Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Hayatı kaçırmayanlar kulübü Kadıköy’de buluştu!

Hayatı kaçırmayanlar kulübü Kadıköy’de buluştu!

HAYATI KAÇIRMAYANLAR KULÜBÜ KADIKÖY’DE BULUŞTU Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından biri idrar kaçırma meseleyi yaşıyor. Yaşanan bu problemi konuşmak üzere İstanbul Kadıköy’de Nergis Kumbasar’ın moderatörlüğünde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ve idare heyeti abonesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen konuşmacı olarak katıldığı “İdrar Kaçırmak Bir Problemdir” mevzulu bilgilendirme semineri hakikatleşti. Demirkesen […]

HAYATI KAÇIRMAYANLAR KULÜBÜ KADIKÖY’DE BULUŞTU

Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından biri idrar kaçırma meseleyi yaşıyor. Yaşanan bu problemi konuşmak üzere İstanbul Kadıköy’de Nergis Kumbasar’ın moderatörlüğünde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ve idare heyeti abonesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen konuşmacı olarak katıldığı “İdrar Kaçırmak Bir Problemdir” mevzulu bilgilendirme semineri hakikatleşti. Demirkesen idrar kaçırmanın insanların sosyal yaşamını etkileyen bir hastalık olduğunun altını çizerken, Tarcan ise doğru ve süratli rehabilitasyon için idrar kaçırmanın tipleriyle nedenlerini de hakimiyet faktörün ehemmiyetine vurgu yaptı.

8 şehir daha gezilecek

Ülkemizde 3 milyon kadın idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya. İdrar kaçıran kadınları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak emeliyle 2 sene evvel “Hayatta kaçırılan anların” öykülerini mevzu alan ve tüm Türkiye ile beraber kaleme alınan kitap projesinden sonra, Kontinans Derneği, Canped ve Nergis Kumbasar, 2019-2020 senesinde ehemmiyetli bir projeye daha imza atmak için buluştu. İlk durakları olarak İstanbul’u seçen bu takım 8 şehir daha gezerek hastalıkla alakalı daha çok insana erişmeyi kastediyor.

Türkiye’nin en çok seçim edilen mesane pedi markası Canped önderliğinde, idrar kaçırma mevzusunda ehemmiyetli çalışmalar asıllaştıran Kontinans Derneği ve proje temsilcisi ünlü sanatçı Nergis Kumbasar, “Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü” projesi için tekerrür toplandı. Proje kapsamında yoğun bir katılımın asıllaştığı ilk seminer ise İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nde yapıldı.

Kadıköy Belediyesi Sosyal Yaşam Konutu’nin desteklediği ve Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda tertip edilen “İdrar Kaçırmak Bir Problemdir” mevzulu bilgilendirme semineri Nergis Kumbasar’ın moderatörlüğünde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ve idare heyeti abonesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen’in konuşmacı olarak katılımıyla hakikatleşti.

Sıradaki durak Ankara olacak

Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün ikinci durağı ise 15 Ekim tarihinde Ankara’da olacak. Ayrıca İstanbul ve Ankara’dan sonra ise Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Erzurum ve Trabzon belediyelerinde de bilgilendirme seminerlerinin tertip edileceği açıklandı. Bilgilendirme seminerleri ile beraber Nergis Kumbasar cadde müzakereleri ile mevzuyu daha çok kadına duyurmayı amaçlıyor.

İdrar kaçırmanın insanların sosyal yaşamını etkileyen bir hastalık olduğunun altını çizen Kontinans Derneği İdare Heyeti Abonesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen, genel olarak bu hastalığın 40 yaşından sonra kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtirken, ileriki yaşlarda ise hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşandığını belirtti.

“Hastalar önyargıyla hekime gidiyor”

Bu hastalığın bulgusunun artta çok fazla hastalık da uyuyabildiğini ifade eden Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, doğru ve süratli rehabilitasyon için idrar kaçırmanın tiplerini ve nedenlerini de hakimiyet faktörün ehemmiyetine vurgu yaptı. Hastaların rehabilitasyon noktasında ilaç ya da operasyon ön yargısıyla hekime gittiğine dikkat toplayan Tarcan şöyle devam etti: “Nasıl ve ne zaman idrar kaçırıyorsunuz? Ani bir sıkışma hissiyle mi idrar kaçırıyorsunuz? Bunun ismi sıkışma tipi idrar kaçırma. Öksürmeyle, hapşırmayla yapılan idrar kaçırma ise stres tipi idrar kaçırma diyoruz. Her ikisine de sahipseniz karmaşık tipte idrar kaçırma. Hiç fark etmeden kesintisiz damla damla bunun ismi de kesintisiz tipte idrar kaçırma. Hareket hüneriniz iyice eksilmiş ise hareket eforluğu yaşıyorsanız buna da fonksiyonel tipi idrar kaçırma diyoruz. Hekimin bunu iyi ayırt etmesi gerekli. Hekimler de o surattan bununla alakalı size ayrıntılı sualler sorarlar. Bazen suallerle de yanıt bulunamayınca testlerle de idrar kaçırmanın hangisi olduğu da ortaya çıkar.”

İdrar kaçırmada hastalığın tiplerinin çok ehemmiyetli olduğunu söyleyen Oktay Demirkesen, “40-50’lerde stres tipi idrar kaçırma daha sık yaşanıyor. Daha ilerleyen yaşlarda ise fonksiyonel tipi idrar kaçırma oluyor her iki tarafta. Hangi nedenden olduğu ayırt edildikten sonra ise rehabilitasyon biçimi tanımlanıyor.” dedi.

Kahkaha atarken ya da gülerken de idrar kaçırmaları yaşanmasına değinen Tufan Tarcan, “Şayet çocuklarınız 4 yaşını doldurmuş ve hala daha bütün kuru değilse bir hekime müracaat etmesi gerekiyor. Masum idrar kaçırmanın önüne bir an evvel geçilmeli. Çocuklarda sosyal tesirleri olabiliyor. Hatta böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor.” diye konuştu.

“Yürüyüş ve pilatesin pozitif tesiri var”

Hamilelik yarıyılının tehlike etkeni taşıdığına dikkat toplayan Demirkesen, “Yürüyüş ve pilatesin idrar kaçırmaya pozitif tesiri var. Stres tipi idrar kaçırmaya özellikle verimi olacağını söyleyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Nergis Kumbasar’ın eğitim görmüş kadınların bile bu rahatsızlığı dostlarıyla konuşmasından rahatsızlık dinlediklerini sorması üzerine ise Tufan Tarcan şöyle yanıt verdi: “60 yaşının üzerinde her 3 kadından 1 tanesinde idrar kaçırma problemi yaşıyor. İdrar kaçıran kadınların yüzde 12’si yalnızca bu nedenle hekime gidiyor. Spor ve kilo çok ehemmiyetli bu hastalıkta. Fazla kilolardan netlikle kurtulmamız gerekli. Ikınma alışkanlığı çok hasarlı bir alışkanlık. Rahat bir biçimde dışkılamak bu hastalık açısından çok ehemmiyetli ilerleyen süreçlerde bu hastalığa tutulmamak için. Beslenmeye ve sigaraya dikkat etmek gerekiyor. Sigara kesinlikle kesilmeli. Hastalarda hekime gittiği zaman daha makûs olma fobisi var. Utanmadan ziyade bu insanları geriye sürüklüyor hekime gitme mevzusunda.”

“Bu hastalıkta uzman hekime görünmek büyük ehemmiyet taşıyor”

Yanlış uygulamalar yaşanmaması için mevzunun uzmanı hekimlerle hastaların buluşması gerektiğini belirten Demirkesen, “Yoksa yanlış uygulamalar yaşanabiliyor. Bunlarda hastalarda negatif vaziyetlerin yaşanmasına neden verebiliyor.” diye konuştu. Oktay Demirkesen laflarını şöyle bitirdi: “Birinci sıraya hayat stili farklılığını koymak gerekli. Akışkan tüketimi, şeker tüketimi bunlar kumpasa sokulmalı. İdrar kaçırma tipine göre sonra yol ayrımına giriliyor. Çok muhtelif rehabilitasyon biçimleri var. Mesane içine yapılacak enjeksiyon. Rehabilitasyonlarda da çoğunlukla zafer oranı ise yüksek. Yaşlar geliştikçe beden aksaklıkları daha çok ortaya çıkıyor. İdrar yapmayla alakalı hayat niteliğini düşüren kasvetler oluşabiliyor problem yaşandığı için. Uyku kumpası bozuluyor.” dedi.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN