Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,14
 • ALTIN
  %0,16
 • BIST
  %-1,82
Siğil nedir HPV virüsü siğil yaradılışına neden oluyor!

Siğil nedir HPV virüsü siğil yaradılışına neden oluyor!

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla tende görülen kabarcıkları adlandırmak için kullanılan siğiller, her yaştan insanı etkileyebiliyor. Siğiller çoğunlukla ciddiye alınmayan bir mesele olsa da yaşam niteliğini negatif güzergahta etkiliyor. Ciltteki bu mesele rehabilitasyon edildikten sonra tekerrür oluşabiliyor. Peki siğil neden olur? Nasıl rehabilitasyon edilir? Bu suallerin cevapları haberimizde… Siğil nedir? Siğil, bedenin rastgele bir yerinde ortaya çıkabilen […]

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla tende görülen kabarcıkları adlandırmak için kullanılan siğiller, her yaştan insanı etkileyebiliyor. Siğiller çoğunlukla ciddiye alınmayan bir mesele olsa da yaşam niteliğini negatif güzergahta etkiliyor. Ciltteki bu mesele rehabilitasyon edildikten sonra tekerrür oluşabiliyor. Peki siğil neden olur? Nasıl rehabilitasyon edilir? Bu suallerin cevapları haberimizde…

Siğil nedir?

Siğil, bedenin rastgele bir yerinde ortaya çıkabilen kaba bir dokuya sahip küçük iyi mizaçlı urlardır. Siğiller, human papilloma virüsü HPV ailesindeki virüslerden kaynaklanır.

Siğil cinsleri

Yaygın siğiller

Bu siğil cinsi, el içi ve üzerinde, parmaklar ve parmak aralarında ayrıca tırnağın çevresinde görülür. Ten yapısının tamlığının bozulduğu yerlerde daha acele çıkar. Özellikle tırnak yiyen bireylerde yaygındır. Çocuklarda da fazla görülen bir tiptir.

Ayak tabanı siğilleri

Bu tipler tek tek çıkabileceği gibi gruplar halinde de çıkabilir. Nasır görünümünde tenin içine definelidirler. Tam bedenin ağırlığını taşıyan ayaklardaki siğiller şişkin değildir ancak sızıya neden olabilirler.

Genital siğiller

Yetişkinlerde görülme sıklığı çok fazladır. Bayanlarda genital bölge etrafında olabilir. Netlikle rehabilitasyon koşuldur zira kansere neden olabilirler. Cinsel ilişki sırasında bulaşma tehlikeyi oldukça yüksektir.

Düz siğiller

Bedenin rastgele bir yerinde görülebilirler. Bu tip siğiller ufak, yumuşak ve düzdür. Saç ve surat etrafında görülür.

Siğil neden olur?

Hpv ismi verilen human papilloma virüs, siğillerin oluşmasının temel nedenidir. Söz mevzusu bu hpv virüsünün suratı aşkın çeşiti bulunmaktadır. Human papilloma virüsü başka bir deyişle hpv tenin en üst kısmındaki hücreleri tesirler ve böylece hücrelerin artmasına ve keratinlerin üremesine neden olur. Siğiller çoğunlukla insanın deri rengine göre oluşurlar.

Siğil bulguları

– Ciltte oluşan kabarcıklar,

– Ten renginde veya kahverengi tonlarda ebatları değişkenlik gösteren kabarcıklar görülür,

– Ayak tabanında nasır biçiminde sızılı sertlik biçiminde kabarcıklar oluşabilir.

Siğile yol açan tehlike etkenleri

Alerjik bir bünyeye sahip olmak, bağışıklık sisteminin cılız olması, bağışıklık sistemini düşüren hastalıklar veya ilaçlar, cinsel ilişki, ortak kullanılan ve nemli kalan havlular; hamam, kaplıca, havuz ve tuvalet gibi ortak kullanım alanları siğile yol açan tehlike etkenleri arasında yer alır.

Siğil rehabilitasyonu

Ağız yoluyla bir A vitamini olan isotretinoin maddesi düz siğillerde kullanılabilir. Bunun dışında bağışıklığı çoğaldıran omega-3, beta glucan, çinko gibi yiyecek dayanakları rehabilitasyonları kuvvetlendirmek için içilebilir. Siğillerde sürülerek kullanılan ilaçlar siğili eriterek ve cildin bağışıklığını artırarak tesirli olurlar. Bu emelle kullanılan ilaçların aktifliğine en az 6-8 hafta kullanılarak karar verilir.

– Atayıcı asidik losyonlar ve kremler
– Cantharidin
– Podophyllin
– 5-Flourouracil krem
– Imiquimod

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN