Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Ses kısıklığı neden olur boyun kanseri habercisi olabilir!

Ses kısıklığı neden olur boyun kanseri habercisi olabilir!

“Uzmanlar, ses kısıklığı, yutkunma meseleleri, boğazda şişlik, burunda tıkanıklık, kulak sızısı gibi meselelerin baş boyun kanserlerinin habercisi olabileceği mevzusunda ihtarda bulunuyor. ulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan, mevzuyla alakalı ehemmiyetli bilgiler veriyor.” Baş boyun kanserleri surat cildini, burun ve ağız içini, dudaklar, dil, yutak, geniz, tükürük bezleri, tiroit beziyle gırtlak bölümüne içerir. […]

“Uzmanlar, ses kısıklığı, yutkunma meseleleri, boğazda şişlik, burunda tıkanıklık, kulak sızısı gibi meselelerin baş boyun kanserlerinin habercisi olabileceği mevzusunda ihtarda bulunuyor. ulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan, mevzuyla alakalı ehemmiyetli bilgiler veriyor.”

Baş boyun kanserleri surat cildini, burun ve ağız içini, dudaklar, dil, yutak, geniz, tükürük bezleri, tiroit beziyle gırtlak bölümüne içerir. Erken teşhisle rehabilitasyon oranı yüksektir. Tüm beden kanserlerinin yüzde 9’unu oluşturmasına karşın yaşam kaybı yüzde 4 olarak kaydolunmuştur.

Buradakiesas mesele baş boyun kanserleriyle alakalı cemiyet farkındalığının yeterli seviyede olmayışıdır. Hastalar baş boyun kanserlerini öğrenmediği için bulguları başka nedenlere bağlıyor, müddet uzayınca teşhis ve rehabilitasyonda geç kalıyorlar. Mevcut tabloyapandemi sürecinde hastaların sağlık kurumulara gitmekten kaçınması da ilave edilince tehlike katlanarak gelişiyor’.

Boğazım şişti geçer diye beklemeyin

Baş ve boyun bölgesinde ele gelen şişlik, dudakta, dilde, ağız iç bölgesinde iyileşmeyen yaralar, geçmeyen kabuklanmalar, ses kısıklığı, yutma eforluğu, kulak sızısı, öksürük, duyma kaybı ve surat felci gibi şikayetler kesinlikle detaylı olarak araştırılmalı. Bu bulgular baş boyun kanserlerinin yanı gizeme değişik hastalıkların da habercisi olabilir. Şikayetlerden birini ya da birkaçından yakınıyorsanız süre kaybetmeden KBB ve baş boyun cerrahisi uzmanına tetkik olun.

Ses kısıklığını sigaraya bağlamayın

Özellikle boyun bölgesindeki şişlik, yutma meseleleri, ses kısıklığı, sesteki metamorfozu gribal enfeksiyonlara ya da yalnızca sigaraya bağlamak büyük kusurdur. Bu şikayetler iki haftadan fazla sürüyorsa en kısa vakitte uzmana görünün. Türkiye’de en sık görülen baş boyun kanserlerini ise gırtlak, tiroid, dudak ve dil kanseri olarak sıralanıyor.

Artık gençlerde de görülüyor

Baş boyun kanserleri geçmişte genellikle sigara ve içki harcayan 50 yaş üzeri erkeklerde görülürdü. Ancak sigara içki tüketiminin genç popülasyonda yaygınlaşması, bayanlarda bu maddelerin tüketiminin geçen senelere göre fazla olması hem tehlike profilini değiştirdi hem de hastalığın görülme sıklığının artırdı.

HPV enfeksiyonu baş oyunculardan

Sigara, içki kullanımıyla eksik ağız bakımı hijyeninin yanı gizeme bedende siğil ve uçuğa yol açan Herpes Simpleks Virüsü de HPV baş boyun kanserlerinin aktörüdür.Cemiyet, HPV’nin rahim ağzı kanserini ilişkisini öğreniyor. HPV aşıları bayanlardarahim ağzı kanserinin önlenmesi emeliyle yapılıyor ve lanse ediliyor. Oysa HPV virüsü baş boyun kanserlerinin en ehemmiyetli sebepleri arasındadır. HPV’yebağlı büyüyen baş boyun kanserleri rahim ağzı kanserlerinden iki kat fazladır. HPV aşısının baş boyun kanserlerinin önlenmesinde de tesirli olduğu unutulmamalıdır. 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN