Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Göz hastalıklarının bulguları neler yolculukta kitap okurken mideniz bulanıyorsa…

Göz hastalıklarının bulguları neler yolculukta kitap okurken mideniz bulanıyorsa…

Hareketli taşıtlarda bir yazı okurken karşılaşılan mide bulantısı, göz hastalıklarının bulgusu olabilir. Seyahat edenlerin takribî %30’unda görülen mide bulantısının başlıca sebeplerini Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay elmaelma.com okurları için açıklıyor. Seyahat eden şahıslarda sıklıkla görülen taşıt yakalaması, arabada, uçakta, trende, dönme dolapta ya da deniz taşıtlarında seyahatiniz esnasında muhtelif problemlere yol açabiliyor. Millet arasında […]

Hareketli taşıtlarda bir yazı okurken karşılaşılan mide bulantısı, göz hastalıklarının bulgusu olabilir. Seyahat edenlerin takribî %30’unda görülen mide bulantısının başlıca sebeplerini Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay elmaelma.com okurları için açıklıyor. Seyahat eden şahıslarda sıklıkla görülen taşıt yakalaması, arabada, uçakta, trende, dönme dolapta ya da deniz taşıtlarında seyahatiniz esnasında muhtelif problemlere yol açabiliyor. Millet arasında vasıta yakalaması olarak da öğrenilen hareket hastalığı genellikle bulantı, kusma ve baş dönmesi bulgularıyla kendini gösteriyor. Hareket hastalığının göz rahatsızlıklarının habercisi olabilmektedir. Bu hastalığın oluşmasında, iç kulaktan gelen ihtarlar, gözlerden sevk edilen ihtarlar ve proprioseptör ismi ile öğrenilen yapılardan gelen ihtarlar arasındaki bozukluklar aşırısıyla tesirli oluyor.

Merkezi asap sistemi, bedenin denge reseptörlerinden birbiriyle geçimsiz iletiler aldığında, bu uyaranlar arasında bir ihtilaf alana geliyor. Misalin; siz bir taşıt içerisinde giderken, şuursuz biçimde hareket edersiniz. Gözleriniz bu hareketi algılar ancak siz bu hareketi şuursuz yaptığınız için iç kulak bunu idrak edemez ve bedenin denge reseptörleri arasında geçimsizlik yaşanır. Bu geçimsizliğin neticeleri ise göz sıhhati bozuk olan şahıslarda çok daha şiddetli ve sık biçimde görülebilir.

HAREKET HASTALIĞINA DİKKAT!

Seyahat edenlerin takribî %30’unda görülen hareket hastalığının kesin bir rehabilitasyonu olmamakla beraber seyahat evveli ya da sırasında alınabilecek bazı temkinler ile daha iyi sezmek olası. Bunun yanı gizeme kumpaslı göz tetkikleri yaptırarak da bu hastalığa temkin alınabileceğini dile getiren Doç. Dr. Levent Akçay “Göz bedendeki en ehemmiyetli denge reseptörlerindendir. Göz uyuşukluğu, şaşılık, miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve presbiyopi gibi görme problemleri sebebiyle uyaranlar doğru biçimde idrak edilemediğinden, hareket hastalığının tetiklenmesine de neden olur.

Yaşam niteliğini büyük miktarda negatif etkileyen hareket hastalığının rehabilitasyonu için kesinlikle kumpaslı göz tetkiki yaptırılmalı ve doğru rehabilitasyon usulü uygulanmalıdır” diyerek laflarını bitiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN