Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,39
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %-1,37
Subakut tiroidit nedir? Belirtileri nelerdir?

Subakut tiroidit nedir? Belirtileri nelerdir?

Soğuk havaların bastırmasıyla kapımıza katlanan kış mevsimi ile esasında virüs kaynaklı boğaz enfeksiyonları yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Bu hastalıklar bizleri günlük şehir ve mektep yaşamımızı etkileyebilecek seviyedeki bu hastalıklar rehabilitasyon edilse dahi boynun ön tarafında yer alan tiroitlere bulaşarak ”Subakut tiroidit” başka bir deyişle öbür ismiyle ağrılı tiroit cerahatine neden olmaktadır. Bu hastağın teşihisi […]

Soğuk havaların bastırmasıyla kapımıza katlanan kış mevsimi ile esasında virüs kaynaklı boğaz enfeksiyonları yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Bu hastalıklar bizleri günlük şehir ve mektep yaşamımızı etkileyebilecek seviyedeki bu hastalıklar rehabilitasyon edilse dahi boynun ön tarafında yer alan tiroitlere bulaşarak ”Subakut tiroidit” başka bir deyişle öbür ismiyle ağrılı tiroit cerahatine neden olmaktadır.

Bu hastağın teşihisi her ne kadar kolay koyulabilse dahi öbür hastalıklarla bulguları eş olduğu için öbür hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Peki bu hastalığın bulguları nelerdir?

-Boyun ağrısı ,

-Boğazda ve etrafında oluşan ağrı,

-Yutkunmakta zorlanma,

-Boyunda zaman zaman baskı hissi,

-Boyunda oluşan şiddetli ağrı ve şişlik,

-Gün içerisnde halsizlik , iştahsızlık ve yüksek ateş ‘subakut tiroit’in bulguları arasındadır. Ağrılı tiroit hastalığının bulguları öbür hastalıklara benzediği için karıştırılmaktadır. Bu gidişatta erken teşhişi geçiktirmektedir… Böylece erken teşkisin geçikmesinin neticesinde bireyde kalıcı tiroit bezi yetmezliği gibi meseleler alana gelebilmektedir. Grip sonrasında yutkunma gibi boynun ön taraflarına doğru şiddetli ağrıların başlaması neticesinde en kısa vakitte bir edokrinoloji uzmanına müracaat etmesi gerekmektedir, böylece erken teşhis neticesinde hastalığın ilerleyen sürecinde kutu kutu antibiyotik kullanımını yasaklanmasına dayanakçı olmaktadır.

ağrılı boğaz iltihabı belirtileri nedir

Bu hastalık ağrılı tiroit cerahati bayanlarda 3-4 kat daha fazla görülmektedir. Hastalığın rehabilitasyonunda günde 3 veya 4 defa aspirin gibi steroid yapısında olmayan ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ağrının şiddetli olan safhasında kortizon gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan bu ilaçlarla beraber takribî olarak 24-48 saat içerisinde geçer. Ardından hastalığın ilerleyen süreçlerinde ilaç dozu eksiltilerek kesilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN