Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,44
 • EURO
  %0,36
 • ALTIN
  %2,77
 • BIST
  %0,76
Siyah çayın faydaları nelerdir?

Siyah çayın faydaları nelerdir?

Diyetisyen Sanem Apa Doğan, günün her saati elden düşmeyen siyah çayın bilinmezlerini ve sıhhate verimlerini anlattı… Enerji çoğaldırır: Yüksek kafein içeriği olan öbür meşrubatlara göre siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kan akışına takviyeci olurken, beyin işlevlerini de güçlendirir. Ayrıca metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri de uyarır. Kısaca siyah çay, yaşamımızın her alanında […]

Diyetisyen Sanem Apa Doğan, günün her saati elden düşmeyen siyah çayın bilinmezlerini ve sıhhate verimlerini anlattı…

Enerji çoğaldırır:

Yüksek kafein içeriği olan öbür meşrubatlara göre siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kan akışına takviyeci olurken, beyin işlevlerini de güçlendirir. Ayrıca metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri de uyarır.

44040_12.jpg

Kısaca siyah çay, yaşamımızın her alanında olmazsa olmazımız. Peki siyah çay içmek yaşamımızda bu kadar yer alırken sıhhatimize nasıl tesir ediyor hiç düşündünüz mü? Diyetisyen Sanem Apa Doğan, günün her saati elden düşmeyen siyah çayın bilinmezlerini ve sıhhate verimlerini anlattı.

44040_1.jpg

Daha iyi çalışan kalp: 2009 senesinde yapılmış bir çalışmada günde 3 – 4 fincan siyah çay içen şahıslarda; etrafsal etmenlerle beraber değerlendirildiğinde, inme tehlikesini günde 1 fincan içenlere göre % 21 oranında eksilttiğini göstermiştir. Harvard’ta yapılan başka bir çalışma ise kalp krizi tehlikesini % 44 oranında eksiltebileceğini göstermiştir. Makûs kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise % 11 oranında düşürebilir.

44040_2.jpg

Kansere karşı gözetici:

Yapılan çalışmalar siyah çay tüketimi ile alınan polifenol ve kateşinlerin bazı kanser cinslerinin yaradılışına karşı gözetici tesir yarattığını göstermiştir. Misalin kumpaslı olarak günde 2- 3 fincan siyah çay içen bayanlarda meme ve over yumurtalık kanseri yaradılışının eksildiği tespit edilmiştir. Ayrıca akciğer kanseri gelişimini de azaltabilir.

44040_3.jpg

Sağlıklı kemikler:

Siyah çayda bulunan fitokimyasallar ile kumpaslı tüketim sağlandığında güçlü kemikleri yardımlar, kemik yoğunluğuna katkıda bulunur, osteoporoz ve artrit tehlikesini eksiltir.

44040_4.jpg

Diyabet tehlikesini eksiltir:

Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan yaşlı fertler ile yapılmış çalışmalar da kumpaslı olarak günde 1- 2 fincan siyah çay tüketimi yapıldığında, Tip 2 diyabet yaradılışının % 70 oranında düşürülebildiği olasılığı üzerinde durulmuştur.

44040_5.jpg

Ağız Sıhhati:

Yapılan çalışmalar siyah çayın plak yaradılışını eksilttiği ve çürük yaradılışına neden olan bakteri gelişimini kısıtladığı üzerinde duruyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağız boşluğunda bulunan bakterilerin diş plak yaradılışını ve yapışıklık tadına neden olan enzimlerin gelişimini engelliyor.

44040_6.jpg

Ağırlık teftişi sağlar:

Özellikle karın etrafı yağlanmasını eksiltirken, yağ yakımını ve ağırlık kaybını destekleyici tesir gösterir.

44040_7.jpg

Antioksidanlar:

Polifenol içeriği yüksek olan siyah çay, Deoksirübo Nükleik Asit zararını yasaklama ile ilişkilidir. Tütün ve öbür zehirli madde maddelerden kaynaklı olarak oluşan bu Deoksirübo Nükleik Asit zararı için özellikle meyve ve sebzelerle desteklenmiş bir perhizde siyah çayın yeri kesinlikle olmalıdır. Sarih ve limon ilave edilerek içilen çay ile antioksidan alım kapasitenizi çoğaldırmanız basitleşir.

44040_8.jpg

Stresi eksiltir:

Siyah çayda bulunan L- theanine gevşeme ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak neticeleridir. Gün içerisinde vasati 2- 3 fincan siyah çay harcandığında stres hormonu olan kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.

44040_9.jpg

Güçlü bağışıklık sistemi:

Siyah çay, içeriğindeki alkylamine antijenleri ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Siyah çay virüsler ile savaşır. Bu da sizin bağışıklık sisteminiz için gözetici kalkan olur.

44040_10.jpg

Kumpaslı sindirim sistemi:

Bağışıklık sistemini geliştirmeye ek olarak siyah çayda bulunan tanenler aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici tesir sağlar ve sindirim sistemi etkinliğinin eksilmesine takviyeci olur.

44040_11.jpg
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN