Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %-0,87
 • ALTIN
  %-3,17
 • BIST
  %-1,37
Kronik Yorgunluk Sendromu nedir belirtileri ve tedavi yolları

Kronik Yorgunluk Sendromu nedir belirtileri ve tedavi yolları

Akşamları erken uyumanıza karşın sabahları yeniden de çok bitkin mi uyanıyorsunuz? Depresif tutumlar sergilediğiniz ve dikkat meseleyi yaşadığınız için iş ile sosyal yaşamınızda problemler yaşıyor musunuz? Her fırsatta dinlenmenize karşın enerjinizi bir cinsli tutamıyor musunuz? Bu yakınmalarınız 6 aydan uzun vakittir devam ediyorsa probleminizin altında uyuyan neden “iş veya günlük yaşamınızdaki yoğunluğunuz” değil, Kronik Bitkinlik […]

Akşamları erken uyumanıza karşın sabahları yeniden de çok bitkin mi uyanıyorsunuz? Depresif tutumlar sergilediğiniz ve dikkat meseleyi yaşadığınız için iş ile sosyal yaşamınızda problemler yaşıyor musunuz? Her fırsatta dinlenmenize karşın enerjinizi bir cinsli tutamıyor musunuz?

Bu yakınmalarınız 6 aydan uzun vakittir devam ediyorsa probleminizin altında uyuyan neden “iş veya günlük yaşamınızdaki yoğunluğunuz” değil, Kronik Bitkinlik Belirtiyi olabilir!

Kronik Bitkinlik Belirtiyi fiziksel, zekasal ve duygusal bulgularla ortaya çıkan karışık bir tablo bir tablo. Sebebi bilinmez bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk bulgularına; dikkat ayrılması, algısal bozukluklar, konuşma eforlukları, şuurda fluluk, unutkanlık, tutum metamorfozları gibi meseleler eşlik ediyor. Bunların yanı gizeme adale ile iskelet sistemiyle alakalı yakınmalar da görülebiliyor. Genç ve orta yaş hastalığı olarak görülen Kronik Bitkinlik Belirtiyi bayanlarda erkeklere kıyasla 3-4 kat daha sık ortaya çıkıyor. Ancak neden bayanları daha fazla tehdit ettiği öğrenilmiyor.

 Acıbadem Altunizade Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar kapalı civarlarda çalışmanın ve strese maruz kalmanın yakınmaları artırdığına dikkat sürükleyerek, “Çoğunlukla mükemmelliyetçi ve yoğun çalışma temposuna sahip şahısları tesiri altına alan bu belirti iş, sosyal ile günlük yaşamda ciddi problemler yaşatacak kadar ağır izleyebiliyor. Üstelik dinlenmekle de geçmiyor” diyor.

BAŞKA HASTALIKLARIN BULGULARIYLA KARIŞTIRMAYIN

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar Kronik Bitkinlik Belirtiyi’nun eş bulguları sebebiyle fibromiyalji, anskiyete, bunalım, hipotiroidi, astım ve lyme gibi bir hayli hastalıkla karıştırılabildiğini belirterek, “Doğru tanı konulamaması da afaki muayene ve ilaç kullanımına yol açıyor. Bu sebeple hastaların tetkikte yakınmalarını çok ayrıntılı anlatmaları doğru tanı için büyük ehemmiyet taşıyor” diyor.

BU BULGULARA DİKKAT

Altta yer alan bulgulardan en az dördü son 6 aydır devam ediyorsa altta uyuyan neden Kronik Bitkinlik Belirtiyi olabilir. Özellikle uzun süreli sebepsiz bitkinlik tanı koymada ehemmiyetli bir rol oynuyor.

Bitkinlik,

Günlük etkinliklerde gerileme,

En minik bir fiziksel veya mental egzersiz sonrası küskünlük, makûslaşma,

Uykudan bitkin kalkma,

Dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, konuşma eforlukları, şuurda fluluk, unutkanlık ile tutum metamorfozları gibi kognitif bozukluklar,

Ayağa kalkarken sersemlik veya baş dönmesi,

Yaygın adale ile eklem sızıları.

DİNLENMEK ÇÖZÜM DEĞİL

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar kesin nedeni öğrenilmediği için Kronik Bitkinlik Belirtiyi’nu tümüyle rehabilitasyon eden bir yöntem olmadığını vurgulayarak, “Rehabilitasyon daha çok uykusuzluk, bunalım, eklem ile adale sızıları gibi semptomları hafifletmeye ve unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi işlev kaybını gidermeye müteveccih oluyor” diyor. Rehabilitasyonda ilaçlar dışında, fizik rehabilitasyon, egzersiz ve beslenme tekliflerinden yararlanıldığını belirten Dr. Keramettin Şar, Kronik Bitkinlik Belirtiyi’nda yalnızca dinlenmenin yeterli gelmediğini belirterek şunları söylüyor: “Hastalarda bağışıklık sistemiyle alakalı kasvetler tespit edilmiş. Misalin NK natural killer hücre oranlarında eksilme görülmüş. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için de yalnızca dinlenmenin yanı gizeme sıhhatli beslenmek, kumpaslı egzersiz yapmak ve stresten temizlemek gerekiyor.”

ÇÖZÜMÜ KADEMELİ EGZERSİZ

Kognitif tutum ve kademeli egzersiz rehabilitasyonu hastaları iyileştirme mevzusunda umut veriyor. Dr. Keramettin Şar dikkat ayrılması, algısal bozukluklar, konuşma eforlukları ve şuurda fluluk gibi kognitif tutum bozukluklarının rehabilitasyonunda kademeli egzersiz programıyla yüzde 70 oranında iyileşme sağlanabildiğini belirterek laflarına şöyle devam ediyor:

“Haftada 4-5 gün kumpaslı olarak yapılması önerilen egzersizin aerobik ve kademeli olması gerekiyor. Programın galibiyetli olmasında yüzme, tempolu yürüyüş ve bisiklet kullanma gibi egzersizlerin 20-30 dakikayla başlayıp 40-50 dakikaya kadar çıkması ehemmiyet taşıyor. Bunların yanı gizeme pilates de yakınmaların gevşemesinde fayda sağlıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN