Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,54
 • ALTIN
  %0,76
 • BIST
  %-0,13
Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli? Akdeniz tipi beslenin!

Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli? Akdeniz tipi beslenin!

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çok ebeveyn muhtelif rehabilitasyon yollarına müracaat eterek en kısa zamanda anne ve baba olmak için gayret sarfediyor. Kısırlık gibi bir çok sebeplere bağlı olarak çocuk sahibi olamayan ebeveynler için bir çok yöntem mevcut ancak yaygın olarak öğrenilen tüp bebek rehabilitasyonu süreci hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynler için bu süreci Kadın […]

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çok ebeveyn muhtelif rehabilitasyon yollarına müracaat eterek en kısa zamanda anne ve baba olmak için gayret sarfediyor. Kısırlık gibi bir çok sebeplere bağlı olarak çocuk sahibi olamayan ebeveynler için bir çok yöntem mevcut ancak yaygın olarak öğrenilen tüp bebek rehabilitasyonu süreci hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynler için bu süreci Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Deniz Ulaş mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi. Tüp bebek rehabilitasyonu nasıl yapılır? Tüp bebek rehabilitasyonunda hamile kalma talihi ne kadar? Anne baba olmak isteyen ebeveynler için tüp bebek rehabilitasyonu hakkında merak edilen tüm detayları haberin devamında bulabilirsiniz! İşte tüp bebek rehabilitasyonu hakkında öğrenilmesi gereken her şey Elmaelma.com’da!

Kısa anlatımla tüp bebek rehabilitasyonu, kadından alınan yumurtaların, erkekten alınan spermlerle laboratuvar civarında döllendirildiği medikal bir harekâttır. Döllenmenin ardından en iyi nitelikteki ceninler kadının rahmine yerleştirilir ve takribî 12 gün sonra kanda hamilelik testi yapılır.

Toplamda 1 ay süren bu süreç çift için hiç de kolay değildir. Bilinmezliğin ve hormonlardaki farklılığın da tesiriyle haklı olarak coşku, kaygı, kötümserlik gibi karmaşık duygular yaşayabilirsiniz ve bu çok klasik. Ayrıca, sürecin psikolojik ebadı dışında mali ebadı da sizin stres katsayınızı artırabilir.

Bazı Farklılıklar Gebelik Şansını Çoğaldırabilir!

Tüp bebek rehabilitasyonunun galibiyet oranı %33-%55 arasında değişir. Vasati galibiyet oranına %40 diyebiliriz. Galibiyet oranını etkileyen bir hayli etmen vardır, bu etmenlerden kimileri sizin elinizde değilken, bazı etmenler sizin elinizde bunu unutmayın. Hayatınızda yapacağınız küçük farklılıklarla hamilelik bahtınızı artırabilirsiniz. Gelin zaferi etkileyen bu etkenlere ve sizin tüp bebek zaferini artırmak için neler yapabileceğinize gelin bu etkenlere tek tek bakalım…

Tıbbi Etmenler ve Etrafsal Etmenler Olarak İkiye Ayrılıyor!

Tıbbi etmenler

1- Kadın yaşı; Tüp bebek zaferini etkileyen belki de en ehemmiyetli etmen kadın yaşıdır. Zira yaşla birlikte özellikle 38 yaşından sonra yumurta sayısı ve niteliği eksilir. Bu sebeple yaşı ileri olan kadınlarda tüp bebek rehabilitasyonunu geciktirmemek gerekir.

2- Sperm niteliği; Sperm sayı ve morfoloji bozuklukları da galibiyet uğrunu eksiltir. Bunun için tüp bebek rehabilitasyonu evveli bazı ilaç ve vitamin dayanakları ile sperm niteliğini artırmak hamilelik uğrunu artıracaktır. Bunun dışında tüp bebekte mikroenjeksiyon sırasında iyi nitelikteki spermleri seçmek için sperm seçme yöntemlerinden birini kullanmak tüp bebek galibiyet uğrunu artıracaktır.

3- Kadında endometriyozis çikolata kisti, miyom, hidrosalpenks, rahim duvarında yapışkanlık veya polip olup olmaması; Rahim içinde yapışkanlık, polip, miyom olması ceninin rahime tutunma uğrunu eksiltir. Bu sebeple tüp bebek rehabilitasyonu evveli bu problemlerin olup olmadığı kesinlikle ortaya konmalıdır. Bunun için de ultrason, sulu ultrason veya histeroskopi kamera ile rahimin araştırılması gibi yöntemlerle bu problemler incelenir. Bu meseleler rehabilitasyon edildikten sonra tüp bebek rehabilitasyonuna başlamak galibiyet uğrunu artıracaktır.

Hidrosalpenks başka bir deyişle tüplerde tıkanıklığa bağlı akışkan birikmesi vaziyeti de ceninin tutunma uğrunu eksiltir. Zira tüplerde biriken bu akışkan rahime doğru geri akarak kapsadığı toksik maddeler sebebiyle ceninin tutunma uğrunu eksiltir. Hidrosalpneks tanısı ultrason veya ilaçlı rahim filmi HSG ile konur. Şayet böyle bir problem varsa tüp bebek rehabilitasyonu evveli o tüpün alınması gerekir.

4- Kadında hormonal bozukluk tiroid hormonu veya süt hormonu prolaktin bozuklukları veya insülin mukavemeti olup olmaması Hormonal bozukluk ve insülin mukavemeti hem hamile kalmayı hem de hamile kalınsa dahi düşük tehlikesini artırır. O surattan IVF evveli kanda bu bozuklukların olup olmadığına bakılmalı, problem varsa düzenlendikten sonra tüp bebek rehabilitasyonuna başlamak doğrudur.

5- Kadında bağışıklık ve pıhtılaşma sistemine ait doğuştan veya sonradan büyüyen meselelerin olup olmaması; Aile ve hasta hikayesinden pıhtılaşma probleminden şüphelendiği vaziyetlerde ayrıntılı kan muayeneleri ile araştırma yapılması ve uygun rehabilitasyonların kan sulandırıcı ilaçlar vs. başlanması tüp bebek zaferini artıracaktır.Tıbbi etmenler dışında hayat stili ile alakalı etrafsal etkenler de tüp bebek zaferini tesirler. Bu etmenlerde yapılacak küçük farklılıklar tüp bebek galibiyet oranı artıracaktır.

Etrafsal Etmenler

1- İdeal kiloda olun; Beden kitle indeksinin >35 veya <19 olması tüp bebek galibiyet uğrunu ve düşük tehlikesini artırır. Başka Bir Deyişle çok kilolu olmak da çok zayıf olmak da zaferi negatif tesirler. Bu sebeple ideal kilonuza gelmeden rehabilitasyona başlamamanızı nasihat ederim.

2- Stresinizi eksiltin; Stresin eksiltilmesi çiftler için belki de muvaffak olunması en güç gidişattır. Ama bilimsel çalışmalar stres eksiltildiğinde hamilelik oranlarının ciddi anlamda çoğaldığını göstermektedir. Bununla başetmek için gerekirse profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

3- Sigara ve içkiyi vazgeçin; Sigaranın hem yumurta hem de sperm niteliği üzerine olan negatif tesirleri artık herkes tarafını öğreniliyor. O surattan rehabilitasyon evveli muhtemelse sigara ve içkinin kesilmesi tüp bebek galibiyet uğrunu artıracaktır.

4- Yumurta ve sperm niteliğini artıran vitamin desteği alın ve sıhhatli beslenin; DHEA ve koenzimQ10 desteğinin yumurta sayı ve niteliğini artırdığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle 35 yaşından büyük kadınlarda bu vitaminlerin desteği hamilelik uğrunu artırabilir.Hem kadın hem de erkek için vitamin dayanağından belki daha da ehemmiyetlisi balanslı ve sıhhatli beslenmedir. Akdeniz tipi beslenmenin yumurta ve sperm niteliği üzerine olan pozitif tesirleri bazı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Akdeniz Tipi Beslenmede Neler Harcanmalı?

Haftada 2-3 kez balık, ham fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi yağlı tohumlar, haftada 2-3 kez yumurta, az pişmiş, kavrulmamış sebze, meyve, tuzu ve yağı az peynir, günde 2 porsiyon süt, yoğurt, ayran veya kefir, bütün buğday, çavdar veya kepekli ekmek ve zeytinyağı..

Akdeniz Tipi Beslenmede Neler Harcanmamalı?

İşlenmiş etler salam, sosis,Yüksek şekerli meyveler ve tatlılar,Tuzlu kuruyemişler,Gazlı ve şekerli meşrubatlar,Şekerli ve yağlı hamur işleri,Beyaz ekmek,Kırmızı et Az ölçüde alınabilir

5- Vitamin D seviyenizi hakimiyet ettirin; D vitamini düşüklüğü kadınların %40’ında görülür. D vitamini beceriksizliğinin hamilelik uğrunu eksilttiği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Bu sebeple tüp bebek rehabilitasyonu evveli D vitamin seviyenizi hakimiyet ettirin ve beceriksizlik varsa dayanak D vitamini alın.

6- Doğru muayenehane ve laboratuvarda rehabilitasyon olun; Kadın ve erkeğe ait etmenler dışında tüp bebek rehabilitasyon zaferini etkileyen en ehemmiyetli etmenlerden biri de doğru klinisyen ve laboratuvarla çalışmanızdır. Özellikle deneyimli, irtibata sarih, kendinizi rahat ifade edebildiğiniz ve en ehemmiyetlisi iyi embriyolog ve laboratuvarla çalışan bir kadın doğum uzmanı ile rehabilitasyon sürecini yürütmeniz hamilelik bahtınızı artıracaktır.

 7- Sabırlı ve kararlı olun, hemen pes etmeyin; İlk sınamada negatif netice almanız sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Kendinizi veya başkalarını suçlamayın. Pozitif düşünmeye çalışın, rehabilitasyonu bırakmayın. Ne yazık ki bu süreç bazen uzun ve güç olabiliyor. Geçmişe takılmadan önünüze bakmaya devam edin.

Unutmayın! Pes etmek insanoğlunun en büyük zaafıdır. Zafere giden en garanti yol, bir kere daha sınamaktan geçer. Şayet pes etmeyi düşünmeye başladıysanız bu yola neden çıktığınızı usunuza getirin. Zira pes etmemek için güçlü sebepleriniz var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN