Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Miyomları rehabilitasyon etmek gerekir mi uzmanlar uyarıyor!

Miyomları rehabilitasyon etmek gerekir mi uzmanlar uyarıyor!

“Miyomlar kısırlık ya da yineleyen düşük gibi meselelere neden oluyorsa cerrahi usuller düşünülebilir” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Akılda, miyom rehabilitasyonu hakkında bilgiler verdi. Miyom yaradılışları kadınlarda sık görülmekle beraber, kumpaslı jinekolojik tetkik yaptırmayanlarda geç fark edilen bir meseledir. Bazı vaziyetlerde kısırlığa yol açabilir, hatta  rahmin alınması gerekebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. […]

“Miyomlar kısırlık ya da yineleyen düşük gibi meselelere neden oluyorsa cerrahi usuller düşünülebilir” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Akılda, miyom rehabilitasyonu hakkında bilgiler verdi.

Miyom yaradılışları kadınlarda sık görülmekle beraber, kumpaslı jinekolojik tetkik yaptırmayanlarda geç fark edilen bir meseledir. Bazı vaziyetlerde kısırlığa yol açabilir, hatta  rahmin alınması gerekebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Akılda, miyomların bulundukları yere, ebatlarına ve cinslerine göre rehabilitasyon edilebildiğini söyledi. “Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara rahmi gözetecek rehabilitasyonlar sunulabilir” diyen Akılda, “Miyomlar rastgele bir şikayete neden olmadığı sürece rehabilitasyona gerek yoktur ancak takiplerinin yapılması gerekir. Miyom takipleri esnasında adet yarıyıllarında fazla kanama, anemi, cinsel ilişki esnasında ağrı, sık idrara çıkma, kabızlık, bel veya kuyruk sokumunda ağrı gibi şikayetlerin ortaya çıkması vaziyetinde rehabilitasyona başlanmalıdır” şeklinde konuştu.

İlaç ile miyom rehabilitasyonları

Miyom için ilaç rehabilitasyonunda şiddetli ağrıları hakimiyet altına almak ve kanamanın şiddetini eksiltmek için ağrı kesiciler önerilebilir. Miyomların ebadını küçültmek ve/veya ebadı hakimiyet altında yakalayabilmek için ilaçla hormon rehabilitasyonu da yapılabilir.

“Bu yaradılışların yol açtığı sağlık meselelerinden birisi de anemidir” ihtarında bulunan Prof. Akılda, “Anemiyi önleyebilmek için demir dayanağı ya da ilerleyen vaziyetlerde kan nakli gerekebilir. Şiddetli kanaması olan kadınlar için rahim içerisine yerleştirilen hormonlu spiral takılması kanamayı yasaklayabilir” açıklamasını yaptı. 

Medikal usuller ile miyom rehabilitasyonu genellikle yaşam niteliğini artırmak ve vaziyeti hakimiyet altına almak için seçim edilir. Bazı kadınlarda menopoz yarıyılı yakınsa cerrahi müdahale yerine menopoza girmesi beklenir ki, bu yarıyılda miyomların küçüldüğü görülmektedir. Histereskopi, laparoskopi ve robotik cerrahi ile miyomlara müdahale edilmesi olası. Bir rahimde tek bir miyom olabileceği gibi birden fazla miyom da bulunabilir. Bu tekniklerden hangisinin seçim edileceğine ise miyomların rakamına, cinslerine, mesken noktalarına ve ebatlarına bakılarak karar verilir. Rahmin korunması muhtemeldir. Pek çok kadın bu cins işlemlerde rahmin tamamen ya da kısmen alınacağını düşündüğü için utangaç davransa da doğurganlığa hasar verecek en küçük bir olasılığın harekât evvelinde masaya değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 

KAYNAK:PEMBENAR

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN