Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Memede kitle nasıl anlaşılır meme kanseri hakkında bilinen yanlışlar

Memede kitle nasıl anlaşılır meme kanseri hakkında bilinen yanlışlar

Kadınların fobili düşü olan meme kanseri hakkında çevrede gezen pek çok bilgi vardı. Bu bilgiler zaman zaman bilgi lekeliliğine dnüşebilir ve doğru bildiğimiz pek çok şeyin reelinde yanlış olduğunu göremeyiz. Kulaktan dolma bilgiler yerine kadınların kesinlikle bir uzmana danışması en ehemmiyetli hususu oluşturuyor. Meme kanseri mevzusunda kadınlar öncelikle kendilerini muayene etmelidir. Ele gelen her kitle […]

Kadınların fobili düşü olan meme kanseri hakkında çevrede gezen pek çok bilgi vardı. Bu bilgiler zaman zaman bilgi lekeliliğine dnüşebilir ve doğru bildiğimiz pek çok şeyin reelinde yanlış olduğunu göremeyiz. Kulaktan dolma bilgiler yerine kadınların kesinlikle bir uzmana danışması en ehemmiyetli hususu oluşturuyor. Meme kanseri mevzusunda kadınlar öncelikle kendilerini muayene etmelidir. Ele gelen her kitle kanserin bulgusu midir? Ağrılı kitle varsa kesin kanser miyimdir? gibi sualler pek çok kadının merak alanına girmektedir. İşte bu merakınızı gidermek ve doğru bildiğiniz yanlış düzenlemek için meme kanserinde doğru öğrenilen yanlışları sizler için derledik.

ERKEN TANI SON DERECE EHEMMİYETLİ

Ülkemizde her 12-15 kadından 1’i meme kanserini tutuluyor. Meme kanseri görülme sıklığı her sene bir evvelki seneye kıyasla çoğalış gösteriyor. Üstelik çok değil bundan 20 sene evveline dek kadınlarda genellikle 45-55 yaşları arasında görülürken, günümüzde 35, hatta çok daha genç yaşlardaki kadınları dahi tehdit ediyor. Ancak sayılara bakıp umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Çünkü “erken tanı” konulan meme kanseri rehabilitasyonunda galibiyet oranı, son senelerde geliştirilen yeni rehabilitasyon usulleri ve ileri teknolojik uygulamalar sayesinde yüzde 90’a erişiyor, hatta hasta bütün şifaya kavuşabiliyor. Ancak cemiyette meme kanserine müteveccih kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler sebebiyle yapılan kusurlar hayatsal ehemmiyete sahip olan erken tanıyı geciktirebiliyor. Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Meme Muayenehaneyi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Aktan meme kanserinde doğru sanılan 8 yanlış bilgiyi anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Yanlış: Memede büyüyen her kitle kanserdir

Doğrusu: Cemiyetteki yaygın inanışın aksine memedeki kitlelerin 10’undan 8’i kanser değildir. Bu kitlelerin kist içi akışkanla dolu kese veya fibroadenoma anormal ancak kanser olmayan kitle olma olasılığı daha yüksek. Bazı kitleler adet yarıyıllarında ortaya çıkıp daha sonra kaybolabiliyor.

Yanlış: Kanser olan meme kitleleri ağrı yapmaz

Doğrusu: “Bu her zaman doğru olmayabiliyor” diyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Aktan laflarına şöyle devam ediyor: “Meme kanseri çoğunlukla ağrısız olmakla beraber, kitlenin ağrı yapmaması meme kanseri olasılığını tamamen ortadan kaldırmıyor. Zira iltihabi tepkinli meme kanseri erken düzeyde şişlik, hassasiyet ve sıcaklık gibi bulgularla büyüyor ve ele gelen kitle varsa bu ağrılı olabiliyor”

Yanlış: Emziriyorum, kanser olmam

Doğrusu: Emzirirken enfeksiyon veya süt kanallarının tıkanması neticeyi memede kitleler oluşabiliyor ve bunlar kanserle ilişkili olmuyor. Emzirmek meme kanserinden gözetici etmenlerden biri. Yapılan çalışmalarda 12 ay emziren kadınlarda tehlikenin yüzde 4 oranında eksildiği tespit edilmiş. Ancak uzun müddet süt vermiş kadınlarda da meme kanseri görülme tehlikeyi olabiliyor. Emzirmek meme kanserine tutulma tehlikesini eksiltse de, ele gelen kitle seyrek de olsa makûs mizaçlı ur olabiliyor.

Yanlış: Genç yaştayım, elime gelen kitlenin meme kanseri olma olasılığı yok

Doğrusu: Meme kanserine tutulma tehlikeyi menopozdan sonra ve 50 yaşın üzerinde daha yüksek olmakla beraber, günümüzde 35 yaş altında tanı konulan meme kanseri sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Bu sebeple genç yaşlarda ele gelen kitle de meme kanserine işaret edebiliyor.

Yanlış: Mamografimi yeni yaptırdım, elime gelen kitle için bir yıl bekleyebilirim

Doğrusu: Yakın zamanda neticeyi sıradan çıkan bir mamografi sürükletmiş olsanız dahi memenizde bir kitle fark ettiğinizde kesinlikle hekime müracaat etin. Zira özellikle yoğun meme dokusuna sahipseniz veya kitle koltuk altı gibi saptanması güç bir bölgede ise mamografide gözden kaçmış olabiliyor. Hekiminiz mamografinin tekerrür edilmesini veya ultrasonografi muayeneyi yaptırmanızı ya da MR magnetik rezozans sürükletmenizi isteyebilir. Netice yeniden sıradan çıkarsa yalnızca takip ederek beklemeyi önerebilir.

Yanlış: Ailemde meme kanseri yok, elime gelen kitle muhtemelen hasarsız

Doğrusu: Pek çok kadın ailesinde meme kanseri hikayesi yoksa bu tehlikeyi taşımadığını düşünüyor. Ancak Amerikan Kanseri Derneği’nin bilgilerine göre; meme kanserine tutulan kadınların en fazla yüzde 15’inin ailesinde bu hastalık mevcut. Prof. Dr. Şükrü Aktan bu sebeple ailede meme kanseri hikayesi olsun veya olmasın, memede fark edilen kitlelerin bakımsızlık edilmemesi ve hekime müracaat etilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Unutmayın ki meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor.” diyor.

Yanlış: Memedeki kistler fibrokistik hastalık kanser tehlikesini artırır

Doğrusu: Fibrokistik meme yapısı kanser tehlikesini artıran bir gidişat değil. Ancak bu cins yapıda meme dokusuna sahip bir kadın meme kanseri sebebiyle oluşan kitleyi ayırt edemeyeceği için mesele yaratabiliyor. Ayrıca bu cins meme yapısında doktorlar ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar, elle muayenede mümkün bir kitle saptanamayabiliyor. Bu sebeple fibrokistik meme yapısına sahip kadınların her sene elle muayene +hekim muayenesi + mamografi 40 yaş ve üzeri +ultrasonografi muayenelerini bakımsızlık etmemeleri hayatsal ehemmiyet taşıyor.

Yanlış: Memede tespit edilen kitleden biyopsi yapılması kanserin yayılmasına neden olur

Doğrusu: Memede kuşkulu bir kitle tespit edildiğinde önerilen biyopsi ve sonrasında meme kanseri yayılmaz, zira günümüzde tru-cut biyopsi olarak adlandırılan özel bir muayeneyle yapılan biyopsi iğnesi tamamen kapalı sistemle işlev görüyor. Başka Bir Deyişle; kitleden alınan doku iğnenin ucunda bulunan ve otomatik çalışan bir sürgülü kapak sistemiyle iğne ucuna alınıyor ve ur iğne yolu süresince yayılımı engelliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN