Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Sakız ne kadar çiğnenmelidir yüzün simetrisini bozuyor!

Sakız ne kadar çiğnenmelidir yüzün simetrisini bozuyor!

 Uzmanlar sakız çiğnemenin ağız ve diş sıhhati açısından verimli olduğunu söylüyor. Fakat burada dikkat topladıkları bir nokta var. Sakızı 15-20 dakikadan fazla çiğnemememiz gerektiği mevzusunda bizleri uyarıyor. Sakız ne kadar çiğnenmelidir? İşte sakız çiğnenmesi hakkında tüm merak edilenleri  Diş Doktoru Pertev Kökdemir’den bildik! SAKIZI ASLA Türkiye Elektrik Kurumu TARAFLI ÇİĞNEMEYİN Çenede bulunan eklem oldukça hasas bir […]

 Uzmanlar sakız çiğnemenin ağız ve diş sıhhati açısından verimli olduğunu söylüyor. Fakat burada dikkat topladıkları bir nokta var. Sakızı 15-20 dakikadan fazla çiğnemememiz gerektiği mevzusunda bizleri uyarıyor. Sakız ne kadar çiğnenmelidir? İşte sakız çiğnenmesi hakkında tüm merak edilenleri  Diş Doktoru Pertev Kökdemir’den bildik!

SAKIZI ASLA Türkiye Elektrik Kurumu TARAFLI ÇİĞNEMEYİN

Çenede bulunan eklem oldukça hasas bir eklemdir. Ufak ve hasas olan bu eklemin kesintisiz olarak hareket etmesi dahilinde poblemler ortaya çıkabilir. Bu vaziyette sakızın türkiye elektrik kurumu taraflı olarak çiğnenmesi o taraftaki eklemde fazla kullanıma bağlı problemlere yol açabilir. Çene eklemi bedenin öbür eklemleri gibi zarar gördüğü zaman bir daha kendini onaramaz. Bi müddet sonra çeneden ses gelmesi, ağzın sarihken takılı kalması veya çenenin kilitlenmesi gibi problemler ortaya çıkabilir.

SURATIN SİMETRİSİNİ BOZABİLİR

Türkiye Elektrik Kurumu taraflı sakız çiğneme alışkanlığı bir müddet sonra suratın simetrisinin bozulmasına neden olmaktadır. Zira bu vaziyette adaleler suratın öbür tarafındaki çene adalelerine oranla daha fazla gelişmektedir. Bu da yüzde asimetrinin bozulmasına neden olmaktadır. 

SAKIZ ÇİĞNEMEK DİŞLERİ ARINIYOR 

Bu sebeplerden dolayı sakız çiğnerken ister tatlı olsun ister tatsız, çenenin her iki tarafıyla ve kısa süreli çiğnenmeye özen gösterilmelidir. Uzmanlar, Sakızın yemeklerden sonra çiğnenmesi ise tükürük salgısının çoğalmasına, çiğneme sırasında oluşan mekanik güçlerle de dişlerin arınılmasına destekçi olacağını söylüyor. ununla beraber tatlandırıcı kapsayan sakızlarda bulunan beş karbonlu şeker, bakteriler tarafından gıda olarak kullanılamaz ve ayrıca bakteri üremesini de eksiltir. Bu güzergahlarıyla şekersiz veya tatlandırıcılı sakızlar ağız civarı için bereketlidir 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN