gerekiyor. İşte uyuz hastalığı hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında… Uyuz nedir? Uyuz; asalakların neden olduğu ve bulaştıktan sonra 2-3 hafta içerisinde şiddetli kaşıntıya neden olan bir ten […]

Son günlerde uyuz hadiselerinin çoğalmasıyla dağılmasından evham dinlenen uyuz hastalığı özellikle geceleri şiddetli kaşıntılarla kendini gösteriyor. Uyuz asalaklarının yol açtığı bu hastalıktan korunmak için elleri sık sık yıkamak gerekiyor. İşte uyuz hastalığı hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında…

Uyuz nedir?

Uyuz; asalakların neden olduğu ve bulaştıktan sonra 2-3 hafta içerisinde şiddetli kaşıntıya neden olan bir ten hastalığıdır. Tenin altına giren uyuz asalakları buradaki dokudan beslenir. Kaşıntı ile başlayan hastalık ilerleyen süreçte yaraya dönmektedir. Uyuz asalağı taşıyan insanlarla temas etmek hastalığın bulaşmasına neden olur.

Uyuz hastalığının bulguları

Daha çok geceleri görülen şiddetli kaşıntı.

Genellikle parmak aralarında, dirsek, bilek, bel, kalça, koltuk altında görülen ve sivilceye benzeyen kırmızı renkli kabarcıklar, yaralar ve döküntüler.

Yaygın biçimde kızarıklık ve döküntüler; baş, surat, boyun, sırt ve tüm vücutta.

Uyuz bulaşan şahsın cildinde bazen dişi uyuz akarının ten yüzeyinin hemen altında tünel açması sebebiyle, ufak oyuklar görülebilir.

Uyuz akarları, genellikle parmaklar arasında, bilekteki ten büklümlerinde, diz, dirsek, penis, göğüs ya da omuz bıçaklarında hayatını sürdürürler.

Uyuz neden olur?

Uyuzun sebebi insandan insana geçen mikroskobik miktardaki asalaklardır. Millet arasında genel olarak uyuzun pislikten ortaya çıktığı algısı vardır. Ancak uyuz mikrobu pak bedenlere de yerleşip üreyebilir. Uyuz her yaştan insana bulaşabilen bir hastalıktır. İnsanların kalabalık olduğu yerlerde ortaya çıkma oranı daha yüksektir. Güz ve kış aylarında uyuz hastalığıyla karşılaşma olasılığı daha çok çoğalmaktadır. AVM’lerde elbise kabinlerinde sınama yaparken de bulaşma ihtimali yüksektir.

Uyuzdan korunmak muhtemel mi?

İnsanların toplu bulunduğu etraflarda bulaşma olasılığı daha yüksek olan uyuzdan korunmak için;

Dışarıdan eve gelindiğinde eller kesinlikle iyice yıkanmalı,

Uyuz taşıyan şahıslarla temastan sakınılmalı,

Uyuz hastası bireylerin eşyaları başkaları tarafından kullanılmamalı, tüm eşyaları kaynar suyla yıkanmalıdır

Yakın etrafta uyuz varsa temasta olan kimselerin şikayeti olmasa dahi rehabilitasyon olması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN