Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Tırnak mantarına ne iyi kazanç bulaşmasını istemiyorsanız…

Tırnak mantarına ne iyi kazanç bulaşmasını istemiyorsanız…

Ülkemizde sıklıkla görülen cilt meselelerinden biri de tırnak mantarıdır. Her ne kadar umursanmayacak bir mesele gibi görünse de zorunlu olan rehabilitasyon ve bakım yapılmadığı taktirde büyük meselelere yol açabilir. Tırnak mantarı hakkında sıklıkla sorulan sualler arasında olan ‘Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır? Tırnak mantarı nasıl geçer, rehabilitasyonu nasıl olur?‘ gibi merak edilen yanıtları Dermatec Poliklinigi Cildiye […]

Ülkemizde sıklıkla görülen cilt meselelerinden biri de tırnak mantarıdır. Her ne kadar umursanmayacak bir mesele gibi görünse de zorunlu olan rehabilitasyon ve bakım yapılmadığı taktirde büyük meselelere yol açabilir. Tırnak mantarı hakkında sıklıkla sorulan sualler arasında olan ‘Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır? Tırnak mantarı nasıl geçer, rehabilitasyonu nasıl olur?‘ gibi merak edilen yanıtları Dermatec Poliklinigi Cildiye Uzmani Dr. Ata Nejat Ertek mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

TIRNAK MANTARI BULAŞICI MIDIR?

Tırnak yavaş uzayan bir ten ekidir. Tırnak mantarı onikomikozis tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve tırnak yatağından ayırır. Ülkemizde tırnak mantarı meseleyi oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Sıklıkla yetişkinlerde görülür. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması sebebi ile ciddi bir sağlık meseleyidir. Özellikle yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve korunma sistemi problemli olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı gizeme el ve ayak tırnaklarında ciddi estetik problemlere neden olmaktadır.

TIRNAK MANTARINDA TESİRLİ REHABİLİTASYON USULÜ NE?

Tırnak mantarlarının en tesirli rehabilitasyon usullerinin başında lazer rehabilitasyonu gelmektedir. Lazer rehabilitasyonları; her yaş yarıyılında düşük tehlike ve geniş tehlikesiz kullanım özelliği, yüksek hasta geçimi ve muayenehane iyileşmesi ile tırnak mantarlarında ilk rehabilitasyon alternatifleri arasına yer almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve çevresindeki yumuşak dokuya hasar vermeden uygulanır. Kesinlikle 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır zira değişik parmaklardaki tırnaklarda da saklı mantar olabilir. Lazer rehabilitasyonu sırasında hafif ısınma hissi dinlenir. Rastgele bir biçimde ağrı kesici veya anesteziye gerek yoktur.Uygulama sonrasında hemen günlük etkinliklerinize geri dönebilirisiniz.

Lazerle tırnak mantarı rehabilitasyonu operasyonu takribî 15 dakika kadar devam ettir. Rehabilitasyonda bazı hastalar için tek seans yeterli olurken bazı hastalar çok ileri düzeyler içinse daha fazla seansa 6-8 seans veya aşırısı gerek vardır.Lazer operasyonu sonrası hemen pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Burada ehemmiyetli olan lazer operasyonu evveli yarıyıldır. Lazer operasyonu uygulanmadan 1 gün evvel ayağınızdaki tüm ojeleri arınıp, ayak pakliğinizi yapmalısınız.

Mantar hastalığı etrafsal etkenlere bağlı bir rahatsızlık olduğu için yinelemesi olası olabilir.Bu sebeple kesinlikle hastalıktan korunmak için uzmandan bilgi alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN